Domů     Sověti si servítky neberou: Poláci jako oběti mučení a lovná zvěř!
Sověti si servítky neberou: Poláci jako oběti mučení a lovná zvěř!
23.5.2019
Polská Zemská armáda se stane terčem pro ukrajinské nacionalisty, německé nacisty i sovětská vojska.
Polská Zemská armáda se stane terčem pro ukrajinské nacionalisty, německé nacisty i sovětská vojska.

Během roku 1944 vytlačila sovětská vojska z Polska vojáky německého wehrmachtu i jednotky SS. Současně se však někteří členové Rudé armády a především NKVD podíleli na odporných masakrech polského obyvatelstva, zejména antikomunistů a členů Zemské armády!

Oknem proniká světlo dovnitř nechvalně proslaveného moskevského vězení Butyrka.

V letech hrůzovlády diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953) se Butyrka změnila na trestnici, určenou k soustřeďování a likvidaci domnělých i skutečných nepřátel stalinského režimu.

Dej tý polský svini ještě několik ran!“ huláká na podřízeného důstojník NKVD. Druhý Rus v uniformě sovětské tajné policie začne mlátit do muže svázaného do kozelce.

Zmasakrovaný a na mnohých místech popálený Polák – jeden z důstojníků protinacistické Armie Krajowe – se již nezmůže na odpor. Pouze chrčí a z úst mu vytéká krev. Záhy jeho mrtvé tělo odvlékají Rusové pryč.

Podobně však v režii NKVD dopadli také tisíce dalších obyvatel Polska, kterým se tímto způsobem Stalin „odvděčil“ za jejich názory, sociální status nebo příslušnost k protinacistickému odboji.

Okupované Polsko bylo během druhé světové války zemí, která byla pro ozbrojené síly nacistické třetí říše noční můrou. Poláci se nikdy nesmířili s nadvládou a perzekucemi německých ozbrojených sil a tajné policie – gestapa.

Adolf Hitler (1889–1945) opakovaně vytýkal generálnímu guvernérovi Hansi Frankovi (1900–1946), že nedokáže i přes hrozivý teror v této zemi udržet klid.

V Polsku se zformovalo několik aktivních odbojových skupin, které pravidelně prováděly sabotáže i útoky proti okupantům. Nejsilnější z nich byla pravicově zaměřená Armie Krajowa – Zemská armáda, jenž vznikla v roce 1942 spojením menších organizací.

Toto sofistikované stínové vojsko, podléhající polské exilové vládě v Londýně, disponovalo výcvikovými středisky, tajnými výrobnami zbraní, zkušenými veliteli i speciálními diverzními a výsadkářskými oddíly. Jeho hlavním cílem pak byla příprava Poláků na velké povstání.

V období největší síly Armie Krajowe, která se zhruba překrývá s érou varšavského povstání – tedy v létě 1944, dosahovaly počty jejích členů okolo 380 000 lidí!

Přes velký počet příslušníků byla hlavním problémem nedostatečná výzbroj, stejně jako velký počet žen a špatně vycvičených mužů v jejích řadách.

Přesto se jednalo o významnou bojovou sílu, se kterou museli počítat Němci i sovětská Rudá armáda, jejíž první jednotky překročily v lednu 1944 předválečné hranice Polska.

Do bojů proti wehrmachtu se především ve východním Polsku i v Pobaltí zapojily i jednotky Armie Krajowe. Její oddíly osvobodily v červenci 1944 jak litevské hlavní město Vilnius, tak později i mnoho menších měst a vesnic své rodné země. Stateční Poláci dokazovali, že se umí vzepřít útlaku i sami.

Řádění Rudé armády v ukrajinském Lvově.
Řádění Rudé armády v ukrajinském Lvově.

Již v litevském hlavním městě se začaly potvrzovat polské obavy.

Poláci měli s Rudou armádou a především s oddíly sovětské tajné policie NKVD, řízené sadistickým Lavrentijem Berijou (1899–1953), hrozivé zkušenosti již z let 1939 až 1940. Tehdy Rudá armáda zabrala východní část Polska a jednotky NKVD hromadně odvlekly přes milion Poláků a polských Židů do různých částí Sovětského svazu, často i do gulagů.

Sovětská tajná policie se také podílela na likvidaci tisíců polských důstojníků, policistů i polské inteligence.

Například během známého Katyňského masakru bylo počátkem 40. let 20. století zavražděno přes 28 000 příslušníků polské elity, ale ten nebyl zdaleka jediný! Jenže sovětské metody se za několik let příliš nezměnily…

Hned poté, co Zemská armáda dobyla Vilnius a další obce, začalo s příchodem Rudé armády a NKVD hromadné zatýkání jejích členů. Nepomohlo, že Poláci z jejích řad nikdy proti Sovětům nebojovali. Velitelé NKVD s úspěchem využili mnohokrát podobný postup. Jaký?

Vylákali velitele Armie Krajowe na místní sovětské velitelství s tím, že s nimi chtějí probrat další společný postup. Poté polské důstojníky postříleli nebo umučili, a většinu řadových členů „odeslali“ v dobytčácích do gulagů na Sibiř nebo nucené práce v Rusku.

Sověti totiž nemohli této organizaci zapomenout její antikomunistický postoj a napojení na polskou exilovou vládu v Londýně nepodléhající „řezníkovi“ z Gruzie – Stalinovi. Cíl byl jasný:

Zemská armáda musí zmizet z povrchu Země, neboť by v poválečném Polsku podněcovala odpor proti tomuto krutému diktátorovi.

Stalin si spolu se šégem NKVD Berijou kvůli masakrům vrásky na čele nedělají.
Stalin si spolu se šégem NKVD Berijou kvůli masakrům vrásky na čele nedělají.

Podobně dopadl i poslední z velitelů Zemské armády generál Leopold Okulicky (1898–1946). Okulicky byl odvážným vojákem, který bojoval v polských legiích již během první světové války.

Během války následující byl již zkušeným velitelem, který kromě krátkého velení 7. pěší polské divizi působil od 3. října 1944 jako hlavní velitel Armie Krajowe.

Tento drsný muž přežil sovětské zajetí a mučení NKVD již počátkem druhé světové války, ale v jejích osidlech měl uvíznout znovu po ukončení bojů v Polsku.

Ještě předtím však 19. ledna 1945 rozpustil Zemskou armádu, zejména protože nechtěl ohrožovat životy jejích členů z řad sovětské tajné policie. Než byl Okulicky NKVD 24. prosince 1946 utýrán v sovětském vězení Butyrka, stačil vyslovit pozoruhodnou větu.

Podle jeho slov byly metody německého gestapa ve srovnání s mučením zajatců NKVD dětskou hrou! Co vše patřilo do jejích šílených metod?

Praktiky NKVD ve 40. letech 20. století zahrnovaly takové „chuťovky“, jako surové bití, polévání kyselinou či pálení ohněm na genitáliích.

Výjimkou nebylo bolestivé zavěšení „nepřátel režimu“ za ruce či nohy hlavou dolů, nabodnutí na háky, přibití vězňů ke dveřím nebo nucení k neustálému stání, aby se zajatec nevyspal. To ale nebylo to nejhorší!

Svědci popisují elektrické šoky, lámání kostí zajatců nebo drcení hlav či jiných částí těla ve speciálně upravených svěrácích nebo provrtání hlavy vrtákem.

Výjimkou nebylo ani upečení obětí v kotlích, vydloubnutí očí, vyříznutí jazyka, genitálií nebo vnitřností a následné přibití za tyto vytržené orgány hřebíky, nebo je za ně vlekli, dokud oběť v bolestech nezemřela.

Další členové NKVD rádi trhali vězňům kůži či nehty, uřízli jim zaživa ruce či nohy nebo je polévali vařící vodou.

Členové NKVD přihlížejí hrůznému mučení polského kapitána Rosinského.
Členové NKVD přihlížejí hrůznému mučení polského kapitána Rosinského.

Oblíbené bylo nucené sezení svlečených zajatců na kýblu s hladovými potkany. Další vězni byli donuceni sníst části těl svých zavražděných spoluvězňů, o pravidelném znásilňování žen nemluvě.

Ukrutností na polském území se však dopouštěli i někteří členové Rudé armády. Mnozí ze zajatých polských vojáků skončili rozdrceni pod pásy tanků, pohřbeni zaživa nebo v sovětských gulazích.

Pamětníci vzpomínají i na oblíbenou kratochvíli některých sovětských vojáků – střílení do katolických duchovních. Mnozí z příslušníků Rudé armády také brutálně znásilnili polské ženy a některé i zavraždili. Loupeže hodinek a dalších věcí byly pravidlem.

Nepřátelství mezi Sověty a Poláky si podle některých odhadů vybralo během druhé světové války a krátce po ní více než půl milionu obětí! Samotní Poláci pochybují, zda mohou nazývat příjezd Rudé armády v roce 1944 osvobozením.

Foto: Wikimedia.org. Autor textu: Petr Koutský. Pro web upravil: Miroslav Horký
Související články
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz