V zatopeném žulovém lomu u obce Hříměždice, která se nachází v okrese Příbram v bezprostřední blízkosti vodní nádrže Slapy, se každé léto koná sportovní akce, nazvaná Highjump.
Jedná se o mezinárodní závod v cliffdivingu, tedy akrobatických skocích z až 30 metrů vysokých útesů do vody. Pojďme si představit historii tohoto extrémního závodu i jeho největší zajímavosti.
Představte si, že stojíte na provizorním skokanském můstku, který tvoří lešení vysoko nad hladinou vody. Díváte se dolů, do černé vody zatopeného lomu. Na jeho dno nevidíte. Všude kolem jsou skály. A tisíce lidí, kteří na vás upírají pohled.
Teď už jen stačí se odrazit, skočit a udělat ve vzduchu několik akrobatických prvků během 2,5 sekundy. Zhruba tolik totiž trvá volný pád do vody, při kterém skokani dosahují rychlosti 75 až 100 kilometrů v hodině.
Poprvé v Hříměždicích
Vůbec první ročník závodů Highjump se konal v lomu Hříměždice v roce 2000. Jednalo se o historicky první závody extrémního cliffdivingu v České republice – cliffdiving se od klasických skoků do bazénu liší právě tím, že se skáče ve volné přírodě.
Závodníci během prvního ročníku skákali z „pouhých“ 12 metrů, z dřevěné lávky umístěné na jedné ze skal. Právě výška skokanského můstku se během následujících let neustále zvyšovala.
Už během třetího ročníku Highjumpu v roce 2002 závodníci poprvé skákali z výšky 15 metrů. O rok později se závodní výška zvedla na 16 metrů.

Vzpomínka na Andreu Absolonovou
Rok 2005 byl na Highjumpu vzpomínkou na Andreu Absolonovou (1976–2004), talentovanou skokanku, která podlehla v roce 2004 rakovině. Její sestra Lucie Absolonová ten rok kralovala Highjumpu mezi ženami.
Právě duo sester Absolonových patřilo ve své době k české skokanské špičce. Andrea Absolonová se dokonce kvalifikovala na olympijské hry v Atlantě v roce 1996. Do závodů na hrách ale kvůli osudovému zranění už nevstoupila.
Poté, co se musela vzdát tohoto sportu, se dala na kariéru pornoherečky. Na motivy Andreina nevšedního života byl v loňském roce natočen film Její tělo.
Světový rekordman
V roce 2007, kdy se konal osmý ročník závodů, skočil z můstku ve výšce 16 metrů teprve sedmiletý skokan Jan Slánský. V roce 2008 přibylo na Highjumpu mistrovství republiky ve splashdivingu, což jsou divácky oblíbené placáky.
O rok později, v roce 2009, přijela do Hříměždic na jubilejní desátý ročník závodů světová legenda vysokých skoků do vody, Kolumbijec Orlando Duque (⃰1974).
Ten se poté, co v roce 1992 přišel o kvalifikaci na olympijské hry kvůli nedostatku financí, zaměřil právě na extrémní disciplínu skoků do vody, cliffdiving. Vyzkoušel si třeba skok do vody ze skály nad africkými Viktoriinými vodopády nebo z antarktického ledovce. Za své výkony byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.
Stále výš a výš
V roce 2012 bylo poprvé v historii Highjumpu i České republiky předvedeno několik exhibičních skoků z rampy ve výšce 20 metrů. O rok později si tu vytvořil osobní rekord ve výšce 30 metrů nejlepší český profesionální cliffdiver Michal Navrátil.
V roce 2014 v Hříměždicích svůj rekord ještě zvýšil na 32 metrů, což je nejvyšší skok historie Highjumpu i České republiky. Nejednalo se přitom o závodní skoky, ale jen o exhibiční.
Až do roku 2016 se závodilo stále jen z výšky 16 metrů a této výšce se říkalo „královská disciplína“. Teprve v roce 2017 se na Highjumpu poprvé v historii naší země závodilo z výšky 20 metrů.
V roce 2019 se pak skokani při závodech vrhali do zatopeného lomu dokonce z výšky 25 metrů.
Z celého světa
V roce 2004, kdy se konal pátý ročník Highjumpu, se extrémní závody poprvé konaly s účastí zahraničních skokanů. Během následujících let si zvykla do Hříměždic každé léto přijíždět skokanská elita z celého světa.
Například v roce 2016 se závodů zúčastnilo 83 skokanů z 12 různých zemí. Teprve čtrnáctiletý Brit Aidan Heslop (⃰2002) tehdy jako první na světě v tomto věku skočil závodní skok z výšky 25 metrů. O rok později, v roce 2017, Heslop zcela ovládl Highjump.
Vyhrál i hlavní závod v roce 2019, kdy těsným rozdílem bodů překonal domácí hvězdu Michala Navrátila, který skončil druhý.
Svůj sportovní talent Aidan Heslop ztvrdil v únoru letošního roku, když se stal mistrem světa ve skoku z výšky 27 metrů na Mistrovství světa v plavání v Kataru.

Pět metrů hloubky
Skoky v jednotlivých disciplínách hodnotí pětičlenná porota. Všímá si přitom technického provedení skoku, stylu i celkového dojmu. Koeficient obtížnosti skoku se vypočítává podle oficiálních tabulek světové federace pro skoky z výšky.
Pro místa skoků platí, že voda musí mít hloubku minimálně pět metrů. Skokani by si pak na doporučení lékařů měli mezi jednotlivými skoky dávat hodinové přestávky, aby se zkoncentrovali a odpočinuli si.
Při skocích totiž musí dopadat na vody co nejvíc zpevnění, jinak jim hrozí vážný úraz páteře. Cliffdiving vyžaduje obrovskou fyzickou i psychickou zdatnost.
Podle odborníků by měl ten, kdo chce s tímto extrémním sportem začít, mít několikaletou zkušenost s klasickými skoky do bazénu.
Zánik skokanské velmoci
Navzdory každoročním závodům Highjump ve středočeských Hříměždicích už Česko není skokanskou velmocí, jakou kdysi bývalo.
Profesionální skokani do vody za poslední roky téměř vymizeli a některé skokanské bazény, jako třeba ten v Pardubicích, ve kterém kdysi trénovaly své skoky Andrea a Lucie Absolonovy, byly zrušeny.
Když se natáčel film Její tělo, hledal štáb skokanky, které dokážou skočit ty nejtěžší skoky – trojitá salta, která tehdy Andrea Absolonová skákala.
Nakonec musel štáb najmout německé vrcholové sportovkyně, protože u nás v současnosti tak těžké skoky ženy neskáčou.