Domů     Spánek v číslech: Kdy si pamatujeme sny?
Spánek v číslech: Kdy si pamatujeme sny?
3.11.2023

Hází sebou v posteli a kňučí. „Probuď se, máš ošklivé sny.“ Přítel se ji snaží vytrhnout z osidel nočních mur. Děvče se posadí, ale vzápětí mizí zpátky pod peřinou. „Co se ti to zdálo? To musel být pořádný horor,“ vyzvídá na ní, když si spolu ráno čistí zuby. „Ale kdež, to bych si pamatovala,“ podiví se dívka. 

18

Až tolik hodin obvykle potřebují na spánek novorozené děti. Některým stačí třeba i o 3 hodiny méně, některé dokážou napsat i o chlup víc. Doba spánku postupně klesá. Čtyřletým ratolestem již pro správný vývoj postačí mezi 10 a 12 hodinami denně.

6,5

Je život ve větších aglomeracích s technikou prošpikovaným životem pro mozek náročnější? V něčem určitě. Lidem žijícím tradičním způsobem bez permanentního vlivu civilizace stačí v průměru méně spánku. Oproti prosazovaným 8 hodinám spávají jen kolem 6,5.

12

Půlku dne, tedy 12 hodin a někdy i více, tráví pod peřinou lidé s patologicky zvýšenou spavostí, takzvanou hypersomnií. Kromě hlavního odpočinku upadají často do spánku i během dne.

Cítíte se celkem zdravě, spíte nadprůměrně, a přesto se budíte s hlavou na klávesnici či stole? Pak je to možná i váš případ. Pokud upadáte nekontrolovatelně do spánku i během činností, může jít o typ hypersomnie, takzvanou narkolepsii.

264

Tolik hodin vydrží pod lékařským dohledem roku 1965 nespat tehdy 17letý americký student Randy Gardner. Vydržel by možná i trochu déle, ale experiment lékaři raději ukončí z obav o chlapcovo zdraví. Jaké to na Randym zanechá následky?

Až se dosyta dospí, kupodivu žádné! Randyho 11 dnů údajně překoná o pár hodin roku 2007 42letý Angličan Tony Wright. Většinu doby tráví nad kulečníkem v baru v nejzápadnějším městě Velké Británie, malebném Penzance.

Za extrémní výdrž prý vděčí speciální dietě ze syrové stravy. Svědků má sice dost, průkazný rekord to však není. Do třetice všeho nespavého nemůžeme vynechat smutný případ 26letého Číňana jménem Ťiang Siao-šan.

Ten roku 2012 sleduje v cigaretovém dýmu a s otevřenou lahví alkoholu v ruce mistrovství Evropy ve fotbale. Vydrží také nespat 11 dní. Za probdělé noci ale zaplatí životem.

15

Jak dlouho vydrží bez spánku vaši domácí mazlíčci, konkrétně dospělí psi a kočky? 15 dní, poté hynou na úplné vyčerpání organismu. Do výzkumu spánku a posléze i toho zvířecího se pouští také americký profesor Allan Rechtschaffen (1927–2021).

S kolegy roku 1963 jako první vědecky popíše narkolepsii. Na laboratorních potkanech testuje limity nespavosti. Zvýší jim přísun potravy, přesto viditelně hubnou.

Po pár dnech se dostaví poruchy hybnosti, stres, zduření žláz s vnitřní sekrecí a objeví se žaludeční vředy. Někteří potkani hynou již po pěti dnech, jiní vydrží nespat i celý měsíc!

Noční můry nás mohou děsit, a to si je ani nemusíme pamatovat. Foto: Pixabay
Noční můry nás mohou děsit, a to si je ani nemusíme pamatovat. Foto: Pixabay

120

REM fázi spánku (Rapid eye movement, česky rychlé pohyby očí) provází nízkoúrovňová svalová aktivita a právě komíhání očima. Z celkové doby spánku zabere u novorozenců 80 procent, u dospělých už jen mezi 20 až 25 procenty, tedy obvykle 90 až 120 minut.

Ovšem ne v celku – za jednu noc se do REM fáze přehoupneme v průměru pětkrát. Nejprve jen na pár minut, s každou další fází minuty výrazně nabíhají. Spánek je lehčí a někdy se během něj budíme. Pamatujete si, co se vám zdálo?

V drtivé většině jde o sny právě z REM fáze. A proč vlastně nespíme celou noc jednotným spánkem? Vědci to zatím nevědí s jistotou, REM fázi ale považují za čas, kdy mozek zpracovává v poklidu předchozí vjemy.

Důležitá může být i pro vývoj celé centrální nervové soustavy, aby mozek nebyl „odstaven“ z hlavního provozu celou dobu spánku.

Anebo jde možná o nutnou fázi pro relaxaci některých receptorů, či lehčí spaní jako pozůstatek pravěkých dob, kdy bylo nutné mít neustálou kontrolu nad děním v okolí.

70

Tolik procent u mladého zdravého člověka zabere z celkové doby spánku takzvaná NREM (z anglického non rapid eye movement) fáze. Mozek je v útlumu, tělo uvolněné. Krevní tlak klesne o 5 až 15 procent a sníží se i frekvence srdečních stahů.

Zajímavé je, že pokud byste spali vsedě, nikdy neupadnete do nejhlubších spánkových fází.

312 000 000

Už před tolika lety bychom našli v hlubinách vývoje druhů naše společné prapředky – amniota neboli blanaté obratlovce. Třídami pod ně spadají ptáci, plazi i savci, obojživelníci jsou sesterskou skupinou. A jak to souvisí se spánkem?

Vědci se domnívají, že obě spánkové fáze – REM a NREM – evolučně sahají až k této prastaré skupině!

Delfíní spánek se týká pokaždé jen jedné hemisféry. Foto: Gustavo Pérez / CC BY-SA 3.0
Delfíní spánek se týká pokaždé jen jedné hemisféry. Foto: Gustavo Pérez / CC BY-SA 3.0

57

Nejkratší REM fázi spánku mezi savci mají delfíni (Delphinidae). Zabere pouhá 2 procenta spánku. Ten je u delfínů všeobecně podivuhodný.

Může za to hlavně fakt, že kytovci jsou jediní savci, kteří se zcela vrátili ze souše do moře – a museli se vypořádat s tím, že se musí pravidelně vyplavat nadechnout. Kytovci proto nedokážou nikdy tvrdě usnout. Jak se s tím srovná mozek delfínů?

Unikátně – odpočívá vždy jen jedna hemisféra. Na opačné straně škály jsou mezi savci ptakopyskové (Platypoda). Ptakopysk podivný (Ornithorhynchus anatinus) žijící jen ve východní části Austrálie a Tasmánii, má pro změnu nejdelší REM fázi. Zabere mu 57 procent spánku.

0,15

Vstát ráno na přednášku? V 8 hodin sedět v kanceláři nebo stát v továrně? Nadlidské úsilí, které nenese žádné ovoce. To by vám z vlastní zkušenosti potvrdili lidé se syndromem odkládané spánkové fáze.

Trpí jim zhruba 3 osoby z 2000, což je přibližně 0,15 procent dospělých. Chodíte spát daleko po půlnoci a ráno pak samozřejmě nemůžete vylézt z postele? Veškeré snahy o srovnání režimu končí vyčerpaností a podrážděností, protože jste příliš unaveni?

Tak to je možná tento sociální jet lag, jak se syndromu také říká, i váš případ…

10

Až tolik minut může trvat takzvaný noční děs. Přepadá nás během NREM fáze spánku, obvykle v první třetině noci. Jen málokdo se během něj probudí, a pokud ano, hned zase tvrdě usíná. Potrápí nás v průměru od jedné do 10 minut. Co si pamatujeme, jsou noční můry.

Ty spadají ale již pod nadvládu REM spánkové fáze. Jaký je rozdíl mezi sny v obou fázích? Ty v NREM spánku jsou kratší, vizuálně nenáročnější a rozhodně nebývají tak živé.

Pokud vás někdo vzbudí během této fáze, máte jen 20procentní šanci, že budete vědět, co se vám zdálo. To REM je na zapamatování snů štědřejší. Pokusy na dobrovolnících ukazují, že při probuzení si sny zapamatuje 88 procent lidí.

50

Polovina populace, tedy 50 procent lidí. Až tolik z nás alespoň jednou zažilo nepříjemnou spánkovou paralýzu neboli spánkovou obrnu. Trvá obvykle od jedné do 10 minut a přichází na rozhraní usínaní a bdění. Nejde zrovna o příjemný zážitek.

Okolí stále vnímáte, ale vaše tělo už spí. Chcete se pohnout? Nejde to! Chcete někomu říct, co se vám děje? Nevydáte ani hlásku. A co hůř, tenhle stav někdy provázejí halucinace.

Od těch jemných, kdy máte pocit, že slyšíte v bytě zvuky a vidíte podivné stíny, až po ty velké – mimochodem, pokud nevěříte na únosy do UFO, tak právě spánková paralýza bývá častým vysvětlením.

5 procent lidí postihuje spánková paralýza pravidelně, nedělá rozdíly mezi muži a ženami. Výzkumy ukazují, že se častěji přihodí lidem spícím na zádech, vystaveným trvalému stresu, nebo zkrátka jen vyčerpaní.

Vliv má i rozházený spánkový režim, psychické problémy a samozřejmě alkohol či drogy.

31

Nemůžete usnout, protože vaše polovička ze spaní nepříjemně skřípe zuby? Bruxismus postihuje 8 až 31 procent populace. Většina z nočních klapačů a skřípačů o problému obvykle neví, dokud je neupozorní okolí.

Ukazuje se, že jde zřejmě do jisté míry o zrcadlenou, možná i dědičnou, záležitost – až 50 procent lidí trpících bruxismem spalo v dětství poblíž někoho, kdo také skřípal zuby.

Z bruxismu mohou bolet dásně, ničit se sklovina a v nejhorším dojde také k poškození čelistního kloubu.

20

Tolik hodin – a často i s dost minutami navíc – spí denně největší spáči zvířecí říše. Kdo mezi ně patří? Například pásovec štětinatý (Chaetophractus villosus), netopýr hnědý (Eptesicus fuscus), nebo krajty (Pythonidae).

Foto: Pixabay a CC
Související články
Věda a technika
Češi mají svého astronauta. Poletí do vesmíru?
V březnu roku 1978 žilo Československo jedním jediným jménem. Vladimír Remek totiž společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubajevem zamířil na kosmickou orbitální stanici Saljut 6, kde následně strávil téměř osm dní. Stal se tak jediným Čechem, který se do kosmu dostal, a společně se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem také jediným naším astronautem. Až do tohoto roku. […]
Věda a technika
Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
Je 8. srpna roku 1914 a z Anglie vyplouvá loď Endurance pod vedením polárního badatele Ernesta Shackletona. Ten má před sebou ambiciózní cíl – chce jako první přejít napříč Antarktidu, od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři. Expedice ale skončí dřív, než se loď vůbec dostane ke břehům ledového kontinentu. Fouká studený vítr […]
Věda a technika
Vřes: Podzimní okrasa, lék i magická pomůcka
Málokterou rostlinu si spojujeme s podzimem tak jako vřes. Obvykle rozkvétá už na konci léta a rozzáří vřesoviště i zahrádky drobnými květy. Není to však jen okrasa. V minulých dobách z něj lidé vaří pivo, vystýlají s ním postele a vyrábějí lana nebo došky. A hustý vřesový med je velmi ceněná pochoutka! Nenápadná, ale houževnatá […]
Věda a technika
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor? Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně […]
reklama
věda a technika
Odkaz pavoučího jedu: Kam se hrabe Viagra!
Je útočný, jedovatý a určitě jste o něm někdy alespoň zaslechli jako o „banánovém pavoukovi“. Jeho jméno je ovšem Palovčík brazilský, a přestože ve většině případů jeho kousnutí trvalé následky nemá, najde se již i několik lidských úmrtí.   Na názvu palovčíkova jedu si zlomíme jazyk: Phoneutria nigriventer toxin-3, zkráceně PhTx3. Mnoho jeho obětí se […]
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
Slavná mumie: Dívka z Llullaillaca
Jsou mrtví stovky i tisíce let. Přesto se odmítají obrátit v prach. Vypadají dokonce, jako by od jejich smrti uplynula sotva chvíle. Výzkum jihoamerických vysokohorských nalezišť je sice pod vedením amerického antropologa Johana Reinharda (*1943) zahájen už v roce 1983, výprava k vrcholu sopky Llullaillaco (6739 m) se však uskuteční až v roce 1999. Ale […]
Před čím varoval Stephen Hawking?
Globálně nejznámější vědec přelomu 20. a 21. století? Bezesporu Stephen Hawking. Snad existovali i významnější badatelé než tento britský fyzik, ale z Hawkinga se stala doslova vědecká celebrita. Kromě jeho nesporné geniality si jej média všímala i kvůli jeho nemoci. Zatímco tělo Stephena Hawkinga bylo kvůli amyotrofické laterální skleróze totálně ochrnuté a neschopné řeči, vědcův […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadné měděné mince a starobylé kladivo
Záhadné a navíc často nevysvětlitelné artefakty pocházející z pradávných dob se čas od času objevují po celém světě. Pro některé z nich se nakonec po důkladném bádání alespoň částečné vysvětlení najde, ale někdy zůstává tajemství jejich přesného původu neobjasněné až do dnešních dnů… Starobylá měděná mince Kupříkladu v roce 1871 oznámil William E. Dubois ze […]
Jeskyně v Margate: Tajemství, které bere dech
Hrabství Kent na jihovýchodě Anglie je plné malebných vesnic, pobřežních městeček, nádherné krajiny a skrytých drahokamů. Mezi ně patří i podzemní jeskyně zvaná Shell Grotto v přímořském městě Margate, která nepřestává fascinovat turisty i místní obyvatele krásou i tajemstvím, které ji obklopuje. Když se místní obyvatel James Newlove v roce 1835 pustí do hloubení jezírka […]
Mýtický Feng-chuang: Pestrobarevný ptačí král
Vrcholy pohoří Kchun-lun-šan na hranicích Tibetu a Ujgurska se sápou do závratné sedmikilometrové výšky. Právě zde má žít jedno z čínských čtyřech nebeských zvířat, která symbolizují dokonalost. Král 360 rodů ptáků, mýtický feng-chuang, obdoba fénixe. Pokud si vybavíte známou monádu – černobílé propojení principů jin a jang, tento tvor je jejich odrazem: Feng je mužskou […]
Poslední z templářů: Prokletí pátku třináctého
Podzemní místnost ozařuje jen blikotající plamen pochodní, s jejich čadivým kouřem se mísí i pach krve, výkalů a spáleného masa. „Líbal jsem kočku na řiť,“ je slyšet třesoucí se hlas. „Uctíval jsem hlavu Bafometa. Plival jsem na kříž. Sodomsky jsem smilnil se svými bratry.“ Píše se rok 1307 a odehrává se první ze tří dějství zániku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz