Domů     Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
4.11.2024

Je 8. srpna roku 1914 a z Anglie vyplouvá loď Endurance pod vedením polárního badatele Ernesta Shackletona. Ten má před sebou ambiciózní cíl – chce jako první přejít napříč Antarktidu, od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři.

Expedice ale skončí dřív, než se loď vůbec dostane ke břehům ledového kontinentu.

Fouká studený vítr a teplota je kolem minus 20 °C. Čtyřicet metrů dlouhá loď Endurance se nachází uprostřed Weddellova moře uvězněná mezi ledovými krami, které se táhnou, kam až oko dohlédne. Od 18. ledna 1915, kdy uvízli, už lodi nevelí Shackleton, ale led.

V Evropě mezitím zuří válka. O osud lodi Endurance se nikdo nestará.

Fotografie Endurance v Antarktidě pořízená během britské transantarktické expedice v letech 1914-1917
Fotografie Endurance v Antarktidě pořízená během britské transantarktické expedice v letech 1914-1917

V ledovém sevření

Pro 28 mužů na palubě začíná několikaměsíční boj o život. Endurance znamená v překladu „vytrvalost“ – vytrvat, nic jiného mužům na palubě nezbývá. Mužstvo horečnatě pracuje, aby loď vysvobodilo z ledového zajetí – rozbíjejí kry pilami a cepíny.

Pokusy o vysvobození jsou však marné. Shackleton posádce oznámí, že stráví zimu na palubě lodi. Čeká je dlouhá polární noc, tedy víc než čtyři měsíce temnoty. Endurance v sevření stále větších ledových ker pomalu pluje, ale nedá se ovládat. Jediným posláním mužů na palubě je zůstat naživu.

Dlouhá zima

Slunce zmizelo a začíná zima. 1. května 1915 se na uvězněnou loď Endurance snáší polární noc. V tuhle dobu měla být její posádka dávno v bezpečí základny na pobřeží.

S posledním denním světlem mizí i naděje, že se odtud dostanou, strach a pochybnosti naopak narůstají. Muže psychicky drží nad vodou hlavně Shackletonův zástupce Frank Wild, jehož optimismus jim bude pomáhat v dalších dlouhých měsících.

Nezbytné jsou teď především zásoby jídla – ještě na začátku května uskladnila posádka na lodi pět tun tuleního masa a tuku. Čekání na léto bude dlouhé.

Opusťte loď!

Mezi posádkou začínají panovat obavy: Co když led Endurance rozdrtí? Moře stále více zamrzá a je cítit silný tlak ledu do boků lodi. Teplota klesá na minus 27 °C a led stlačuje loď čím dál víc.

Nakonec už plavidlo nesmírný tlak nevydrží a jeho dřevěné trámy začnou jeden po druhém praskat. „Poslední dny Endurance jsou tady,“ píše si Shackelton do deníku a vydává rozkaz opustit loď. Na stabilní ledové kře staví muži provizorní tábor.

Všechnu výstroj přenesou na led a spustí záchranné čluny. Je 25. říjen 1915 a loď Endurance je rozdrcena. Posádka se ocitá na obří plující kře na půli cesty mezi jižním pólem a Ohňovou zemí, téměř 2000 kilometrů od civilizace.

Ernest Shackleton a Frank Worsley sledují ledové kry kolem lodi
Ernest Shackleton a Frank Worsley sledují ledové kry kolem lodi

Sloní ostrov

Již téměř celý rok je Shackletonova expedice v zamrzlém moři odkázána sama na sebe. Nikdo v Anglii netuší, že se ocitla v nesnázích. Když časem začne ledová kra pod táborem praskat, spustí muži tři záchranné čluny na vodu. Sedm dní pádlují proti větru.

17. dubna 1916 přistanou na Sloním ostrově. Všichni jsou vyčerpaní, několik dní nejedli a nepili. Místo, kam se dostali, je bezútěšné – malý pustý ostrov, plný skalisek, všude led. Tučňáci a tuleni si zvědavě prohlížejí nenadále vetřelce.

První noc stráví muži na kamení mezi roztrhanými stanovými plachtami. Mrznou a jejich deprese se prohlubuje. Moc času do další temné zimy nezbývá.

Cesta za záchranou

Shackleton organizuje záchrannou akci – chce doplout do Jižní Georgie, která je britským zámořským územím. Vybere k sobě pět mužů, se kterými chce po rozbouřeném moři v malém člunu překonat téměř 1400 kilometrů.

Týden chystají jeden ze záchranných člunů na cestu – vyvýší otevřenou palubu, záď zastřeší, trup zatíží kamením. Sbalí dva 45litrové sudy rozpuštěné vody z ledovce. 24. dubna, týden poté, co dorazili ke břehům Sloního ostrova, je člun připraven k vyplutí.

Shackleton pověří Wilda velením a slibuje, že do začátku zimy bude zpět s lodí. Všech dvacet dva mužů si potřese rukama se šesti námořníky, kteří míří na širé moře, a vzájemně si přejí hodně štěstí. Budou ho potřebovat.

Tábor na ledové kře
Tábor na ledové kře

Vězení na ostrově

22 mužů zůstává na skalnatém ledovém ostrůvku, který ani lovci velryb neznají – bez dostatku jídla, bez výstroje. Někteří muži jsou nemocní, všichni mají povrchové omrzliny.

Nemají, jak odplout – oba zbývající čluny museli rozebrat, aby byla Shackletonova loďka schopna plavby. Jejich beznaděj se prohlubuje. Většina chce jen ležet a zemřít. Wild se snaží všechny zaměstnat, aby přišli na jiné myšlenky.

Ze všeho nejprve potřebují přístřeší. Nasbírají kameny a postaví nízké obvodové zdi. Pak obrátí zbývající čluny dnem vzhůru a vytvoří střechu. Přes ně přehodí roztrhané stanové plachty. Přístřeší zadržuje alespoň trochu tepla. Naděje zase narůstá – olejový hořák bzučí, oblečení schne.

Marné čekání

Shackleton slíbil, že se vrátí asi za tři týdny. Jenže týdny ubíhají a na obzoru se žádná loď neobjevuje. Je čím dál větší tma a zvířat venku ubývá – tučňáci a tuleni se ze Sloního ostrova v dubnu a květnu postupně vytrácejí.

Všeobecné zoufalství se opět prohlubuje. Trosečníci nemůžou nic dělat, jen čekat a doufat, že Shackleton s ostatními cestou nezahynuli a vrátí se pro ně. Wild se ze všech sil snaží v ostatních udržovat naději. Shackleton věděl, že jedině on to dokáže.

Podmínky, ve kterých muži v příbytku přežívají, jsou strašlivé – krutý mráz, minimum spánku, všude špína.

Další zima

Většinu zimy muži prospí. S koleny na prsou se snaží udržet vlastní tělesnou teplotu. V polovině zimy jsou mráz a temnota téměř nesnesitelné. Omrzlin přibývá, konverzace ubývá. Víru v záchranu udržuje už jen Wild.

Týden za týdnem muži dál snášejí mráz, vlhké a studené počasí, jednotvárnou stravu. Počasí zůstává nadále špatné, vzduchem víří sníh, který sfoukává vítr z nedalekých svahů, ostrov je stále v sevření ledových ker.

Tučňáci a tuleni, kteří jsou od začátku zimy na pochodu, se ještě nevrátili. Dochází jídlo. Je polovina srpna. Dočkají se ještě záchrany?

Plavba za záchranou

Když Shackleton odplul z ostrova, posádka člunu věděla, že pokud se jim nepodaří doplout do Jižní Georgie, bude vše ztraceno. Proti větru by se nemohli vrátit a zásoby na delší cestu by neměli.

Kusy chaluh jsou první zvěstí, že se blíží země, další den se objevují ptáci. 10. května, 17 dní od vyplutí ze Sloního ostrova, se ocitají na břehu Jižní Georgie. Ještě však nejsou v cíli.

Potřebují se z jihu dostat na severní pobřeží, kde jsou rybářské stanice. Bez spánku a odpočinku pokračují 36 hodin pěšky napříč hornatou a ledovou zemí. Podrážky mají pobité hřebíky, které povytahovali z člunu. Konečně dojdou do Stromness, norské velrybářské stanice.

Lanoví lodi Endurance s ledovými krystaly na fotografii Franka Hurleyho
Lanoví lodi Endurance s ledovými krystaly na fotografii Franka Hurleyho

Shackleton se nevzdává

23. května 2016 je norská nákladní loď na cestě ke Slonímu ostrovu. Zastavuje ji však led. Ani dva další pokusy dostat se k ostrovu nejsou úspěšné. Shackleton je však pevně rozhodnutý své muže zachránit.

V chilském Punta Arenas se mu podaří pronajmout loď Yelcho, vlečnou loď v žalostném stavu. Ale plavit se dokáže. Tentokrát má Shackleton štěstí na počasí a 30. srpna připlouvá ke Slonímu ostrovu.

Všech 22 mužů, kteří tu museli strávit více než čtyři měsíce, je naživu. Dva hrdinové boje o život v ledovém moři, Shackleton a Wild, se vítají. Dne 3. září 1916 připlouvá loď se zachráněnými muži zpět do Punta Arenas. Muži se vracejí do civilizace po 22 měsících.

Druhá záchranná akce

Posádka lodi Endurance je zachráněna. Nikdo však zatím neví, co se stalo s druhou částí expedice. Ta se plavila na lodi Aurora z opačné strany Antarktidy a měla jít Shackletonovi přes kontinent naproti se zásobami.

Teprve v roce 1917 Shackleton zjišťuje, že členové druhé expedice se dostali do Antarktidy, jejich loď však nemohla zakotvit, zamrzla v ledu a vítr ji odehnal na moře. Muži zůstali uvězněni na pevnině. Shackleton se vydává na druhou záchrannou misi.

Když se 10. ledna 1917 výprava dostane do zálivu McMurdo v Antarktidě, dozvídá se Shackleton, že z deseti mužů přežilo jen sedm. Je čas vzít přeživší domů.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, zoom.iprima.cz, ct24.ceskatelevize.cz
Titulní foto: National Maritime Museum, Greenwich / Magnus Manske / Flickr, 2. FOTO: Frank Hurley / Creative Commons / volné dílo, 3. FOTO: State Library of New South Wales / Ssu / Flickr, 4. FOTO: National Maritime Museum, Greenwich / Magnus Manske / Flickr, 5. FOTO: State Library of New South Wales / Blue Elf / Flickr
Související články
Věda a technika
Češi mají svého astronauta. Poletí do vesmíru?
V březnu roku 1978 žilo Československo jedním jediným jménem. Vladimír Remek totiž společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubajevem zamířil na kosmickou orbitální stanici Saljut 6, kde následně strávil téměř osm dní. Stal se tak jediným Čechem, který se do kosmu dostal, a společně se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem také jediným naším astronautem. Až do tohoto roku. […]
Věda a technika
Vřes: Podzimní okrasa, lék i magická pomůcka
Málokterou rostlinu si spojujeme s podzimem tak jako vřes. Obvykle rozkvétá už na konci léta a rozzáří vřesoviště i zahrádky drobnými květy. Není to však jen okrasa. V minulých dobách z něj lidé vaří pivo, vystýlají s ním postele a vyrábějí lana nebo došky. A hustý vřesový med je velmi ceněná pochoutka! Nenápadná, ale houževnatá […]
Věda a technika
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor? Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně […]
Věda a technika
Odkaz pavoučího jedu: Kam se hrabe Viagra!
Je útočný, jedovatý a určitě jste o něm někdy alespoň zaslechli jako o „banánovém pavoukovi“. Jeho jméno je ovšem Palovčík brazilský, a přestože ve většině případů jeho kousnutí trvalé následky nemá, najde se již i několik lidských úmrtí.   Na názvu palovčíkova jedu si zlomíme jazyk: Phoneutria nigriventer toxin-3, zkráceně PhTx3. Mnoho jeho obětí se […]
reklama
zajímavosti
9 nejzajímavějších radnic v Česku. Tady se úřaduje jedna báseň
Radnice bývá společně s kostelem symbolem každého města. Nelze se tedy divit, že stavby radnic bývají velkolepé a propracované. A i v naší zemi se lze setkat s radnicemi, které patří mezi architektonické skvosty. 1. Hradec Králové Rok vzniku: 1418 Moderní Hradec Králové je spojen zejména se jmény starosty Františka Ulricha (1859–1939) a architekta Josefa […]
Proč to okurce ladí se zmrzlinou? 6 nevšedních chuťových kombinací!
Chleba s máslem, palačinky s marmeládou, párek s hořčicí. Některé potraviny k sobě zkrátka patří a odjakživa je jíme dohromady… Pak jsou tu i kombinace poněkud zvláštní, kterým to ovšem ladí úplně stejně! Čím to je? Máme pro vás vysvětlení! 1/ Dva umí víc než jeden! PLÍSŇOVÝ SÝR a ANANAS Jeden krásně voní, druhý zapáchá. […]
Jsou stromy vyšší, než byly před třiceti lety?
S přicházejícím podzimem se Ohijská státní univerzita před dvěma lety pochlubila s výsledky zajímavého výzkumu: Prokazuje, že dnešní stromy dorůstají většího objemu, než před 30 lety! Některé stromy jsou vyšší, jiné objemnější. Studie se zaměřila na 10 různých lokalit v oblasti mírného pásu. Co změnu způsobuje? „Do atmosféry neustále vypouštíme miliardy tun oxidu uhličitého. Nezůstává […]
Tenisové záhady: Jakou barvu mají tenisové míčky?
Že je to jednoduchá otázka, protože tenisové míčky přeci každý zná? Tak schválně – jsou podle vás žluté, nebo zelené? Odpovědět není snadná! A co víc, barva míčků zdaleka není jedinou tenisovou záhadou… Do roku 1972 jsou míčky jednoduše bílé. Jenže jak jsou neustále v pohybu, rozhodčí i diváci mají problém je vůbec postřehnout. Proto […]
reklama
lifestyle
Po změně času svítíme více. Jak lépe spát a ještě uspořit?
S příchodem kratších dnů a delších tmavých večerů a rán je důležité udržet pravidelný spánkový režim. Pomoci může každodenní procházka, cvičení nebo teplá koupel. Odborníci doporučují používat v ložnici a dětském pokoji žárovky s teplou bílou barvou, které před spaním navodí pocit klidu a relaxace. Bude se svítit více, což znamená i vyšší účty za […]
Icon of the Seas: Na palubě giganta
Dlouhé tmavé vlasy, ležérní šaty a v očích jiskra, jakou už dlouho neviděl. „Co máte v plánu na odpoledne?“ ptá se jí s trochou ostychu. „Chci zkusit tobogán. Víte, že žádná loď na světě nemá delší? A pak si půjdu zaplavat,“ usměje se na něj. Sevře se mu žaludek. Ale kterého bazénu? Uvidí ji ještě? […]
Rýmy a další podzimní nemoci: Jak nastartovat svůj imunitní systém?
Podzim je obdobím, kdy naše imunita dostává opravdu zabrat. Jaké potraviny by nám rozhodně neměly chybět v jídelníčku, pokud chceme podpořit náš imunitní systém?    Antioxidanty – neviditelní hrdinové Antioxidanty pomáhají buňkám bojovat proti volným radikálům, které oslabují imunitní systém. Jedním z nejznámějších antioxidantů je vitamin C, který chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje […]
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz