Domů     Sloužily kamenné stavby na Baleárech k uctívání záhadného býčího boha?
Sloužily kamenné stavby na Baleárech k uctívání záhadného býčího boha?
5.10.2022

Horké středomořské slunce pálí do očí a ozařuje osamocenou stavbu ve tvaru stupňovité pyramidy z mohutných kamenných kvádrů. Nacházíme se na Mallorce a před námi se tyčí talajot, pozůstatek prastaré talajotické kultury.

Obranná stanoviště, pozorovatelny, vyznačení hranic, chrámy, pohřebiště, obydlí vesnického stařešiny, signální věže… tím vším mohly být megalitické stavby na Balárech, tedy na ostrovech Mallorca a Menorca.

Do dnešních dní se jich zachovaly stovky, jejich vznik a účel ale zůstal dosud nerozluštěnou záhadou. Kvůli jejich husté síti však především menší Menorca připomíná muzeum pod širým nebem. Na pouhých 701 km2 byste tu našli více než 1500 talajotických staveb.

Jak vypadaly talajoty

Kořeny talajotické kultury sahají až do druhého tisíciletí před Kristem. Její příslušníci žili na Baleárech v pokoji až do kolonizace ostrovů Féničany v osmém století a později Římany roku 121 před naším letopočtem.

Známo je o těchto původních obyvatelích jen málo. Jedli zřejmě hlavně rostlinnou stravu, neměli soukromý majetek a žili mírumilovným životem, za obydlí jim zprvu sloužily jeskyně.

Na Baleáry se dostali asi před 4500 lety a do dnešních dní nám zde zanechali bohaté otisky své kultury v podobě talajotů.

Jedná se o kruhové nebo obdélníkové stavby z na sebe navrstvených obrovských vápencových balvanů, které jsou pro Menorcu a v menší míře i pro Mallorcu typické.

Mezery mezi kameny byly utěsněny bahnem a větvemi, střechy podpíraly kamenné sloupy, někde dřevěné kůly. Název těchto staveb je odvozen od katalánského talaia ve významu „strážní věž“.

Slovo má dále kořeny v arabském výrazu taláʾiʾ, což by se dalo přeložit jako „noční hlídka“. Zdá se, že jejich účel je tedy jasný. Nenechme se ale zmýlit!

Typická baleárská kamenná stavba FOTO: Dreizung / Creative Commons / CC BY 3.0
Typická baleárská kamenná stavba FOTO: Dreizung / Creative Commons / CC BY 3.0

Centra tajemného kultu

Nedostatky myšlenky o strážných věžích či hláskách tkví v tom, že většina z nich neměla schodiště, kterým by se dalo vylézt nahoru, a to ani kamenné, ani dřevěné. Jen pár z nich se navíc nachází v dohledu od moře, odkud hrozilo nebezpečí největší.

V současné době se tak odborníci přiklánějí spíše k verzi, že se nejčastěji jednalo o chrámy a rituální centra, případně o symbolická místa, na kterých byl vyřešen nějaký spor.

V některých talajotech byly nalezeny zbytky nádob a také bronzové sošky býků a nahých bojovníků.

Ačkoli lidé talajotické kultury po sobě nezanechali žádné písemné zprávy, z archeologických nálezů je zřejmé, že uctívali jakési božstvo, pravděpodobně právě ve formě býka. Mohl se snad býčí kult na Baleáry dostat z Kréty, kde byli býci posvátnými zvířaty?

Panují dohady, že prastaří obyvatelé Baleár mohli být původně krétskými osadníky. O důležitosti talajotů vypovídá jejich množství. Celkem se jich na obou ostrovech nachází nejméně 274, některé zdroje ale hovoří o více než pěti stovkách. Zbytky mnoha dalších možná stále čekají na odkrytí…

Prováděli obyvatelé Baleár zvířecí oběti?

Kolem prvotních talajotů se brzy rozvinuly celé osady, které obývalo i několik desítek lidí. Vznikla kamenná obydlí, dlážděné uličky, sklady, dílny a dokonce i místa sloužící jako skládky odpadu.

Jeden z největších a nejznámějších talajotů se nachází v Son Fornés na Mallorce. Má kulatý půdorys a průměr úctyhodných 17 metrů. Tloušťka stěn dosahuje až pěti metrů a největší kameny, použité na jeho výrobu, váží až devět tun!

