Příběh o spadlém jablku, které inspiruje anglického geniálního matematika a fyzika Isaaca Newtona k vyslovení zákona o gravitaci, zná snad každý. Ale víte, že se jabloně, která bezděčně posune vědu o mílové kroky vpřed, můžete dotknout i dnes?
Jabloň je stará kolem 400 let, což vědci potvrdili, a stále roste v zahradě sídla Woolsthorpe Manor, kde Newton žil a kde ho zaujala padající jablka. Je o ni pečováno s láskou a dodnes plodí ovoce. Některé si vydobyly pevné místo v historii. Které mají nálepku nezapomenutelných celebrit svého druhu?
Jako fénix z popela
Když záchranáři vytáhnout z trosek Světového obchodního centra v New Yorku hrušeň Pyrus calleryana, vypadá, že je definitivně po ní: má ohořelý kmen a rozdrcené větve. Jen jedna větévka vykazuje známky života.
Ale newyorští zahradníci jí dají šanci a po velké péči ve stromové školce v Bronxu ožije a strom z ní se znovu zazelená.
V roce 2010 hrušeň přesadí do Národního památníku a muzea 11. září pod názvem Strom, který přežil.
Kaštan Anne Frankvé nakonec porazila vichřice. Dnes tu zůstává jen pahýl.
Symbol svobody
Dva roky se Anna Franková (1929–1945) se svou židovskou rodinou skrývá před nacisty v zadním traktu domu v Amsterodamu.
Po celou dobu se v letech 1942–1944 dívá z okna úkrytu na vzrostlý kaštan, který jí přináší útěchu a jeho květy pro ni představují symbol svobody. Rodina je nakonec prozrazena a Anna zemře v 15 letech v koncentračním táboře.
Proslaví ji deník, psaný v úkrytu a vydaný po válce pod názvem Deník Anny Frankové. Později kaštan začíná během let usychat a v roce 2007 ho mají porazit. Dnes tu zůstává jen pahýl, ale větvičky, které z něho vyrašily, jsou symbolicky zasazeny po celém světě.
Starší než Kristus
Strom bódhi neboli Strom osvícení či probuzení (Ficus religiosa) je fíkusovitý strom, pod kterým údajně dosáhl Buddha osvícení (v sanskrtu bódhi). Došlo k němu podle legendy před asi 2500 lety v Bódhgaji v Indii.
Jaya Sri Maha bódhi měla vyrašit z jižní větve tohoto posvátného stromu, kterou přinesla na Srí Lanku a v roce 288 př. n. l. tu zasadila zakladatelka místního ženského buddhistického řádu.
Kolem stromu pak vyrostlo posvátné město Anuradhapura s nádherným komplexem paláců a klášterů. Strom je známý jako nejstarší na světě, o kterém se ví, kdy přesně byl zasazen. Pro buddhisty znamená posvátné poutní místo.