Byla tu dřevěná postel odjakživa? Jaká je historie postele, jak spali lidé ve starověku a jaké byly jejich spánkové návyky… To se dozvíte v následujících odstavcích věnovaných historii spánku.
Nejstarší postel objevili archeologové v jeskyni Border v jižní Africe. Poslední lidé na ní spali v době kamenné zhruba před 2000 lety. Tvořila ji tráva a popel. Měkká tráva tvořila vrchní vrstvu a byla jakousi obdobou dnešní matrace.
Popel pak sloužil k vyrovnání terénu, izolaci, ale také jako prehistorický odpuzovač hmyzu. Kromě popela na jiných místech používali lidé k odpuzování hmyzu i různé listy rostlin.
Později lidé popel a listy vyměnili za kožešiny a kůže. Stále však spali na zemi. To se změnilo s příchodem první postele, která nebyla ze dřeva, ale k pískovce.
Alespoň to dokládá nález z anglické neolitické osady Skara Brae, kde archeologové objevili postele z pískovce. Britské ostrovy však nebyly jediné, podobné postele byly objeveny například na Maltě.
S příchodem starověku se opět změnila podoba postelí. V Egyptě v hrobce Tutanchamona byly nalezeny pozlacené rámy postelí, které už více připomínaly ty dnešní.
Podobně i v Pompejích, kde se díky vrstvách sopečného popela zachovalo spoustu artefaktů, se našly dřevěné rámy postelí. Na těchto rámech se nacházely přikrývky, které podle archeologů sloužily jako obdoba matrace. Takováto postel patřila chudým. Bohatí měli postelí více, každou určenou k jiné aktivitě.
Návrat spánku na zemi
S příchodem středověku si lidé opět přihoršili. Nejchudší spali na slámě, bohatší na dřevěné lavici, kterou přes den využívali k sezení. Románskou postel si mohla dovolit pouze šlechta. Nebyla ovšem oproti té gotické velmi praktická.
Chyběl ji totiž baldachýn, který by poskytoval svým majitelům teplo během chladné noci na hradu. Gotická postel už baldachýn měla. Jejím výrazným prvkem byly čtyři vysoustružené sloupy.
Baldachýny zůstaly
Baldachýny nad postelí zůstaly až to baroka. Už však měly jen funkci estetickou. Postele najednou dostaly kromě funkce praktické a statusové i funkci zkrášlovací. Z Francie se do zbytku Evropy rozšířil bílý styl postele ozdobený například kytičkami. Právě takovou mají stále vystavenou v ložnici královny ve Versailles.
A co matrace?
Místo matrace dřív lidé používali popel, listy, slámu či látky. První matrace podobné těm, které známe my dnes, se začaly vyrábět v 18. století. Byly obdobné pružinovým matracím. Jako materiál potahu se tehdy používala bavlna.
Opravdový boom matrací přišel v 19. století. Díky novým technologiím se zlepšily vlastnosti matrací a jejich konstrukce. Na konci 19. století se matrace začaly matrace vyrábět sériově.
Matrace jsou důležitou součástí zdravého spánku. Od svého vzniku ušly velkou cestu, ale nyní nabízejí kvalitní a pohodlný spánek, pokud jsou vybrány dobře a na míru.