Domů     5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
3.11.2023

Nejzávažnější hospodářský výpadek v moderní historii nabourá ekonomiky většiny zemí světa a v mnoha ohledech změní život jejich obyvatel na zbytek století.

Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. Černý pátek, makléři skákající z mrakodrapů, fronty na polévku, miliony nemajetných putujících za prací.

To všichni znají, Epocha však z jiného úhlu pohledu nabízí věci a souvislosti, které možná až tak známé nejsou.

Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. (US-gov, Volné dílo, commons.wikimedia)
Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. (US-gov, Volné dílo, commons.wikimedia)

Konečně možnost svobodně se napít

Co: Zrušení prohibice

Ač se v roce 1933 USA zmítá na vrcholu těžké ekonomické krize, všichni slaví. To proto, že po třinácti letech je zrušen 18. dodatek ústavy, zakazující od ledna 1920 výrobu, prodej a konzumaci alkoholu.

Končí prohibice, nezdařený experiment, který měl zachránit mravy i rodiny a ještě snížit kriminalitu. Což se moc nepovedlo, protože pít se nepřestalo a zločin se přizpůsobil.

Nakonec tedy vláda pochopí, že lidé pít nepřestanou a za krize je dobrý každý dolar z daní za alkohol, který do té doby místo státu inkasují mafiáni.

„Je nejvyšší čas dát si sklenici piva,“ prohlásí prezident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) a podepíše jediný dodatek ústavy, který ruší jí jiný dodatek.

Lidé si mohou konečně přiťuknout beze strachu před zákonem a státu v následujících letech vynesou daně z alkoholu přes půl miliardy dolarů. Navíc se rozjede řada pivovarů, lihovarů a dalších podniků, kde najdou práci tisíce nezaměstnaných.

Aspon něco dobrého krize přinesla, Amerika se po 13 letech muže znovu svobodně napít. Prohobice skončila. (volné dílo, commons.wikimedia)
Aspon něco dobrého krize přinesla, Amerika se po 13 letech muže znovu svobodně napít. Prohobice skončila. (volné dílo, commons.wikimedia)

Kam nechodí vitamín D

Co: Křivice

Více než polovina dětí, které vyrůstají během Velké hospodářské krize, trpí dostatkem jídla, nemá střechu nad hlavou ani dostupnou lékařskou péči. To, mimo jiné, vede k prudkému nárůstu případů křivice, nemoci známé také jako rachitida.

Tu totiž spouští nedostatek vitaminu D, který tělu pomáhá vstřebávat vápník. Dnes už je křivice mimo nejchudší země světa vidět jen vzácně, i když podle lékařů jich znovu přibývá i v USA. Na vině jsou tentokrát společenské trendy.

„Ohrožuje děti, které nechodí ven a poté, co je matky ukončí kojení, přestanou pít mléko,“ říká ortopedka Laura Tosiová.

Shlukům chatrčí na periferií měst, kde žijí bezdomovci, se říká Hooverville, ((Seattle Municipal Archives from Seattle, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
Shlukům chatrčí na periferií měst, kde žijí bezdomovci, se říká Hooverville, ((Seattle Municipal Archives from Seattle, CC BY 2.0, commons.wikimedia)

Do Hooverville na Hooverovu baštu

Co: Neoblíbený prezident

Během předvolební kampaně v roce 1929 slibuje Herbert Hoover (1874-1964): „Chudoba se brzy stane neznámým pojmem.“ Místo toho přichází hospodářská krize, kterou jako prezident příliš nezvládne.

Odmítá návrhy kongresu na poskytnutí federální pomoci nezaměstnaným a v březnu 1930 tvrdí: „To nejhorší je za námi.“ Jenže to nejhorší má teprve přijít. Mnohým nakonec nezbude nic jiného než hořký smysl pro humor, jehož terčem se stává právě prezident.

A tak shlukům chatrčí na periferií měst, ve kterých jsou nuceni přebývat ti bez domova, říkají Hooverville, v noci se přikrývají szatými novinami, kterým říkají Hooverovy deky, a kručení v žaludku zahání Hooverovou baštou, což je polévka s dušeným masem vydávaná ve vývařovnách pro nezaměstnané. A prázdným kapsám obráceným naruby se říká Hooverovy vlajky.

Bohatství v obálce

Co: Řetězové dopisy

Někteří přijdou o úspory, jiní o všechno i střechu nad hlavou. Všichni hledají způsob jak to znovu získat, zbohatnout nebo se alespoň odrazit od dna. Chytají se každého stébla a jedním z nich se stávají řetězové dopisy, které místo štěstí slibují peníze.

Opiš šestkrát, první jméno v seznamu vynech, dolů připiš svoje, rozešli a čekej. Nechybí samozřejmě výčet těch co zbohatli, ani odstrašující případy těch, kteří řetěz přerušili.

Nejznámější dopis, známý jako Send-a-Dime, který zaplaví Ameriku v roce 1935, slibuje za opsání a poslání 1 dolaru odměnu 1000 dolarů. Někteří lidé dostanou během týdne i 3000 kopií dopisu. Pošta se hroutí, úřady zuří a dopisy chodí dál.

Dokonce i Al Capone pomáhá a rozdává polévku. Samozřejmě ne osobně. (Federal Bureau of Investigation, volné dílo, commons.wikimedia)
Dokonce i Al Capone pomáhá a rozdává polévku. Samozřejmě ne osobně. (Federal Bureau of Investigation, volné dílo, commons.wikimedia)

Mafián samaritán

Co: Al Capone

Zatímco prezident Hoover odmítá federální pomoc postiženým, do role milosrdného samaritána se pasuje gangster Al Capone (1899–1947). Pro nezaměstnané a bezdomovce otvírá jídelnu Big Al’s Kitchen for the Needy“, kde denně nakrmí až 3500 lidí.

Podávají se tři jídla. Masový vývar s kousky masa, chleba a káva s koblihami. Ale se zapojí také do boje proti křivici, v jehož rámci od něj děti ve školách denně dostávají mléko.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Franklin D. Roosevelt Presidential Library and Museum, Volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se