Domů     5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
3.11.2023

Nejzávažnější hospodářský výpadek v moderní historii nabourá ekonomiky většiny zemí světa a v mnoha ohledech změní život jejich obyvatel na zbytek století.

Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. Černý pátek, makléři skákající z mrakodrapů, fronty na polévku, miliony nemajetných putujících za prací.

To všichni znají, Epocha však z jiného úhlu pohledu nabízí věci a souvislosti, které možná až tak známé nejsou.

Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. (US-gov, Volné dílo, commons.wikimedia)
Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. (US-gov, Volné dílo, commons.wikimedia)

Konečně možnost svobodně se napít

Co: Zrušení prohibice

Ač se v roce 1933 USA zmítá na vrcholu těžké ekonomické krize, všichni slaví. To proto, že po třinácti letech je zrušen 18. dodatek ústavy, zakazující od ledna 1920 výrobu, prodej a konzumaci alkoholu.

Končí prohibice, nezdařený experiment, který měl zachránit mravy i rodiny a ještě snížit kriminalitu. Což se moc nepovedlo, protože pít se nepřestalo a zločin se přizpůsobil.

Nakonec tedy vláda pochopí, že lidé pít nepřestanou a za krize je dobrý každý dolar z daní za alkohol, který do té doby místo státu inkasují mafiáni.

„Je nejvyšší čas dát si sklenici piva,“ prohlásí prezident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) a podepíše jediný dodatek ústavy, který ruší jí jiný dodatek.

Lidé si mohou konečně přiťuknout beze strachu před zákonem a státu v následujících letech vynesou daně z alkoholu přes půl miliardy dolarů. Navíc se rozjede řada pivovarů, lihovarů a dalších podniků, kde najdou práci tisíce nezaměstnaných.

Aspon něco dobrého krize přinesla, Amerika se po 13 letech muže znovu svobodně napít. Prohobice skončila. (volné dílo, commons.wikimedia)
Aspon něco dobrého krize přinesla, Amerika se po 13 letech muže znovu svobodně napít. Prohobice skončila. (volné dílo, commons.wikimedia)

Kam nechodí vitamín D

Co: Křivice

Více než polovina dětí, které vyrůstají během Velké hospodářské krize, trpí dostatkem jídla, nemá střechu nad hlavou ani dostupnou lékařskou péči. To, mimo jiné, vede k prudkému nárůstu případů křivice, nemoci známé také jako rachitida.

Tu totiž spouští nedostatek vitaminu D, který tělu pomáhá vstřebávat vápník. Dnes už je křivice mimo nejchudší země světa vidět jen vzácně, i když podle lékařů jich znovu přibývá i v USA. Na vině jsou tentokrát společenské trendy.

„Ohrožuje děti, které nechodí ven a poté, co je matky ukončí kojení, přestanou pít mléko,“ říká ortopedka Laura Tosiová.

Shlukům chatrčí na periferií měst, kde žijí bezdomovci, se říká Hooverville, ((Seattle Municipal Archives from Seattle, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
Shlukům chatrčí na periferií měst, kde žijí bezdomovci, se říká Hooverville, ((Seattle Municipal Archives from Seattle, CC BY 2.0, commons.wikimedia)

Do Hooverville na Hooverovu baštu

Co: Neoblíbený prezident

Během předvolební kampaně v roce 1929 slibuje Herbert Hoover (1874-1964): „Chudoba se brzy stane neznámým pojmem.“ Místo toho přichází hospodářská krize, kterou jako prezident příliš nezvládne.

Odmítá návrhy kongresu na poskytnutí federální pomoci nezaměstnaným a v březnu 1930 tvrdí: „To nejhorší je za námi.“ Jenže to nejhorší má teprve přijít. Mnohým nakonec nezbude nic jiného než hořký smysl pro humor, jehož terčem se stává právě prezident.

A tak shlukům chatrčí na periferií měst, ve kterých jsou nuceni přebývat ti bez domova, říkají Hooverville, v noci se přikrývají szatými novinami, kterým říkají Hooverovy deky, a kručení v žaludku zahání Hooverovou baštou, což je polévka s dušeným masem vydávaná ve vývařovnách pro nezaměstnané. A prázdným kapsám obráceným naruby se říká Hooverovy vlajky.

Bohatství v obálce

Co: Řetězové dopisy

Někteří přijdou o úspory, jiní o všechno i střechu nad hlavou. Všichni hledají způsob jak to znovu získat, zbohatnout nebo se alespoň odrazit od dna. Chytají se každého stébla a jedním z nich se stávají řetězové dopisy, které místo štěstí slibují peníze.

Opiš šestkrát, první jméno v seznamu vynech, dolů připiš svoje, rozešli a čekej. Nechybí samozřejmě výčet těch co zbohatli, ani odstrašující případy těch, kteří řetěz přerušili.

Nejznámější dopis, známý jako Send-a-Dime, který zaplaví Ameriku v roce 1935, slibuje za opsání a poslání 1 dolaru odměnu 1000 dolarů. Někteří lidé dostanou během týdne i 3000 kopií dopisu. Pošta se hroutí, úřady zuří a dopisy chodí dál.

Dokonce i Al Capone pomáhá a rozdává polévku. Samozřejmě ne osobně. (Federal Bureau of Investigation, volné dílo, commons.wikimedia)
Dokonce i Al Capone pomáhá a rozdává polévku. Samozřejmě ne osobně. (Federal Bureau of Investigation, volné dílo, commons.wikimedia)

Mafián samaritán

Co: Al Capone

Zatímco prezident Hoover odmítá federální pomoc postiženým, do role milosrdného samaritána se pasuje gangster Al Capone (1899–1947). Pro nezaměstnané a bezdomovce otvírá jídelnu Big Al’s Kitchen for the Needy“, kde denně nakrmí až 3500 lidí.

Podávají se tři jídla. Masový vývar s kousky masa, chleba a káva s koblihami. Ale se zapojí také do boje proti křivici, v jehož rámci od něj děti ve školách denně dostávají mléko.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Franklin D. Roosevelt Presidential Library and Museum, Volné dílo, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Historie
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Historie
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Historie
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.