Archeologové v něm odhalili velké množství zvířecích kostí, takže se možná mohlo jednat o jatka. Nedaleko od prvního talajotu stojí druhý, v němž byly odkryty keramické nádoby, které pravděpodobně měly rituální účel.

Podle odborníků se zde scházela vesnická elita buďto k politickým jednáním, ale možná i k záhadným obřadům, o jejichž průběhu se nedochovaly žádné doklady.

Není vyloučeno, že lidé talajotické kultury prováděli zvířecí oběti, o čemž svědčí obsah prvního kamenného „majáku“. Kromě těchto dvou se v Son Fornés nachází ještě jeden menší talajot, jehož účel zůstává neznámý, dvě obdélníkové svatyně a mnoho obytných budov.

Velká část prastaré osady ale dodnes zůstává pod povrchem a čeká na své odhalení.

Kamenné oltáře se vyrovnají nejslavnějším megalitickým stavbám. FOTO: Zen Trowel / Creative Commons / volné dílo
Kamenné oltáře se vyrovnají nejslavnějším megalitickým stavbám. FOTO: Zen Trowel / Creative Commons / volné dílo

Jaký byl účel kamenných oltářů?

Kromě samotných talajotů nám lidé talajotické kultury zanechali i velké množství megalitických staveb známých jako taula (z katalánštiny „stůl“).

K jejich stavbě byly použity kameny tak velké a těžké, že si odborníci dodnes kladou otázku, jak byly doneseny na místo a postaveny. Mnozí je tak srovnávají s proslulým Stonehenge. Také jejich účel zůstává neznámý.

Mohlo se jednat o jakési léčivé oltáře, kam lidé kladli své nemocné příbuzné, aby byli vyléčeni zásahem bohů. Teorii podporuje orientace oltářů směrem k souhvězdí Kentaura, které je spojeno s řeckým bohem medicíny Asklépiem.

Ten byl podle mytologie v mládí učen kentaurem jménem Cheirón a jeho symbolem je podkova, což by odpovídalo uspořádání okrsků kolem taulů právě do tvaru podkovy.

Jiné vysvětlení poskytuje německý archeolog Waldemar Fenn (1877–1955), který strávil většinu svého života studiem talajotické kultury.

Fenn poukázal na jižní orientaci taulů, což podle něj naznačuje jejich možnou funkci jako lunárního kalendáře. Neposlední v řadě je teorie o místech kultu zmiňovaného býčího boha.

V tom případě mohly být taula, postavené z kamenů do tvaru písmene T, zjednodušenými sochami představujícími býčí hlavu.

Pohled do jedné ze staveb na Majorce ukazuje i podpůrný sloupt vytesaný přímo do skály. FOTO: Albireo386 / Creative Commons / volné dílo
Pohled do jedné ze staveb na Majorce ukazuje i podpůrný sloupt vytesaný přímo do skály. FOTO: Albireo386 / Creative Commons / volné dílo

Dva obři se perou

Třetím typem stavby, který lidé talajotické a předtalajotické kultury stavěli, jsou hrobky zvané naveta.

Ty jsou ještě o něco starší než talajoty a taula, pochází totiž už z pozdní doby bronzové, tedy z období kolem přelomu 2. a 1. tisíciletí před naším letopočtem.

Jejich výskytem je pověstná hlavně Menorca, kde se také nachází nejznámější Naveta d‘Es Tudons, která na výšku měří 4 metry, a je 14 metrů dlouhá. Jméno těchto staveb odkazuje na tvar převrácené lodě.

V tomto případě je účel staveb zřejmý – sloužily jako hrobky. Průzkum Navety d‘Es Tudons ukázal, že do ní bylo uloženo přinejmenším sto těl, a není bez zajímavosti, že na jedné z lebek se našel otvor po starověké operaci hlavy: trepanaci.

Obyvatelé Baleár měli zřejmě nábožný strach se k navetám přiblížit, což podle folkloristy Phila Lee trvalo až do 19. století. Dodnes zde také koluje pověst o vzniku Navety d‘Es Tudons.

Dva obři se prý chtěli předvést v zápase o lásku jisté dívky. Jeden budoval studnu, druhý navetu. Protože se prvnímu podařilo dílo dokončit dříve, druhý vzal v záchvatu žárlivosti poslední kámen navety a svého soka jím zabil. Poté sám spáchal sebevraždu. Jejich milovaná později zemřela jako stará panna a byla pohřbena do navety.

