Zatímco pytláci se zajímají o sloní kly, v centru pozornosti některých podnikatelů je spíše to, co pochází z druhého konce největšího suchozemského savce na světě. Nejde jenom o to, že je sloní trus skvělým hnojivem.
Dá se z něj vyrábět řada zajímavých věcí a jde navíc o ukázkově ekologický materiál.
Například v Africe je solidně rozjetým byznysem výroba papíru ze sloních exkrementů. Jedním z podnikatelů, kteří se touto činností zabývají, je John Matano z Keni.
Se svou činností začal již před čtvrt stoletím jako člen místní zemědělské komunity, která se rozhodla postoupit část svých pozemků na vytvoření sloní rezervace a na oplátku za poskytnuté útočiště si od slonů vybrat odměnu. Podotýká, že výrobní proces není vůbec složitý.
Kvalitní papír bez zápachu
Výkaly, které jsou plné trávy a dalších rostlinných vláken se nejprve důkladně proplachují, dokud z nich nezůstanou čistá vlákna. Ta se pak vaří po dobu několika hodin, aby se zajistila jejich čistota. Další postup je hodně podobný výrobě běžného papíru.
„Průměrný slon denně zkonzumuje okolo 200 kilogramů potravy.
Z výkalů, pocházejících z tohoto množství lze vyrobit 125 listů papíru o velikosti A4,“ popisuje John Matano a dodává, že cena i kvalita jsou obdobné jako u standardního papíru, ale lesy jsou chráněny před ničením.
Jiná firma ze Srí Lanky vyváží své produkty do 30 zemí na celém světě a nezabývá se jen výrobou papíru, ale například i ekologických pouzder na notebooky.
Luxus jen pro někoho
Nejenom cibetkovitá šelma ovíječ skvrnitý (Paradoxurus hermaphroditus), ale i sloni se podílejí na výrobě kávy, patřící k nejdražším na světě. Black Ivory Coffee je značka kávy, vyráběné stejnojmennou společností se sídlem v Thajsku.
Cena tohoto nápoje se v těchto dnech pohybuje okolo 1900 dolarů za kilogram, co v přepočtu představuje téměř 44 000 korun.
Dostupnost kávy je omezená a je přednostně dodávána do nejluxusnějších světových hotelů, kde musíte počítat s tím, že zaplatíte za šálek tohoto nápoje i více, než 50 dolarů (cca 1200 korun).
Zážitek z kávy
Vysoká cena produktu je do značné míry ovlivněna náročným procesem výroby, kdy se z 33 kilogramů kávy získá jediné kilo zrn, vhodných pro další zpracování.
Ta přitom pocházejí z kávovníku arabského (Coffea arabica) a procházejí trávicím traktem slonů, kde jsou zůstávají 12 až 72 hodin a poté jsou ručně vybírána ze sloních exkrementů. Káva tak získává své specifické aroma a příchuť.
Poté prochází dalším procesem zpracování. „Vůně je květinová s příměsí čokoládových tónů, ta se prolíná i do chuti, kde jsou cítit rovněž třešně. Je velmi jemná. Je to něco jako kříženec mezi kávou a čajem,“ popisuje majitel společnosti Blake Dinkin.
Na zdraví!
Vystudovaní biologové Les a Paula Ansleyovi se rozhodnou vyrábět v Jihoafrické republice gin za pomoci slonů. V potravě těchto zvířat totiž zůstává hodně rostlin, které konzumují.
Sloní exkrementy se suší a pak procházejí procesem desinfekce, poté jsou znovu opláchnuty a usušeny. Konečný suchý produkt, kterým už jsou jen rostlinné pozůstatky, se pak přidává do ginu.
Každá láhev je označena GPS souřadnicemi, kde byl trus odebrán a také datem sběru. „Gin má zemitou, travnatou chuť. A mírně se mění také podle toho, odkud sloní trus pochází a čím se tedy zvíře živí,“ vysvětlují podnikatelé.
Kromě klasických příchutí, jako je jalovec, jejich Indlovu Gin získává svou chuť z výtažků kořenů, trav, ovoce a kůry včetně aloe a akácie.