Domů     Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
1.12.2023

Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence!

Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John (*1947). Jaké události ale smrtícímu karambolu předcházely?

13:50

30. srpna 1997

Celý svět tehdy žije překvapivým románkem. Někdejší manželka nynějšího britského krále Karla III. (*1948) randí s Dodim Al-Fayedem (1955-1997), synem egyptského magnáta. Část léta spolu stráví na jeho luxusní jachtě Jonikal.

Diana na palubu dokonce bere i své dva syny Williama (*1982) a Harryho (*1984). Koncem srpna si italského slunce užívá už jen se svým milencem. Kolem poledne opouští plavidlo a míří na letiště v sardinském městečku Olbia, kde už čeká soukromý tryskáč.

Z ranveje se odlepí krátce před druhou odpolední. Další zastávka? Paříž!

Pařížský tunel, kde vyhasínají rovnou tři životy! (Erik1980 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Pařížský tunel, kde vyhasínají rovnou tři životy! (Erik1980 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

15:20

30. srpna 1997

Stroj usedá na letiště Le Bourget. Pár se ve francouzské metropoli zastaví na jedinou noc, poté má v plánu pokračovat do Velké Británie. K dispozici je Dodiho řidič Philippe Dourneau, na scéně se objevuje ale důležitá postava – Henri Paul (1956-1997).

Jde o zástupce šéfa ochranky pařížského hotelu Ritz, který vlastní Dodiho otec. Má odlákat chtivé fotografy, a tak řídí druhý vůz. Mezitím dvojice přijíždí k nablýskanému hotelu. Využívají zadní vchod a ubytují se v prostorném apartmá č.

102. Než si Diana odpočine, volá svým synům, kteří si zrovna užívají na skotském zámku Balmoral. „Trochu jsme ji odbyli, abychom si mohli zase hrát,“ hořce vzpomíná po letech princ William.

17:30

30. srpna 1997

Chci radikálně změnit svůj život,“ údajně tvrdí Diana do telefonu svému příteli Richardu Kayovi. Podle jeho slov se chce stáhnout z veřejného život. V téže chvíli vybírá Al-Fayed v klenotnictví Repossi prstýnky. Má v plánu požádat Dianu o ruku.

19:00

30. srpna 1997

Oba opouští hotel a nemají v plánu se do něj vrátit. Noc chtějí strávit v Al-Fayedově soukromém bytě, jež leží jen pár metrů od Vítězného oblouku. Henri Paul si hlasitě oddychne, končí mu služba a může jít domu.

Usedá však na bar, kde do sebe bude klopit jeden drink za druhým. Ještě netuší, že za pár hodin ho to bude stát život. Mediálně sledovaný páreček odpočívá asi dvě hodiny, poté chce vyrazit do restaurace Benoit Paris.

„Radši to otoč a jeď do Ritzu,“ špitne Al-Fayed směrem k řidiči. Na vině jsou neurvalí novináři, kteří jim nedají pokoj.

Podobným vozem brázdí hvězdný pár ulice francouzské metropole. (Rudolf Stricker /wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Podobným vozem brázdí hvězdný pár ulice francouzské metropole. (Rudolf Stricker /wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

21:50

30. srpna 1997

Opět vklouznou zadním traktem, ten přední je totiž obsypán asi 30 fotografy. Uvelebí se v jedné z hotelových restaurací a objednají si jídlo. Princezna volí rybu s houbovou omeletou a chřestem.

Sníst si to však musí na pokoji, protože Al-Fayed podezírá některé lidi z personálu, že jsou pouze převlečenými žurnalisty.

22:10

30. srpna 1997

Dodi dlouze hovoří s Francoisem Tendilem, hotelovým nočním bezpečnostním manažerem. Vyžádá si Paula a další dva řidiče. Jakmile Paul dorazí, usedá na barovou židličku a krátí si čas dalším popíjením. Vůbec mu nevadí, že má v sobě antidepresiva.

Mezitím Tendil obdrží instrukce, Al-Fayed chce přejet do svého bytu, aniž by to novináři zjistili. Za tímto účelem osloví právě Paula.

23:30

30. srpna 1997

Dvojice konečně dojídá a opouští pokoj. Na hotelových kamerách je vidět, že Diana je uvolněná a spokojeně se usmívá. Paul předstupuje před fotografy a chvíli s nimi koketuje. „Za 10 minut vyjde,“ tahá je za nos.

A po pár chvílích u vstupních dveří přibrzdí dva vozy, jenže jde jen o zastírací manévr.

Plamen svobody se stává neoficiálním vzpomínkovým místem někdejší princezny. (Keimzelle / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Plamen svobody se stává neoficiálním vzpomínkovým místem někdejší princezny. (Keimzelle / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

00:06

31. srpna 1997

Zezadu nastupují do černého Mercedesu S 280, Diana a Dodi na sebe důvěrně sahají. Za volantem netrpělivě sedí Paul, sedadlo spolujezdce opanuje osobní bodyguard Trevor Rees-Jones (*1968).

Jejich odjezd ale zpozoruje dvojice žurnalistů, která u zadního vchodu čeká. Kvůli tomu šlape Paul na plyn a začíná honička noční Paříží. Ve spěchu se ani jeden z posádky nepřipoutá bezpečnostním pásem.

00:23

31. srpna 1997

Opilý Paul vletí ve více než sto kilometrové rychlosti do tunelu Pont de l´Alma. Podle některých svědků má narazit do bílého Fiatu Uno, to se ale nepotvrdí. Pravdou je, že bourák opře o zeď, z níž se odrazí do 13. pilíře. On i Al-Fayed jsou na místě mrtvý.

Rozbíhá se však zarážející epilog Dianina života. K vraku dorazí novináři, někteří se snaží pomoct, jiní bezostyšně fotí! U karambolu brzdí francouzský lékař Frederic Mailliez, jež jede náhodou kolem.

To už se městem rozléhají sirény a otřesené Diane a Rees-Jonesovi jede záchrana. Policisté na místě udělají pořádek, zatknou osm novinářů a zabaví jejich snímky.

01:25

31. srpna 1997

Přeživší pasažéři jsou bezprostředně po nehodě při vědomí. „Ach můj Bože,“ zamumlá Diana, která má zlomeniny žeber a paže. K tomu se přidává i vykloubená klíční kost. Když ji z vraku vytáhnou postihuje ji masivní srdeční zástava.

Záchranáři ji ale znovu nahodí a spěchají s ní do nemocnice Pitié-Salpêtrière. Po cestě však musí zastavit, aby zbědované pacientce vpíchli adrenalin.

02:30

31. srpna 1997

Jde okamžitě na sál. Přestože nemá viditelná zranění, její stav se rapidně zhoršuje. Chirurgové nakonec zjistí, že vinou velkého nárazu je srdce přesunuto z levé strany hrudníku doprava! Diana se rovněž potýká s roztrženou plicní tepnou a osrdečníkem. Lékaři se sice snaží, její stav je ale beznadějný.

04:00

31. srpna 1997

Nejhoršímu už zabránit nedokážou, a tak Diana umírá. O 40 minutu později vydávají šokující zprávu tiskové agentury a svět se probouzí do pošmourného rána. Jediným přeživším zůstává bodyguard Rees-Jones.

Policisté následně zjistí, že Henri Paul je v době nárazu zpitý pod obraz. Ještě téhož dne přijíždí do Francie Dianin bývalý manžel. Osobně poděkuje personálu, který se snažil jeho někdejší partnerce zachránit život. Záhy doprovází její ostatky zpět do vlasti.

09:00

6. září 1997

Vlajky v celé zemi jsou staženy napůl žerdi a obyvatelé pláčou. Milovaná Diana se vydává na svou poslední cestu. Dostává se jí nebývalé pocty, smuteční obřad se totiž koná ve Westminsterském opatství.

Podle odhadů sleduje televizní přenos na 2 miliard lidí z celého světa!

Ceremoniálu se rovněž účastní politické špičky jako je Nelson Mandela (1918-2013) či Henry Kissinger (*1923), ale i celebrity jako právě zpěvák a blízký Dianin přítel Elton John, herec Tom Cruise (*1962) nebo třeba režisér Steven Spielberg (*1946).

Foto: wikimedia.commons Titulka (John Matthew Smith / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan