Jezdíte po profilech a kocháte se tím, jak mají někteří krásný život? Pozor, nic není takové, jak se zdá. Je to virtuální společnost. Odpojte se proto na chvíli z účtu na Facebooku. Nesjíždějte profily a poznejte sociální sítě z trochu jiné strany.
Je polovina 50. let. V Norsku panují třeskuté mrazy, chladný sever zrovna nenahrává vlídným vztahům mezi lidmi. Mezi nimi je ještě jedna zvláštní skupina. Rybáři, jejichž styl života se vymyká tomu městskému.
Rozhodne se je studovat britský sociální antropolog John Arundel Barnes (1918–2010). Právě on jako první použije v roce 1954 termín „sociální síť“.
LinkedIn, Friendster i Facebook
Boom na poli sociálních sítí nastává v roce 2002, kdy vzniká LinkedIn, na němž zveřejňujete své pracovní zkušenosti. Ve stejném období, kdy vznikají první sociální sítě, přichází na harvardskou univerzitu mladý klučina. Mark Zuckerberg (*1984).
Trnem v oku mu jsou zastaralé ročenky, proto s kamarádem Eduardem Saverinem (*1982) vymyslí elektronickou verzi na doméně thefacebook.com. 26. září 2006 se na tuto síť může zaregistrovat každý, komu je víc jak 13 let.
Pamatujete MySpace?
V roce 2003 vzniká MySpace. Popularita stoupá s rostoucími čísly uživatelů, kteří si zde zakládají profily, aby si mohli virtuálně pokecat na chatu. MySpace má v roce 2006 neuvěřitelných 100 milionů uživatelů.
I když je oblíbenější než Facebook, nakonec Zuckerbergova síť začne MySpace předhánět. „Hodně se ptáte na MySpace. Jednoduchá odpověď. Zvorali jsme to nejhorším možným způsobem,“ přiznává později mediální magnát Rupert Murdoch (*1931), že zaspal dobu. MySpace krachne.
Google vytvoří virtuální město duchů
To by bylo, aby se do virtuálního prostoru nevklínil i gigant Google. V roce 2011 představuje vlastní sociální síť Google+, ta ale není tak zábavná, takže v dubnu 2019 padá do věčných internetových lovišť. Víc se daří jiné platformě.
„Dáme lidem jen 140 znaků,“ rozhodne americký programátor Jack Dorsey (*1976). Vznikají tweety, což můžeme přeložit jako „pípnutí“. V roce 2006 se tak ozve další sociální síť, Twitter.
Trump jede
Přes Twitter dnes komunikují především politici. Svůj účet si obhospodařuje i sám americký prezident Donald Trump (*1946), který před třemi lety vydá prohlášení, kam zakomponuje i výraz „covfefe“.
Nikdo neví, co znamená, tweet za šest hodin mizí, proto je jasné, že šlo o překlep. Celý svět se ale baví, výraz má dokonce své čestné místo na Wikipedii a Trump později reaguje dalším tweetem: „Kdo zjistí, jaký je skutečný význam covfefe? Užijte si to!“
Dnes frčí fotky a videa
V současné době válcuje svět sociálních médií obrázková komunikace, hlavně Instagram. Kevin Systrom (*1983) a Mike Krieger (*1986) ho spustí v roce 2010, za dva roky za něj dá miliardu dolarů (asi 25 miliard korun) Mark Zuckerberg.
A na pole sociálních médií se rozhodne vstoupit i Čína, která v roce 2016 rozjíždí TikTok. Jenže v posledních měsících se v souvislosti s TikTokem zmiňuje bezpečnostní riziko, šance se tak chytá Instagram, který nabízí obdobnou službu Reels.