Domů     Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
20.2.2024

Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…

Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. Hvězda mění barvu i objem.

Je řidší a chladnější. To poslední však okolní planety kvůli rozpínání ještě nepocítí. Naopak. Jako první na to doplatí Merkur, na řadě bude Venuše. Obě planety hvězda spolkne v rámci své přeměny ze žlutého na červeného trpaslíka. A Země?

Horké Slunce na ní pomalu taví horniny. Tuhle apokalypsu bez evakuace nepřežije již žádná civilizace. Pokud by to šlo a dívali bychom se v tu chvíli na oblohu, Slunce by ji zabíralo takřka celou.

Až půjde Slunce do důchodu, naše soustava přestane pomalu existovat... Foto: UnSplash
Až půjde Slunce do důchodu, naše soustava přestane pomalu existovat… Foto: UnSplash

Pravda o mimozemšťanech za 4,5 miliardy let

Pátý od Slunce a suverénně největší z planet naší soustavy. To je Jupiter. Naše soustava bývá často popisována jako dvojsystém Slunce a právě Jupitera (který má hmotnost jedné tisíciny Slunce) … a několika dalších menších nepodstatných planet.

V tuhle chvíli ale z 8 planet zbývá už jen 5. Přeměnu na červeného trpaslíka již zřejmě nepřežila ani Země a zkrátka se vypařila. V roce 2021 je objeven další z Jupiterových měsíců – celkem tak víme o 80. Kolik jich ale ve skutečnosti je?

A kolik jich přežije až do doby za 4 miliardy let? Očekávat by se to dalo u 4 největších a nejjasnějších, tak zvaných Galileových měsíců pojmenovaných podle postav řecké mytologie: Io, Europy, Ganymedu a Callisto. A právě na některých z nich budou touhle dobou změny nejrazantnější.

Je-li tu život, stejně se vypaří…

Io je geologicky nejaktivnější těleso sluneční soustavy, na povrchu zuří více než 400 aktivních sopek, ale odhadovat, jak bude vypadat v době rozpínání Slunce, je takřka nemožné.

Zato ledem pokrytá Europa, která by byla s průměrem 3100 kilometrů v průměru jen o málo menší, než již vypařený pozemský Měsíc, zaznamenává velké změny. Kolem sebe má slabou atmosféru z kyslíku a její povrch tvoří popraskaný led.

Vědci se dohadovali, že pod ním může ležet oceán tekuté vody a možná i nějaké formy života! Tento problém bude právě rozřešen. Ledy vlivem sluneční transformace roztávají – a voda i s možným životem je bohužel odsouzena k odpaření.

O led i hypotetické oceány pod ním přijdou samozřejmě i zbývající dvě tělesa: největší měsíc naší soustavy, 5262kilometrový Ganymedes, který, pokud by obíhal rovnou kolem Slunce, bude považován za planetu.

A Callisto, které má průměr 4 820 kilometrů a na povrchu vodní led, pod kterým asi v hloubce 100 kilometrů ukrývá mělký oceán.

Neskutečná rošáda za 5 miliard let

Staré pořádky v Jupiterových prstencích už neplatí. Gravitační poměry se mění. Sluneční soustava je uvržena v chaos. Takový, že může dojít k těžko představitelné situaci. V astronomii se jí říká perturbace neboli odchylka.

Jupiter díky ní může být vyslán o kousek blíž do vnitřní sluneční soustavy. U tak gigantického tělesa budou následky nedozírné. Krom jiného jeho gravitační vliv naruší i oběžnou dráhu Marsu.

Rudá planeta se na své cestě kolem Slunce odporoučí na velkorysejší eliptickou dráhu. A Slunce? Stále se rozpíná, než odbije další miliarda let, bude jeho nejzazší okraj tam, kde bývala Zeměkoule.

Pokud jde o Jupiter, zřejmě nic nebude při starém... Foto: Pixabay
Pokud jde o Jupiter, zřejmě nic nebude při starém… Foto: Pixabay

Co bude za 6,5 miliardy let?

Podívejme se ale zpátky na nebohý Mars. Není to sice příliš pravděpodobné, jde ale o jednu z hypotéz: V nastalém chaosu je Mars pomalu „katapultován“ pryč ze sluneční soustavy!

To samé se může stát menším planetám, pokud se hraně naší kosmické krajiny ruinované zmírajícím Sluncem prožene dostatečně velké cizí těleso.

I to by dokázalo narušit řád v místech, kde ještě nějaký zůstává – a vyslat některé z „našich“ těles také pryč ze soustavy. Slunci zatím nastávají krušné časy. Jeho síla stále slábne.

Pokud by nějakým zázrakem ještě zbylo něco ze Zeměkoule, gravitační síla Slunce ji pustí ze svých pekelných osidel a nechá ji odputovat v dál. Tady by se konečně spečená hrouda mohla ochladit.

A to je konec, přátelé… Za 10 miliard let

Naše zhroucená hvězda už nemá žádnou sílu. Teplota v jejím jádru už nezvládá fúzi uhlíku. Odhodila své vnější vrstvy, které vytvoří planetární mlhovinu, a sama zůstane neaktivním jádrem. Skládá se hlavně z kyslíku a uhlíku a říká se mu bílý trpaslík.

Tuhle chvíli lze považovat za smrt našeho Slunce. Neaktivní jádro je velké zhruba jako Zeměkoule. Celý proces může trvat i dvě miliardy let. A za další dvě miliardy čeká Mléčnou dráhu chvíle ještě nepříjemnější – srazí se s galaxií Andromeda.

Foto: Viz popisky
Související články
Věda a technika
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Věda a technika
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Věda a technika
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Věda a technika
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
reklama
záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
reklama
svět zločinu
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí  jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou. […]
Čínský Fritzl měl tajnou podzemní mučírnu
Čínský úředník Li Hao vede vcelku poklidný rodinný život s manželkou a osmiměsíčním synem. K zásadnímu obratu dochází ve chvíli, kdy na policejní stanici přijde k smrti vystrašená mladá žena, která tvrdí, že byla dlouhé měsíce vězněna a znásilňována v důmyslné podzemní kobce. Policie odtud nakonec zachraňuje další tři její spoluvězeňkyně. Zbývající dvě ženy jsou nalezeny mrtvé. „Lásko, začnu […]
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
Na svobodě je maniak, který ve svém provizorním vězení držel hned dvě dívky, které opakovaně znásilňoval. Jenom díky tomu, že obě mohou občas na procházku, se jim podaří zanechat vzkaz, vedoucí k jejich osvobození.   Teď se ale bojí, aby si pro ně jejich někdejší věznitel nepřišel a něco jim neprovedl.   Jekatěrina a Jelena: […]
Slavný moderátor Wallace Souza: Vraždy v zájmu sledovanosti
Každý týden usedají před obrazovku statisíce brazilských diváků, aby sledovaly nejoblíbenější pořad o kriminalitě. Jmenuje se Canal livre a vysílá se už dvacet let. A jeho moderátor, ten ví o zločinu snad všechno. Možná až moc…   Není divu, že moderátor Wallace Souza (1958-2010) je v kriminalistice tak kovaný. Vždyť býval policistou, a kdyby nebyl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
enigmaplus.cz
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se tot
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
epochanacestach.cz
Zámek Ploskovice: Jak hraběnka zametala stopy
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.