Domů     Slovanská epopej: Dočkal se malíř Alfons Mucha za svoje životní dílo jenom pohrdání?
Slovanská epopej: Dočkal se malíř Alfons Mucha za svoje životní dílo jenom pohrdání?

„Konečně jsem na té pravé životní cestě, na kterou jsem se tak dlouho připravoval. Teprve teď začínám žít.

Až dosud – přetvářka to nebyla, ale bylo to polosnění, polobdění, nebyl jsem to já,“ věří Alfons Mucha v listopadu 1909, když požádá amerického průmyslníka Charlese Cranea o peníze na uskutečnění svého snu.

Alfons Mucha (1860 – 1939) mluví o cyklu dvaceti obrazů, deseti ze slovanských a deseti z českých dějin. Milionář Charles Crane (1858 – 1939) si vyžádá čas na rozmyšlenou. Mucha už je bez sebe radostí:

Jeho syn Jiří Mucha (1915 – 1991) později píše: „Pro otce v ničem neexistovala střední cesta. Stačilo, že Crane jeho návrh nezamítl, a byl již skálopevně přesvědčen, že je u cíle.“ Malíř Chce se vrátit do Čech a začít pracovat.

Architekt Osvald Polívka (1859 – 1931) ho žádá, aby vyzdobil právě dostavěný Obecní dům. Když se to dozvědí pražští umělci, rozpoutají v novinách bouři. Urážejí ho, že obešel konkurs a získal výnosnou zakázku pro sebe.

Americký milionář Charles Crane se nakonec rozhodne Muchův sen podpořit.
Americký milionář Charles Crane se nakonec rozhodne Muchův sen podpořit.

„Štvou proti tobě v bezmocné závisti a je smutné, že jsou to tvoji kolegové a známí. Šla jsem na Polívku, aby dal do novin tvé očištění, že ty ses nenabídnul, ale byl jím vybídnut.

Slíbil, že tak učiní, ale neudělal nic,“ píše mu v listopadu 1909 jeho žena Maruška do Ameriky. V dalším psaní líčí: „Neštítí se žádné sprostoty. Nevíš, jak to bolí, když čtu, jak tě strhují do bláta. To máš za vše, co jsi pro Čechy učinil.

Teď tě kamenují ti, kterým jsi rozdával. A smějí se tvému vlastenectví.“ Peníze docházejí a jedinou záchranou, na které zoufale lpí, je Craneova očekávaná kladná odpověď. Ta stále nepřichází.

Prací na slavném cyklu stráví Alfons Mucha celkem 18 let života. Vděku se za to ale nedočká.
Prací na slavném cyklu stráví Alfons Mucha celkem 18 let života. Vděku se za to ale nedočká.

Překvapení pod stromečkem

Situace už nemůže být horší. Přicházejí Vánoce 1909, které tráví v rodině Leatherbeeových. Je smutný, nečeká žádné dárky. Deprese se ale brzy změní v radostný šok: „Na stromečku visela veliká punčocha, označená mým jménem. Něco v ní šustilo.

Domníval jsem se, že jsou v ní peníze, a tak jsem váhal, mám-li ji otevřít. Ale konečně jsem se odhodlal a po několika obalech hedvábného papíru přišel jsem na telegram:

Tell Mucha everything satisfactory see (Řekněte Muchovi, aby vše viděl uspokojivě)“ od Craneova přítele Rogera Williama. Dostává i šek na 7500 dolarů! Vše se v dobré obrací, končí i pomlouvačná kampaň kolem Obecního domu.

V Čechách hledá vhodný prostor, kde bude malovat obrovská plátna. Pomůže mu náhoda. Známý chirurg Otakar Kukula (1867 – 1925) ho zve na zámek Zbiroh. Tam uvidí rozsáhlý sál a o ateliéru je rozhodnuto.

S francouzským historikem Ernestem Denisem se malíř radí o námětech.
S francouzským historikem Ernestem Denisem se malíř radí o námětech.

Syn je předlohou k obrazu

Smlouva mezi Muchou, Cranem a pražskou obcí říká, že malíř má Praze předat každý rok tři plátna Slovanské epopeje o rozměrech 9 x 7 m nebo 8 x 6 m. Crane má platit 7500 dolarů při započetí práce na každé trojici. Mucha se vrhá do práce.

Čte historické knihy, konzultuje s historiky, zejména s Francouzem Ernestem Denisem (1849 – 1921), který má autoritu v oboru českých dějin. Kreslí tisíce studií oděvů, zbraní, skupin i postav. V prosinci 1911 píše:

„Usnesl jsem se s Denisem na prvních třech obrazech: první prehistorický, jakýsi prvopočátek, Adam a Eva Slovanstva.

Druhý z doby pohanské, slavnost slunce, a třetí, Metoděj, přináší bulu papežskou, jíž se ustanovuje jazyk slovanský za jazyk liturgický.“ Cestuje a studuje náměty. Syn Jiří vzpomíná:

„V době, kdy začínal Slovanskou epopej, jsem ještě nebyl na světě, i když jsem věřil, že Manka (vychovatelka – pozn. red.) ve Slavnosti Svantovítově chová v plachetce mne.“

V roce 2012 byla Slovanská epopej vystavena v pražském veletržním paláci.
V roce 2012 byla Slovanská epopej vystavena v pražském veletržním paláci.

Chce sblížit lidstvo

Mucha plánuje, že malbou Epopeje stráví čtyři nebo pět let. Nakonec jí věnuje celých 18 let života a na šestimetrovém lešení tráví 8 –10 hodin denně. Dne 1. září 1928 konečně odevzdává celý cyklus dvaceti pláten oficiálně městu Praha. O svém díle říká:

„Střehl jsem se ve všech obrazech všeho, co by mohlo připomínat strohé spory a krev ve sporech prolitou.

Účelem mého díla nebylo nikdy bořit, ale vždy stavět, klást mosty, neboť nás vždycky musí živit naděje, že celé lidstvo se sblíží, a to tím snáze, dobře-li se pozná navzájem…“ Ocenění se nedočká.

Záměrem Epopeje je pozvednout národní sebevědomí, ale válka mění situaci v Evropě. Vzniká Československý stát, který už toto povzbuzení nepotřebuje. Většina lidí Epopej přijímá rozporuplně jako něco, co patří do 19. století a teď už nemá žádný smysl.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív