Domů     Smrt na talíři? Jedovaté potraviny, které běžně jíme!
Smrt na talíři? Jedovaté potraviny, které běžně jíme!
10.5.2023

Jednou si pochutnáme, podruhé můžeme zemřít! Jak je to možné? Hranice mezi bezpečným a jedovatým je totiž mnohem tenčí, než se může zdát. Ostatně stejně jako mezi životem a smrtí.

Jak dříve poznali naši předkové, co v přírodě je jedlé a co není? Někdy je varovala nezvyklá barva či trpká chuť, jindy to prostě museli vyzkoušet. Buď to dopadlo dobře, nebo bohužel ne…. Skoro to však vypadá, že jsme se z případných tragédií moc nepoučili.

Mnoho potravin, které jsou ve skutečnosti prudkými jedy, totiž dodnes patří do běžného jídelníčku!

Kdo si utrhne, špatně skončí!

Co: BEZINKY

Venku na procházce vás omámí keř obsypaný temnými plody. Krásně voní. Láká vás to ochutnat a už natahujete ruku…

Stop! I když se z bezinek běžně vyrábějí třeba lahodné nápoje, syrové je nikdy nejezte! Obzvlášť ty nedozrálé na vás vytasí silnou zbraň jménem kyanogenní glykosid sambunigrin. A ten může způsobit otravu!

U zralých plodů sice jeho množství klesá na minimum, ale zůstávají ještě éterické oleje a pryskyřičné látky, po nichž vám rozhodně nebude nejlépe.

Aby se předešlo obtížím, je třeba plody černého bezu tepelně zpracovat, nebo alespoň usušit. Zabere i kvašení, které navíc u bezinek posílí jejich léčivé účinky.

Bezinky trhejte, když jsou temně fialové či černé. Tepelná úprava je nutná! Foto: Anemone123 / Pixabay.
Bezinky trhejte, když jsou temně fialové či černé. Tepelná úprava je nutná! Foto: Anemone123 / Pixabay.

Zrádné listy

Co: REBARBORA

Když během první světové války náhle zemře jeden z britských ministrů, způsobí to poprask. Co se stalo? Snědl listy rebarbory, které kuchařka použila jako běžnou zeleninu! Žádná chladnokrevná vražedkyně to není, zkrátka jen neměla ty správné informace. A případ to tehdy zdaleka není jediný…

Dnes už dobře víme, že i když ze stonků rebarbory máme chutné koláče či marmeládu, z listů nesmíme ochutnat ani ždibíček!

Jsou totiž doslova nadupané toxickou kyselinou šťavelovou, která vám už v menším množství způsobí řadu nepříjemných potíží – nevolnost, třas, bolest očí či ztížené dýchání.

A pokud byste pozřeli zhruba 375 mg kyseliny šťavelové na kilogram tělesné váhy, může vás to zabít! Odhaduje se, že člověk o hmotnosti 65 kg by musel sníst 4 kg rebarborových listů.

Rebarborové listy jíst nezkoušejte! Foto: kaboompics / Pixabay.
Rebarborové listy jíst nezkoušejte! Foto: kaboompics / Pixabay.

Pozor na množství!

Co: BRAMBORY

Po rýži a pšenici jsou brambory třetí nejvýznamnější jedlou plodinou na světě. Což je vcelku s podivem, protože na rostlině jménem lilek brambor je jedovaté v podstatě všechno!

Hlavně listy a stonky jsou plné nebezpečného solaninu, který způsobuje zvracení či žaludeční křeče. Při větší dávce už vám může bušit srdce, hrozí zástava dechu, ztráta vědomí a rychlá smrt.

Za jedinou netoxickou část se považují hlízy, které jíme jako brambory. Ovšem pozor, malé množství solaninu v nich najdeme také!

Brambory jsou naštěstí přímo vyšlechtěné tak, aby ve 100 gramech hlíz nebylo více než 10 miligramů solaninu. Dávka 400 až 500 mg už však může být pro dospělého smrtelná, takže nikdy nezkoušejte sníst třeba 4 kg brambor na posezení!

A pokud jsou zelené, tedy mnohem toxičtější, raději nejezte ani jeden…

Pokud zrovna nechcete riskovat život, rajčata si dejte radši červená. Foto: experimentMR / Pixabay.
Pokud zrovna nechcete riskovat život, rajčata si dejte radši červená. Foto: experimentMR / Pixabay.

Na jídlo, nebo na okrasu?

Co: RAJČATA

Rajčata pochází z Ameriky, kde si na nich pochutnávají již staří Aztékové a říkají jim xitomatl. Do Evropy se dostanou v 16. století se španělskými dobyvateli, minimálně 300 let tu ale slouží jen na okrasu!

Rajčata jsou jedovatá!“ varují odborníci. Jsou přeci lilkovitou rostlinou, stejně jako nebezpečné brambory. Někteří lidé skutečně zemřou i po rajčatech, ovšem dle historiků spíš proto, že jedli z talířů ze slitiny cínu a olova. A toxické olovo může spolu s kyselostí plodů vytvořit smrtící směs!

V rajčatech se skutečně nacházejí jedovaté glykoalkaloidy, ve významném množství ale jen v těch zelených nezralých. Z takových se ale vyrábí třeba pikantní čatný! Není to nebezpečné? Jedovatost naštěstí snižuje tepelná úprava či přidání cukru.

Hrst syrových hořkých mandlí vás přivede do hrobu! Foto: 632240 / Pixabay.
Hrst syrových hořkých mandlí vás přivede do hrobu! Foto: 632240 / Pixabay.

Hořký konec

Co: MANDLE

Proč jsou některé mandle sladké a některé hořké? Ty hořké mají vyšší obsah amygdalinu, za běžných okolností neškodné látky, označované jako vitamín B17.

Jakmile však mandli rozkoušeme, v těle se z amygdalinu vytvoří jedovatý kyanovodík! Jedna nezpracovaná hořká mandle obsahuje průměrně 6 mg kyanovodíku a 100 mg této látky vás už může zabít!

Po sáčku mandlí v obchodě se však sáhnout nebojte, ty jsou většinou pražené a při tepelné úpravě toxicita zmizí. Anebo jde o mandle sladké, u nichž je obsah amygdalinu 50x nižší. Hořké mandle se používají spíš jen jako aroma.

Buďte v klidu, jedy ve fazolích nepřežijí uvaření. Foto: Ninetechno / Pixabay.
Buďte v klidu, jedy ve fazolích nepřežijí uvaření. Foto: Ninetechno / Pixabay.

Deset zrnek od smrti

Co: FAZOLE

Jen tak chroupat sušené fazole u televize asi nebudete, akorát byste si vylámali zuby. Naštěstí! Protože syrové fazole jsou jedem!

Za všechno může látka jménem fytohemaglutinin. Nejvíce je jí v červených a bílých fazolích, méně třeba i v cizrně. Pokud syrových fazolí schroupáte třeba jen pět, začne vás bolet břicho a bude nám zle.

Fytohemaglutinin zabraňuje vstřebávání důležitých živin a postará se o zničení střev.

10 fazolí, zvlášť třeba pro dítě, už může znamenat smrt!

V některých zemích se na baleních fazolí uvádí, že se „musí uvařit“. Přesněji je nutné vařit minimálně 10 minut při 100 °C. Úpravou za pomoci nižších teplot se obsah jedů naopak zvýší!

Jednou je med zázračným lékem, podruhé zabijákem! Foto: Three-shots / Pixabay.
Jednou je med zázračným lékem, podruhé zabijákem! Foto: Three-shots / Pixabay.

Chraňte děti!

Co: MED

Jak dokazují nálezy archeologů, med vydrží čerstvý klidně celá staletí. Na druhou stranu i ten z loňska vás může vážně ohrozit na zdraví!

Nikdy totiž nevíme, co všechno včely obletěly a donesly od úlu, a tisíce druhů rostlin obsahují toxické pyrolizidinové alkaloidy. Pokud byste měli smůlu a snědli jich opravdu velké množství, může vám to zničit orgány a způsobit třeba cirhózu jater. Dvě lžíce opravdu toxického medu denně vás pomalu mohou dovést ke smrti.

Med také nepatří do úst malým dětem (minimálně do jednoho roku). Co kdyby se v něm nedejbože zrovna vyskytovala bakterie Clostridium botulinum? Méně kyselé prostředí ve střevech miminka podporuje její růst a množení a výsledkem je tzv. kojenecký botulismus.

Porucha nervových zakončení začne jako otupělost a slabost, pokračovat může ochrnutím…

Pecky nekousat!

Co: JABLKA a TŘEŠNĚ

Taky někdy při okusování jablka kousnete i do jadřince? Zrníčka hned vyplivněte! Stejně jako u mandlí, ale i pecek z třešní, broskví či meruněk obsahují amygdalin, ze kterého se začne po rozžvýkání uvolňovat kyanid.

A mít kyanid v těle opravdu není legrace – krev s ním není schopná transportovat kyslík! Začne to bolestí hlavy, úzkostí a stoupáním krevního tlaku, pokračuje kolapsem orgánů, které jsou na pokles kyslíku nejcitlivější (mozek, srdce a plíce).

Odhaduje se, že kdybyste rozkousali a snědli zrníčka z 15 až 20 jablek, budete mít skutečně namále.

U třešní dokonce mohou být fatální pouhé tři pecky! Ovšem ne pouze spolknuté, musí se rozkousat, což naštěstí tak snadné není.

Foto: úvodní foto: pasja1000 / Pixabay 1 – 6: Pixabay
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
svět zločinu
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Pád „dvojčat“ odstartoval válku s terorismem
Říká se, že kdo zažil 11. září 2001, nikdy nezapomene na okamžik, kdy se o nejhorším a nejvíce šokujícím teroristickém útoku v historii lidstva dozvěděl. Pád budov Světového obchodního centra po útoku letadel ovládaných al-Káidou sledoval celý svět prakticky v přímém přenosu. A to ještě nebyl zdaleka konec.   Ten den zahynulo přes tři tisíce lidí, dalších […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz