Spí sloni jen dvě hodiny denně, a to většinou vestoje? Drží se mořské vydry za tlapky, aby se ve spánku neztratily? A víte, že kočky prospí skoro dvě třetiny dne, aby se připravily na lov?
I když se nám to možná zdá zvláštní, spánek suchozemských zvířat je plný fascinujících rituálů a adaptací, které jsou výsledkem tisíců let evoluce. Pojďme se podívat na to, jak se naši čtyřnozí a jiní sourozenci zvířecí říše oddávají říši snů.
Všechna zvířata potřebují spánek. Větší ale obvykle méně než ta menší. Ta, která se pasou, spí méně než masožravci, kteří jedí velké porce výživného jídla najednou.
Potřebu spánku ovlivňuje věk, prostředí, život ve vodě či na souši i to, jestli je místo spánku bezpečné. Na světě je možná tolik druhů spánku, kolik je druhů zvířecích.
Osmihodinový noční spánek v celku je typický pro člověka. Lidé spí, aby si odpočinulo jejich tělo i mozek. Spánek dodává energii a posiluje imunitní systém.
Různí savci tráví různé množství času v non-REM spánku a REM spánku, který přináší sny (a pozná se podle rychlých pohybů očí). Lidé stráví asi dvě hodiny v noci sněním, i když si většinu snů nepamatují.
Mnoho výzkumníků věří, že sny existují, aby pomohly zpracovat emoce. Stejně je kolem nich ale spousta záhad. Podle všeho savci i některé další druhy zvířat sní stejně jako lidé!
Jen dvě hodiny denně spí sloni
Sloni spí asi jen dvě hodiny denně, a ne v kuse. Dají si několikrát za den šlofíka na pár minut. Většinou vestoje, málokdy si lehnou. Důvod je jasný – hlídají si, aby byli v bezpečí. V zajetí vydrží sloni spát mnohem déle!
Podobně jsou na tom i koně a zebry. Všichni zvládají spát vestoje, což znamená rychlý úprk při nebezpečí. Koně, zebry a sloni si lehnou jen, když vyžadují spánek REM. To ale nemusí dělat moc často.

Co mají společného tučňáci a surikaty?
Tučňáci spí ve skupinách a vždy jen několik minut. Aby se nestali snadnou kořistí, neusnou úplně. Během dne si krátce zdřímnou. Dávají přednost spánku ve velkých skupinách, kromě větší ochrany si tak zajišťují teplo.
Doslova na hromadě spí surikaty. Položí se jedna na druhou! Tahle společenská zvířata jsou dokonce považována za jedna z nejvíce spolupracujících na světě!
Velikost psa ovlivňuje jeho spánek
Psi procházejí stejnými spánkovými fázemi jako lidé, jen tráví méně času v každé fázi. Nikdo neví proč, ale velcí psi sní déle než malí, a malí psi sní rychleji a častěji.
Pokud pes spí schoulený v klubíčku, necítí se bezpečně, nebo se snaží udržet si teplotu. Když se rozvalí na zádech, je úplně odevzdaný – nechrání si břicho a důležité orgány. Jakmile psi přes den často spí, spíš se nudí, než že by spát potřebovali. Ozve-li se jakýkoli zvuk, jsou okamžitě na nohou.

Kočky prospí i dvě třetiny dne
Kočky spí docela hodně, v průměru 12 až 13 hodin denně. Ovšem když se pokazí počasí, klidně si poleží dvě tři hodinky navíc. Zdědily to po divokých předcích, kteří si připravovali energii na lov.
Většinu času tráví kočky v pomalém nebo lehkém spánku – odpočívají a šetří energii, zdřímnou si několikrát za den. Zároveň jsou ale neustále připravené k akci. I kočky mají sny jako lidé, když se dostanou do fáze REM. Tehdy se jim cuká tělo a obličej.
Jejich předkové lovili za soumraku a v noci. Proto jsou kočky aktivní, když lidé spí. A ještě jedna perlička – kočky mohou chrápat! Některá plemena to dělají častěji, třeba perská a himálajská kočka. Může za to tvar jejich obličeje.
Není spánek jako spánek – jeho potřeba je napříč zvířecí říší velmi odlišná
Průměrný kojenec spí asi 16 hodin denně (66,6 % dne), dospělému stačí 8 hodin (33,3 %) a staršímu člověku pouhé 5,5 hodiny denně (22,9 %). Jaké to je ve srovnání se zvířaty?
Spánek u suchozemských zvířat je neuvěřitelně rozmanitý a odráží jedinečné výzvy a životní styly každého druhu.
Od extrémně krátkých spánků slonů a žiraf, které se neustále brání predátorům, po dlouhé hodiny odpočinku koček a koal, které si dobíjejí energii pro budoucí aktivity.
Tyto fascinující spánkové rituály nám ukazují, jak chytře se zvířata přizpůsobila svému prostředí, aby přežila a prosperovala.