Foto: Albireo386 / Creative Commons / volné dílo, Dreizung / Creative Commons / CC BY 3.0, Zen Trowel / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Skutečně střeží zříceninu hradu Mydlovar zlý pes z dávných dob?
Poněkud neprávem opomíjenou zříceninu hradu Mydlovar najdeme nedaleko města Nymburk. Jedná se snad o jediný, u nás do dnešních dnů dochovaný hrad postavený z cihel. Původně se tyčil přímo na levém břehu řeky Labe, dnes však stojí poněkud dále, protože okolo roku 1900 bylo Labe uměle napřímeno a vznikly zde nové jezy. Hrad své pojmenování […]
Záhady a tajemství
Cvilín, poutní místo zázračných uzdravení?
Na takzvaném Předním Cvilínském kopci nedaleko Krnova najdeme magické poutní místo Cvilín. Dávná historie této oblasti je opředena pověstmi sahajícími až do doby vlády českého krále Přemysla Otakara II., kdy zde měl být uctíván obraz Panny Marie Sedmibolestné, který byl umístěn na dřevěném sloupu. Celý vrch Cvilín jako kdyby byl skutečně protkán zvláštní mystickou energií. […]
Záhady a tajemství
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní […]
Záhady a tajemství
Zoroastrismus, nejstarší náboženský systém světa?
Zoroastrismus bývá pokládán za nejstarší náboženský systém. Některými z odborníků je datován až do 6. století před naším letopočtem. Přesné datum jeho vzniku však neznáme. Mnozí badatelé jsou navíc toho názoru, že se ve skutečnosti jedná o náboženství ještě mnohem starší… Uctívání živlů Za zakladatele tohoto náboženského systému bývá považován babylonský král Zoroastra. Zoroastrismus jako […]
reklama
lifestyle
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.   Ohromné množství neuronů na jednom […]
Topná sezóna za rohem! Jak správně topit na konci roku 2024?
I když je to k neuvěření, vedro konečně opadlo a je tu začátek podzimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží. A letos má svá specifika. A to hlavně kvůli penězům. Jak zachránit sebe i dům Aniž bychom chtěli strašit, vážné obavy, zda dokážeme vytopit svá obydlí a přežít letošní zimu, zaměstnávají v posledních týdnech stále větší […]
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
svět zločinu
Kruté týrání dítěte: Rodiče znetvořili svého syna elektrickými kabely
V červenci 2017 je v městečku Darlington v Jižní Karolíně zatčen James Charlie Harkins (42) a jeho partnerka Ida Gregg (22) za brutální týrání jejich malého syna. Rodiče ho bili elektrickými kabely a dalšími předměty, čímž mu způsobili trvalé poškození. Policie však už v květnu prohlížela jejich dům, ale žádné důkazy týrání tehdy nenašla. Případ […]
Rodiny bankovních úředníků jako rukojmí!
Deštivý nedělní večer. Na dveře domu bankovního úředníka Chrise Warda (*1982) zabuší policisté. „Co se děje,“ vykoukne Ward ze dveří. Není gangster ani podvodník, uniformovaných mužů se nebojí. Ale měl by. Protože na něj vzápětí míří zbraň. „Chcete ještě někdy vidět svou rodinu živou? Tak nás teď budete na slovo poslouchat.“ Nasednou do automobilu a […]
Muž posedlý Pánem prstenů zabíjí: Vraždu stařenky si dá k narozeninám!
Táborským lesoparkem prochází na podzim 2015 dosti nesourodá dvojice. Sedmadvacetiletý mladík podepírá starší ženu. Chvílemi se zastavuje a podlamují se jí nohy. Ale on jde neoblomně dál, směrem ke Švehlovu mostu přes Lužnici. Tam však nedorazí. Žena se hroutí a zůstává bezvládně ležet. Do pražského bytu paní Jany Ch. (61) se nastěhuje Martin F. (27) […]
Hrůzné týrání: Matka v alkoholovém opojení ukousne své dceři ret
V září 2015 v ruském městě Revda napadne Ludmila Spesivcevová (38) svou postiženou dceru Katyu a ukousne jí část rtu. Opilá matka nechá dítě čtyři dny bez lékařské pomoci, což vede ke zhoršení zranění. Případ odhalí závažné nedostatky v péči a přístupu k rodinám s postiženými dětmi. Ludmila je nakonec odsouzena na 4 roky v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz