Domů     Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
1.12.2023

Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence!

Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John (*1947). Jaké události ale smrtícímu karambolu předcházely?

13:50

30. srpna 1997

Celý svět tehdy žije překvapivým románkem. Někdejší manželka nynějšího britského krále Karla III. (*1948) randí s Dodim Al-Fayedem (1955-1997), synem egyptského magnáta. Část léta spolu stráví na jeho luxusní jachtě Jonikal.

Diana na palubu dokonce bere i své dva syny Williama (*1982) a Harryho (*1984). Koncem srpna si italského slunce užívá už jen se svým milencem. Kolem poledne opouští plavidlo a míří na letiště v sardinském městečku Olbia, kde už čeká soukromý tryskáč.

Z ranveje se odlepí krátce před druhou odpolední. Další zastávka? Paříž!

Pařížský tunel, kde vyhasínají rovnou tři životy! (Erik1980 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Pařížský tunel, kde vyhasínají rovnou tři životy! (Erik1980 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

15:20

30. srpna 1997

Stroj usedá na letiště Le Bourget. Pár se ve francouzské metropoli zastaví na jedinou noc, poté má v plánu pokračovat do Velké Británie. K dispozici je Dodiho řidič Philippe Dourneau, na scéně se objevuje ale důležitá postava – Henri Paul (1956-1997).

Jde o zástupce šéfa ochranky pařížského hotelu Ritz, který vlastní Dodiho otec. Má odlákat chtivé fotografy, a tak řídí druhý vůz. Mezitím dvojice přijíždí k nablýskanému hotelu. Využívají zadní vchod a ubytují se v prostorném apartmá č.

102. Než si Diana odpočine, volá svým synům, kteří si zrovna užívají na skotském zámku Balmoral. „Trochu jsme ji odbyli, abychom si mohli zase hrát,“ hořce vzpomíná po letech princ William.

17:30

30. srpna 1997

Chci radikálně změnit svůj život,“ údajně tvrdí Diana do telefonu svému příteli Richardu Kayovi. Podle jeho slov se chce stáhnout z veřejného život. V téže chvíli vybírá Al-Fayed v klenotnictví Repossi prstýnky. Má v plánu požádat Dianu o ruku.

19:00

30. srpna 1997

Oba opouští hotel a nemají v plánu se do něj vrátit. Noc chtějí strávit v Al-Fayedově soukromém bytě, jež leží jen pár metrů od Vítězného oblouku. Henri Paul si hlasitě oddychne, končí mu služba a může jít domu.

Usedá však na bar, kde do sebe bude klopit jeden drink za druhým. Ještě netuší, že za pár hodin ho to bude stát život. Mediálně sledovaný páreček odpočívá asi dvě hodiny, poté chce vyrazit do restaurace Benoit Paris.

„Radši to otoč a jeď do Ritzu,“ špitne Al-Fayed směrem k řidiči. Na vině jsou neurvalí novináři, kteří jim nedají pokoj.

Podobným vozem brázdí hvězdný pár ulice francouzské metropole. (Rudolf Stricker /wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Podobným vozem brázdí hvězdný pár ulice francouzské metropole. (Rudolf Stricker /wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

21:50

30. srpna 1997

Opět vklouznou zadním traktem, ten přední je totiž obsypán asi 30 fotografy. Uvelebí se v jedné z hotelových restaurací a objednají si jídlo. Princezna volí rybu s houbovou omeletou a chřestem.

Sníst si to však musí na pokoji, protože Al-Fayed podezírá některé lidi z personálu, že jsou pouze převlečenými žurnalisty.

22:10

30. srpna 1997

Dodi dlouze hovoří s Francoisem Tendilem, hotelovým nočním bezpečnostním manažerem. Vyžádá si Paula a další dva řidiče. Jakmile Paul dorazí, usedá na barovou židličku a krátí si čas dalším popíjením. Vůbec mu nevadí, že má v sobě antidepresiva.

Mezitím Tendil obdrží instrukce, Al-Fayed chce přejet do svého bytu, aniž by to novináři zjistili. Za tímto účelem osloví právě Paula.

23:30

30. srpna 1997

Dvojice konečně dojídá a opouští pokoj. Na hotelových kamerách je vidět, že Diana je uvolněná a spokojeně se usmívá. Paul předstupuje před fotografy a chvíli s nimi koketuje. „Za 10 minut vyjde,“ tahá je za nos.

A po pár chvílích u vstupních dveří přibrzdí dva vozy, jenže jde jen o zastírací manévr.

Plamen svobody se stává neoficiálním vzpomínkovým místem někdejší princezny. (Keimzelle / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Plamen svobody se stává neoficiálním vzpomínkovým místem někdejší princezny. (Keimzelle / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

00:06

31. srpna 1997

Zezadu nastupují do černého Mercedesu S 280, Diana a Dodi na sebe důvěrně sahají. Za volantem netrpělivě sedí Paul, sedadlo spolujezdce opanuje osobní bodyguard Trevor Rees-Jones (*1968).

Jejich odjezd ale zpozoruje dvojice žurnalistů, která u zadního vchodu čeká. Kvůli tomu šlape Paul na plyn a začíná honička noční Paříží. Ve spěchu se ani jeden z posádky nepřipoutá bezpečnostním pásem.

00:23

31. srpna 1997

Opilý Paul vletí ve více než sto kilometrové rychlosti do tunelu Pont de l´Alma. Podle některých svědků má narazit do bílého Fiatu Uno, to se ale nepotvrdí. Pravdou je, že bourák opře o zeď, z níž se odrazí do 13. pilíře. On i Al-Fayed jsou na místě mrtvý.

Rozbíhá se však zarážející epilog Dianina života. K vraku dorazí novináři, někteří se snaží pomoct, jiní bezostyšně fotí! U karambolu brzdí francouzský lékař Frederic Mailliez, jež jede náhodou kolem.

To už se městem rozléhají sirény a otřesené Diane a Rees-Jonesovi jede záchrana. Policisté na místě udělají pořádek, zatknou osm novinářů a zabaví jejich snímky.

01:25

31. srpna 1997

Přeživší pasažéři jsou bezprostředně po nehodě při vědomí. „Ach můj Bože,“ zamumlá Diana, která má zlomeniny žeber a paže. K tomu se přidává i vykloubená klíční kost. Když ji z vraku vytáhnou postihuje ji masivní srdeční zástava.

Záchranáři ji ale znovu nahodí a spěchají s ní do nemocnice Pitié-Salpêtrière. Po cestě však musí zastavit, aby zbědované pacientce vpíchli adrenalin.

02:30

31. srpna 1997

Jde okamžitě na sál. Přestože nemá viditelná zranění, její stav se rapidně zhoršuje. Chirurgové nakonec zjistí, že vinou velkého nárazu je srdce přesunuto z levé strany hrudníku doprava! Diana se rovněž potýká s roztrženou plicní tepnou a osrdečníkem. Lékaři se sice snaží, její stav je ale beznadějný.

04:00

31. srpna 1997

Nejhoršímu už zabránit nedokážou, a tak Diana umírá. O 40 minutu později vydávají šokující zprávu tiskové agentury a svět se probouzí do pošmourného rána. Jediným přeživším zůstává bodyguard Rees-Jones.

Policisté následně zjistí, že Henri Paul je v době nárazu zpitý pod obraz. Ještě téhož dne přijíždí do Francie Dianin bývalý manžel. Osobně poděkuje personálu, který se snažil jeho někdejší partnerce zachránit život. Záhy doprovází její ostatky zpět do vlasti.

09:00

6. září 1997

Vlajky v celé zemi jsou staženy napůl žerdi a obyvatelé pláčou. Milovaná Diana se vydává na svou poslední cestu. Dostává se jí nebývalé pocty, smuteční obřad se totiž koná ve Westminsterském opatství.

Podle odhadů sleduje televizní přenos na 2 miliard lidí z celého světa!

Ceremoniálu se rovněž účastní politické špičky jako je Nelson Mandela (1918-2013) či Henry Kissinger (*1923), ale i celebrity jako právě zpěvák a blízký Dianin přítel Elton John, herec Tom Cruise (*1962) nebo třeba režisér Steven Spielberg (*1946).

Foto: wikimedia.commons Titulka (John Matthew Smith / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
historie
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
Staroegyptský Seneb: Malý vrůst? O to strmější kariéra!
Když se po náročném porodu konečně rozezní novorozenecký pláč, má vyčerpaná matka na mysli jediné jméno: Seneb (?–2528 př. n. l.), což znamená zdravý. A dítko zdravé je – jen neroste podle očekávání. Ve starověkém Egyptě to ale není na škodu.   Archeologové dodnes žasnou nad zastoupením význačných osob s nanismem. Když německý archeolog Hermann […]
Odkdy jezdíme autem a kde se vůbec vzalo?
Když vlámský jezuita a misionář Ferdinand Verbiest vyrobí kolem roku 1672 pro čínského císaře Kchang-siho asi 65 centimetrů dlouhý, plně funkční model vozítka na parní pohon, asi netuší, že právě položil základy vynálezu, který způsobí v lidské civilizaci doslova revoluci. Do výtvoru Ferdinanda Verbiesta (1623–1688) by se nenasoukal ani ten sebemenší řidič, a tak si […]
Papež Alexandr VI.: Kvůli zvolení vraždí
Je krátce před půlnocí z 10. na 11. srpna 1492. Po dlouhé volbě mají kardinálové konečně jasno – novým papežem se stává Alexandr VI. ( 1431–1503), vlastním jménem Rodrigo Borgia. Z konkláve odcházejí mnozí s příslibem pohádkového bohatství. Jeden z největších intrikánů totiž využívá veškerých svých kontaktů a peněz, aby se stal dalším papežem. Kličkuje a ničeho se […]
reklama
svět zločinu
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec