Domů     Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
1.12.2023

Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence!

Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John (*1947). Jaké události ale smrtícímu karambolu předcházely?

13:50

30. srpna 1997

Celý svět tehdy žije překvapivým románkem. Někdejší manželka nynějšího britského krále Karla III. (*1948) randí s Dodim Al-Fayedem (1955-1997), synem egyptského magnáta. Část léta spolu stráví na jeho luxusní jachtě Jonikal.

Diana na palubu dokonce bere i své dva syny Williama (*1982) a Harryho (*1984). Koncem srpna si italského slunce užívá už jen se svým milencem. Kolem poledne opouští plavidlo a míří na letiště v sardinském městečku Olbia, kde už čeká soukromý tryskáč.

Z ranveje se odlepí krátce před druhou odpolední. Další zastávka? Paříž!

Pařížský tunel, kde vyhasínají rovnou tři životy! (Erik1980 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Pařížský tunel, kde vyhasínají rovnou tři životy! (Erik1980 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

15:20

30. srpna 1997

Stroj usedá na letiště Le Bourget. Pár se ve francouzské metropoli zastaví na jedinou noc, poté má v plánu pokračovat do Velké Británie. K dispozici je Dodiho řidič Philippe Dourneau, na scéně se objevuje ale důležitá postava – Henri Paul (1956-1997).

Jde o zástupce šéfa ochranky pařížského hotelu Ritz, který vlastní Dodiho otec. Má odlákat chtivé fotografy, a tak řídí druhý vůz. Mezitím dvojice přijíždí k nablýskanému hotelu. Využívají zadní vchod a ubytují se v prostorném apartmá č.

102. Než si Diana odpočine, volá svým synům, kteří si zrovna užívají na skotském zámku Balmoral. „Trochu jsme ji odbyli, abychom si mohli zase hrát,“ hořce vzpomíná po letech princ William.

17:30

30. srpna 1997

Chci radikálně změnit svůj život,“ údajně tvrdí Diana do telefonu svému příteli Richardu Kayovi. Podle jeho slov se chce stáhnout z veřejného život. V téže chvíli vybírá Al-Fayed v klenotnictví Repossi prstýnky. Má v plánu požádat Dianu o ruku.

19:00

30. srpna 1997

Oba opouští hotel a nemají v plánu se do něj vrátit. Noc chtějí strávit v Al-Fayedově soukromém bytě, jež leží jen pár metrů od Vítězného oblouku. Henri Paul si hlasitě oddychne, končí mu služba a může jít domu.

Usedá však na bar, kde do sebe bude klopit jeden drink za druhým. Ještě netuší, že za pár hodin ho to bude stát život. Mediálně sledovaný páreček odpočívá asi dvě hodiny, poté chce vyrazit do restaurace Benoit Paris.

„Radši to otoč a jeď do Ritzu,“ špitne Al-Fayed směrem k řidiči. Na vině jsou neurvalí novináři, kteří jim nedají pokoj.

Podobným vozem brázdí hvězdný pár ulice francouzské metropole. (Rudolf Stricker /wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Podobným vozem brázdí hvězdný pár ulice francouzské metropole. (Rudolf Stricker /wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

21:50

30. srpna 1997

Opět vklouznou zadním traktem, ten přední je totiž obsypán asi 30 fotografy. Uvelebí se v jedné z hotelových restaurací a objednají si jídlo. Princezna volí rybu s houbovou omeletou a chřestem.

Sníst si to však musí na pokoji, protože Al-Fayed podezírá některé lidi z personálu, že jsou pouze převlečenými žurnalisty.

22:10

30. srpna 1997

Dodi dlouze hovoří s Francoisem Tendilem, hotelovým nočním bezpečnostním manažerem. Vyžádá si Paula a další dva řidiče. Jakmile Paul dorazí, usedá na barovou židličku a krátí si čas dalším popíjením. Vůbec mu nevadí, že má v sobě antidepresiva.

Mezitím Tendil obdrží instrukce, Al-Fayed chce přejet do svého bytu, aniž by to novináři zjistili. Za tímto účelem osloví právě Paula.

23:30

30. srpna 1997

Dvojice konečně dojídá a opouští pokoj. Na hotelových kamerách je vidět, že Diana je uvolněná a spokojeně se usmívá. Paul předstupuje před fotografy a chvíli s nimi koketuje. „Za 10 minut vyjde,“ tahá je za nos.

A po pár chvílích u vstupních dveří přibrzdí dva vozy, jenže jde jen o zastírací manévr.

Plamen svobody se stává neoficiálním vzpomínkovým místem někdejší princezny. (Keimzelle / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Plamen svobody se stává neoficiálním vzpomínkovým místem někdejší princezny. (Keimzelle / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

00:06

31. srpna 1997

Zezadu nastupují do černého Mercedesu S 280, Diana a Dodi na sebe důvěrně sahají. Za volantem netrpělivě sedí Paul, sedadlo spolujezdce opanuje osobní bodyguard Trevor Rees-Jones (*1968).

Jejich odjezd ale zpozoruje dvojice žurnalistů, která u zadního vchodu čeká. Kvůli tomu šlape Paul na plyn a začíná honička noční Paříží. Ve spěchu se ani jeden z posádky nepřipoutá bezpečnostním pásem.

00:23

31. srpna 1997

Opilý Paul vletí ve více než sto kilometrové rychlosti do tunelu Pont de l´Alma. Podle některých svědků má narazit do bílého Fiatu Uno, to se ale nepotvrdí. Pravdou je, že bourák opře o zeď, z níž se odrazí do 13. pilíře. On i Al-Fayed jsou na místě mrtvý.

Rozbíhá se však zarážející epilog Dianina života. K vraku dorazí novináři, někteří se snaží pomoct, jiní bezostyšně fotí! U karambolu brzdí francouzský lékař Frederic Mailliez, jež jede náhodou kolem.

To už se městem rozléhají sirény a otřesené Diane a Rees-Jonesovi jede záchrana. Policisté na místě udělají pořádek, zatknou osm novinářů a zabaví jejich snímky.

01:25

31. srpna 1997

Přeživší pasažéři jsou bezprostředně po nehodě při vědomí. „Ach můj Bože,“ zamumlá Diana, která má zlomeniny žeber a paže. K tomu se přidává i vykloubená klíční kost. Když ji z vraku vytáhnou postihuje ji masivní srdeční zástava.

Záchranáři ji ale znovu nahodí a spěchají s ní do nemocnice Pitié-Salpêtrière. Po cestě však musí zastavit, aby zbědované pacientce vpíchli adrenalin.

02:30

31. srpna 1997

Jde okamžitě na sál. Přestože nemá viditelná zranění, její stav se rapidně zhoršuje. Chirurgové nakonec zjistí, že vinou velkého nárazu je srdce přesunuto z levé strany hrudníku doprava! Diana se rovněž potýká s roztrženou plicní tepnou a osrdečníkem. Lékaři se sice snaží, její stav je ale beznadějný.

04:00

31. srpna 1997

Nejhoršímu už zabránit nedokážou, a tak Diana umírá. O 40 minutu později vydávají šokující zprávu tiskové agentury a svět se probouzí do pošmourného rána. Jediným přeživším zůstává bodyguard Rees-Jones.

Policisté následně zjistí, že Henri Paul je v době nárazu zpitý pod obraz. Ještě téhož dne přijíždí do Francie Dianin bývalý manžel. Osobně poděkuje personálu, který se snažil jeho někdejší partnerce zachránit život. Záhy doprovází její ostatky zpět do vlasti.

09:00

6. září 1997

Vlajky v celé zemi jsou staženy napůl žerdi a obyvatelé pláčou. Milovaná Diana se vydává na svou poslední cestu. Dostává se jí nebývalé pocty, smuteční obřad se totiž koná ve Westminsterském opatství.

Podle odhadů sleduje televizní přenos na 2 miliard lidí z celého světa!

Ceremoniálu se rovněž účastní politické špičky jako je Nelson Mandela (1918-2013) či Henry Kissinger (*1923), ale i celebrity jako právě zpěvák a blízký Dianin přítel Elton John, herec Tom Cruise (*1962) nebo třeba režisér Steven Spielberg (*1946).

Foto: wikimedia.commons Titulka (John Matthew Smith / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno