Domů     Smutek za Karla IV: Truchlení za otce vlasti trvalo celých 17 dní
Smutek za Karla IV: Truchlení za otce vlasti trvalo celých 17 dní

Pražský hrad, 29. listopadu 1378 tři hodiny po západu slunce. Zpocený římskoněmecký císař Karel IV. se sotva znatelně pohne na lůžku a jeho ústa vzápětí vydechnou. Tentokrát bohužel už naposledy.

Dvaašedesátiletého vládce Karel IV. (1316 – 1378) trápily různé nemoci, ale nejvíc zabrat mu dávala dna.

Na podzim roku 1378 ovšem nakonec zůstává v posteli kvůli zlomenině krčku stehenní kosti, způsobené podle českého antropologa Emanuela Vlčka (1925 – 2006) „při pádu či seskoku z koně nebo pádem ze schodů“.

V tušení blízkého konce začíná rodina a dvořané připravovat pohřeb.

„Jelikož však v důsledku těžkého záchvatu dny císař zápasil několik dní se smrtí, mohly se některé nezbytné přípravy ve vší tajnosti zajišťovat v předstihu,“ uvádí historik František Šmahel.

Karel IV. přijíždí na Koni s manželkou Annou Svídnickou. Jeho pozdější zranění - zlomeninu krčku stehenního kosti, mohl způsobit také pád z koně.
Karel IV. přijíždí na Koni s manželkou Annou Svídnickou. Jeho pozdější zranění – zlomeninu krčku stehenního kosti, mohl způsobit také pád z koně.

O poslední cestě mlčí

Panovníkovo nabalzamované tělo potom na máry obléknou „v zlaté purpurové nohavice a purpurový plášť … na rukou měl bílé rukavice s prsteny.

V tomto rouchu jej patrně uložili do cínové rakve, postavené do krypty v chóru katedrály,“ poznamenávají autoři Michal Lutovský a Milena Bravermanová.

Smuteční hosté z blízka i z daleka se mohou ostatkům poklonit v audienčním sále paláce Pražského hradu po celých jedenáct dní.

„Před katafalkem, v záři nesčetných voskovic, ležely na poduškách říšské a české korunovační klenoty a kolem dokola byly rozestaveny drahocenné relikviáře s ostatky svatých a světic,“ píše dějepisec František Kavka (1920 – 2005).

Ačkoli se pohřeb stane velkolepou událostí, žádný z našich dobových kronikářů ho podrobně nepopíše.

Smrt Karla IV. je očekávána už několik dní. Proto začnou i přípravy na pohřeb s předstihem.
Smrt Karla IV. je očekávána už několik dní. Proto začnou i přípravy na pohřeb s předstihem.

Máry musí držet 30 měšťanů

Musíme se proto spolehnout na jednoho z německých účastníků. Jeho vylíčení šest dní trvajících smutečních slavností se zachovalo v augsburské kronice z let 1368 – 1406: „…dvanáctého dne v sobotu (11. prosince 1378 – poz. red.) před sv.

Lucií nesli ho na krásných márách, jež byly dlouhé jedenáct loket a vysoké čtyři lokte, korouhevní páni až k mostu přes Vltavu, tam ho vzalo třicet konšelů z radnice Starého a Nového města pražského a nesli ho přes most až ke svatému Klimentu,“ vypráví.

Průvod, jehož čelo tvořilo 478 měšťanů v černém oděvu s rozžatými svícemi a za nimi 114 dvorských služebníků, vychází ze svatovítského dómu. Vždy třicet měšťanů drží máry a při zastávkách v pražských kostelích se v nesení nákladu střídají.

Protože drahé látky zahalující máry splývají až na zem, jsou z nosičů vidět jenom nohy.

Už za svého života je uctívaný jako mozdrý a schopný vládce. Dočká se i po smrti Karel čtvrtý náležitých poct.
Už za svého života je uctívaný jako mozdrý a schopný vládce. Dočká se i po smrti Karel čtvrtý náležitých poct.

S mrtvolou vezou poklady

Na zlatých polštářích kolem císařovy hlavy nechybí ani královské klenoty Svaté říše římské a Čech. Následují páni s korouhvemi všech zemí říše, kterým vládl. Koně zahalení černým taftem vezou zemské erby.

„Dvanáct rytířů neslo nad ním a nad márami zlatá nebesa. Potom jela císařovna, královna a markraběnka s četným průvodem ženským na dvaceti černě potažených vozech a za nimi měšťanky na dvaceti šesti vozech,“ popisuje očitý svědek.

Za nimi se valí žáci, kanovníci, mniši, studenti a učení mistři, odhadem asi 7 tisíc lidí. Nechybí tu 150 nejvýznamnějších řemeslníků od hlavy k patě v černém a 360 zástupců všech pražských cechů se svíčkami. V závěru jede následník trůnu Václav IV., s doprovodem 114 mužů v černém.

Arcibiskup Jan Očko z Vlašimi slouží za zemřelého císaře mší.
Arcibiskup Jan Očko z Vlašimi slouží za zemřelého císaře mší.

Obrácená korunovační jízda

Pouť masy lidí se potom se zesnulým na svatou Lucii 13. prosince přemístí do kostela Panny Marie u Křižovníků.

„V úterý 14. prosince byla tam sloužena mše a potom ho vzali a nesli na Hrad zemští páni, jichž bylo dobře sto, a tam nad ním konali obřady s takovou nádherou, že to nikdo nemůže vypověděti,“ říká kronika.

„Cesta do jisté míry kopírovala slavnostní korunovační jízdu. Zatímco noví čeští králové po korunovaci mířili z Vyšehradu na Pražský hrad, pohřební průvod se ubíral opačným směrem,“ objasňuje Šmahel.

15. prosince 1378 slouží pražský arcibiskup kardinál Jan Očko z Vlašimi (? – 1380) zádušní mši. Přisluhuje mu sedm biskupů a kanovníci. Působivé je hlavně ofertorium, část mše tvořící obětování.

Obětují se předměty použité během pohřbu (korouhve z průvodu, přilba se zlatou korunou, jež přinesli moravský a míšeňský markrabě, baldachýn nesený nad rakví…), koně a symbolicky dokonce i jezdci.

V textech dvou pohřebních řečí Očko nazve zesnulého druhým Konstantinem, učenec Vojtěch Raňků z Ježova (asi 1320 – 1388) zase otcem vlasti. Teprve 16. prosince 1378 konečně spustí mrtvého do hlubin hrobky.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Historie
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Historie
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
reklama
historie
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
Najít sponzora nebylo snadné. Financovali Kolumbovu výpravu židovští konvertité?
Sníte o dálkách, o tom, kam se všude byste se po světě chtěli podívat? Rodák z Janova Kryštof Kolumbus na tom byl podobně. S uskutečňováním svojí touhy začal hodně brzy. Už ve svých 12 letech se plavil na lodích. Nejspíš vás to láká také. Něco nového objevit a prozkoumat. Jenže cesta k jeho nejslavnějšímu objevu – […]
Proč stanovil římský král datum podpisu Zlaté buly sicilské podle hvězd?
Díváte se pravidelně na hvězdy a fascinuje vás noční obloha? Podobný zvyk měli už čeští králové ve středověku. S úctou pozorovali zářící body v nekonečné dálce a řídili podle nich svá panovnická rozhodnutí. Pojďte se s námi podívat, jak hádali svůj osud. S astronomií jde ruku v ruce astrologie. Dnes se považuje někdy trochu za vědeckou popelku, ale v dávných dobách […]
Osud zapovězených knih: V Berlíně jich shořelo 25 tisíc
Už vlastnictví závadné knížky zavání problémem a složitá je i evidence takových kusů v knihovně. Jak ji provádět, na to existují různé postupy. Františkáni z Kadaně je do seznamu knih pro jistotu nezapíší vůbec, ponechají je stranou s poznámkou, že jsou „v zatajení.“  V pražském klášteře u Panny Marie Sněžné hřbety nevhodných knih označí červenou hvězdičkou. Každý na první pohled […]
reklama
historie
Proč Winston Churchill jako hospodář selhal?
Dostává přezdívku „buldok“ a podle některých názorů se mu svojí vizáží opravdu podobá. Je důsledný, tvrdý, velmi ctižádostivý egocentrik. Vždy jde za svým cílem. Dovede ovšem vést svůj národ v nelehkých dobách. Britský politik Winston Churchill. Pokud si myslíte, že Winston Spencer Churchill (1874–1965) byl suchar, pletete se. Už v mládí patří mezi požitkáře. Kouří od 15 […]
Druhá světová válka: Jak padl Stalingrad
Na východní frontě je situace po vpádu Německa do Sovětského svazu na začátku jiná. Tam se Sovětům nepodaří zastavit postup Němců skoro až k Moskvě. Fronta navíc vede na třech liniích. Cílem jižní německé armády je Stalingrad, dnes Volgograd. Bitva o toto průmyslové město a jeden ze symbolů Sovětského svazu se rozhoří 21. srpna 1942 […]
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí je dodnes oslavovaným hrdinou indického boje za nezávislost, který se v průběhu a po konci druhé světové války Velká Británie marně snažila potlačit zbraněmi. Už před více než dvaceti lety je jako vůdčí osobnost protestů obviněn z událostí ve vesnici Čauri Čaura, kde dav zapálí policejní stanici, ve které uhoří 22 policistů, a […]
Objevení Ameriky byl teprve začátek. Domorodce čekal teror
Když v roce 1492 objevil Kryštof Kolumbus americký kontinent, odstartoval tím dlouhou éru objevování a kolonialismu. Zatímco prozkoumávání nových oblastí bylo záslužným počinem, osídlování, drancování a přetváření nových míst podle představ Evropanů dělá z této etapy jednu z nejsmutnějších kapitol lidských dějin. Před příchodem Evropanů do Ameriky žilo na obou amerických kontinentech přes 60 milionů lidí. Jen […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz