Domů     Smrt Milana Rastislava Štefánika: Nechal ho odpravit Edvard Beneš?
Smrt Milana Rastislava Štefánika: Nechal ho odpravit Edvard Beneš?
10.9.2022

Generál Milan Rastislav Štefánik je charismatickou a renesanční osobností, která stojí u vzniku samostatného Československa. Jeho vliv i politické názory jsou však trnem v oku mnoha českým a francouzským politikům. Nechali ho zákeřně odstranit?

Nad troskami třímotorového dvojplošníku Caproni Ca 33 se vznáší oheň a dým. Poničený trup bombardéru připomíná neslavný osud jeho čtyřčlenné posádky.

Ta se kromě tří italských letců skládá i z generála, astronoma a prvního československého ministra války Milana Rastislava Štefánika (1880–1919).

Jenže zatímco všichni Italové jsou záhy po pádu mrtví, všestranný Štefánik má být – navzdory pozdější oficiální verzi – tehdy ještě naživu!

Štefánik zahynul v letounu Caproni Ca 33. FOTO: earlyaviator / Creative Commons / volné dílo
Štefánik zahynul v letounu Caproni Ca 33. FOTO: earlyaviator / Creative Commons / volné dílo

Muž na kole

Podle Slováka Josefa Haronika (1906–1998) přijíždí ke zřícenému stroji jakýsi muž na kole a poté tajemný tmavý automobil. Z něj údajně vystupují civilisté v kabátech, kteří zraněného Štefánika odnášejí do vozu.

A vzápětí je tento významný Slovák prohlášen československými úřady oficiálně za mrtvého! Byl nepohodlnou osobou, která byla 4. května 1919 zlikvidována na příkaz vysokých československých politických kruhů?

Po pádu letadla ještě žil?

„Když už bylo nad Vajnorami, všiml jsem si, že letadlo kouří,“ začíná neuvěřitelné Haronikovo vyprávění. Haronik prý spatří v dětství nejen hořící stroj Caproni, ale později na zemi také asi 40letého zraněného muže v letecké kombinéze.

Po příjezdu tmavého auta z něj údajně vystupuje několik mužů, kteří prohledávají ležícího Štefánika a odnášejí si jeho kufřík. Samotného generála pak odvlékají do auta „On jediný žil.

Když mu rozepli kombinézu, nikde nebyla vidět ani stopa po krvi,“ uvádí Haronik. Proč má však být – podle oficiální verze, Štefánik po pádu letounu mrtvý?!

Mýtus o vraždě, nebo drsná realita?

O něco později přijíždějící českoslovenští vojáci údajně odklízejí trosky zničeného stroje a těla tří Italů. Stálo za Štefánikovou smrtí politické spiknutí? O událostech osudného dne prý dlouho mlčí Haronik, i desítky dalších vystrašených osob.

Tvrdí to alespoň slovenský spisovatel Emil Karol Kautský ve své kontroverzní knize Kauza Štefánik: Legendy, fakty a otázniky okolo vzniku Česko-Slovenskej republiky.

Podle něj mnozí ze svědků Štefánikovy smrti skončí svůj život za velmi podivných okolností…

Rozporuplné hypotézy

Štefánik se 4. května 1919 vrací po dlouhých letech do rodné a již od nadvlády Rakouska-Uherska osvobozené země. Jeho bombardér přilétající z italského letiště Campo Formido zakrouží nad slovenským hlavním městem, aby se poté zřítil k zemi jako kámen.

Dodnes se kolem katastrofy rojí otazníky. Stála za pádem chyba pilota, špatné povětrnostní podmínky, technická závada, Štefánikova sebevražda nebo snad zákeřná střelba do vlastních řad?

Vzdělanec i francouzský špeh?

Rastislav Štefánik se narodí 21. července 1880 do rodiny slovenského evangelického faráře Pavla Štefánika. Již jako malý pozná útlak Slováků v uherské části Rakouska-Uherska.

Poté, co vystuduje Karlovu univerzitu v Praze, odchází jako diplomovaný astronom a filozof do Paříže. Mezi roky 1904 až 1914 procestuje mnoho zemí.

Zpočátku pracuje pro francouzského astronoma Camille Flammariona (1842–1925), poté podle nepotvrzených informací pod zástěrkou „hvězdné vědy“ působí v zahraničí i jako agent francouzské zpravodajské služby. Souviselo to nějak s jeho smrtí?

Štefánikovu kariéru astronoma připomíná jeho socha před hvězdárnou na pražském Petříně. FOTO Lumidek / Creative Commons / volné dílo
Štefánikovu kariéru astronoma připomíná jeho socha před hvězdárnou na pražském Petříně. FOTO Lumidek / Creative Commons / volné dílo

Voják s puncem sukničkáře

Na začátku první světové války se Štefánik vrací do Francie, kde se stává vojenským průzkumným pilotem. Ale i po následné havárii stoupá jeho hvězda vzhůru.

V římské nemocnici se seznámí s Francouzkou Claire de Jouvenelovou, která ho přivádí k francouzskému premiérovi Aristidu Briandovi (1862–1932) a k dalším mocným osobám.

Charismatický Slovák tehdy úspěšně organizuje československé legie a stihne získat srdce desítek žen, které mu padají samy do náruče. Mezi jeho „úlovky“ patří například Štefánikova pozdější snoubenka – italská markýza Giuliana Benzoniová!

Kujme pikle, obvyklé i neobvyklé!

Štefánikův vliv, zejména v československém vojsku, od roku 1916 rychle stoupá, zatímco někteří čeští politici ho nemají v lásce.

Patří mezi ně i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937) a první ministr zahraničních věcí ČSR Edvard Beneš (1884–1948).

Co za tím stojí?  Hrozí, že na základě (nikdy nedodržené – pozn. red.) Pittsburské smlouvy z 31. května 1918 bude Štefánik požadovat větší autonomii Slovenska v rámci nově vzniklého státu.

Ale i samotný Štefánik je koncem roku 1918 odstaven českými politiky na vedlejší kolej…

Až příliš nebezpečný muž

Masarykovou ideou je totiž promíchání Čechů a Slováků v zemi, kde mají Češi hrát prim, přičemž k tomu Štefánikův postoj vůbec „nepasuje“.

V době před příletem do vlasti je generálovi přidělena druhořadá funkce československého ministra války, přestože faktickou moc nad armádou v ČSR již drží v rukách ministr národní obrany Václav Klofáč (1868–1942)!

Svou roli může sehrát kromě již zmíněného Štefánikova lobování pro samostatné Slovensko i jeho napojení na italské politiky a vládnoucí rody. Proč?

Slovenským králem?

Zatímco Slovensko a Podkarpatskou Rus počátkem roku 1919, kromě československých legií a vojska, ovládají především italské jednotky, nad Čechami a Moravou má patronát další dohodová mocnost – Francie.

Podle nepotvrzených hypotéz dokonce Štefánik dokonce pomýšlí na post slovenského krále! Navíc za ním stojí několik desítek tisíc loajálních československých legionářů. Musí být tedy velmi rychle odstraněn?

Podezřelé okolnosti

Podle nejméně pravděpodobné teorie stojí za pádem jeho letounu sebevražda. Na jaře 1919 se Štefánik potýká s bolestmi i dalšími zdravotními obtížemi. Jenže během vytouženého návratu do vlasti se mu částečně splní sen o její samostatnosti.

Navíc jeho povaze neodpovídá to, že s sebou vezme do hrobu i další letce!

Podle prvního, až nezvykle krátkého, vyšetřování komise italského leteckého experta Frederica Zapelloniho dochází k pádu jeho stroje vlivem drátu antény zamotané do ovládání kormidel, nebo omdlení Štefánika během řízení stroje.

Jenže proč se ze stroje kouří a podle některých svědků provází jeho pád záblesk, připomínající explozi?!

Jakou roli sehrál ve Štefánikově smrti v roce 1919 Edvard Beneš? FOTO: Harris and Ewing / Creative Commons / volné dílo
Jakou roli sehrál ve Štefánikově smrti v roce 1919 Edvard Beneš? FOTO: Harris and Ewing / Creative Commons / volné dílo

Mrtvý svědek, dobrý svědek?

Štefánikův Caproni nemá na palubě běžnou vysílačku a není jisté, zda letadlo řídí on sám! To má prý „zajistit“, aby nemohla být přivolána pomoc, nebo aby někdo na zemi nezaslechl něco, co neměl.

Po neštěstí se kamsi ztrácí i generálova taška s tajnými zprávami od italského velení! Podivně prý umírá i část vojáků z tehdejší československé posádky v Prešpurku. Proč?

Někteří Bratislavané tvrdí, že po Štefánikovu Caproni pálí 4. května 1919 naši vojáci zcela záměrně! Má mezi ně patřit i Slovák Michal Lechta z Ivanky pri Dunaji, jenž podává stížnost do Prahy.

Za vším hledej peníze?

Závěr vyšetřovací komise z roku 1928 zní, že na letadlo vystřelí jen jeden z vojáků. Nechtěli politici přiznat pravdu? Vždyť tvar Caproni je tak charakteristický, že si ho nešlo splést s maďarskými letouny! „Nepohodlný byl generál dr.

Štefánik hlavně proto, že …požadoval od pana dr. Beneše vysvětlení, kam přišla většina sbírky amerických Čechů a Slováků ve prospěch financování zahraničního odboje,“ tvrdí český emigrant MUDr. Rudolf Maxa.

Beneš prý peníze prohraje v kasinech, za což ho Štefánik chce hnát k soudu. Pomstou má být jeho likvidace. Podle další verze za smrtí stojí Francouzi, od kterých se na konci první světové války odkloní k italské konkurenci. Jde však pouze o nepotvrzené hypotézy…

Foto: wikipedia / Creative Commons / volné dílo, earlyaviator / Creative Commons / volné dílo, Lumidek / Creative Commons / volné dílo, Harris and Ewing / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Historie
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Historie
Sežrali slavného francouzského objevitele domorodci?
Na širé moře Verrazzano vyplouvá na podzim roku 1523 se čtyřmi loděmi. 17. ledna 1524 však u mysu Fear v dnešní Severní Karolíně přistane jenom Dauphine, další dvě plavidla zničila bouře, třetí potopili Španělé. Mořeplavec Giovanni da Verrazzano (1485–1528) pluje do Nového Světa z pověření francouzského krále Františka I. (1494–1547), který by si z nově objevených zemích […]
Historie
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí […]
reklama
zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Zmije obecná: Jedem se neplýtvá!
Žádného jiného suchozemského hada nepotkáte v tolika státech světa (v tomto případě 35) a žádný také nevydrží takové teplotní výkyvy – zejména ty směrem do chladu. I proto na zmiji obecnou můžete třeba v Itálii narazit i v úctyhodné nadmořské výšce 2900 metrů. Přesto si libuje ve vyhřívání na slunci, ale ideálně v místech, kde […]
Muzea voskových figurín: Zrodila se na hřbitově!
Před vámi zamračený Jan Žižka, nedaleko vyplazuje jazyk Albert Einstein a zdáli kyne Tom Cruise. Stroj času? Jistě. I tak lze vnímat muzeum voskových figurín. Očekávání, že v době všudypřítomného videa, internetu a sociálních sítí, ztratí význam a zaniknou coby zastaralá forma zábavy, se nenaplnila. Zájem o vosková panoptika neklesá a dokonce se otevírají nová. Přitom […]
svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických