Skip to content

Art Deco: Styl ve znamení optimismu dvacátých let

Co se stane, když se spojí prvky secese, kubismu a futurismu? Vznikne umělecký styl Art deco. Ten bývá spojen především s vybavením interiérů, módou nebo grafikou avšak prosadil se i do architektury.

Do tohoto slohu patří například slavný newyorský mrakodrap Empire State Building. Ten byl sice postaven až v roce 1931, přesto zbytky optimismu let dvacátých před velkou krizí jsou na něm patrné.

2
Pařížské divadlo Théâtre des Champs-Élysées.

Art Deco vznikl v Evropě začátkem dvacátého století, později se rozšířil i do zámoří. Ve své době byl tento styl nazýván jednoduše modernismus nebo Style Moderne. Až později se vžilo pojmenování Art Deco odvozené z názvu mezinárodní výstavy Exposition Internationale des Arts Decoratifs Industriels et Modernes, která se v roce 1925 uskutečnila v Paříži.

3 -
Zdobné Art Deco se promítlo i do interiérů.

Zatímco secese byla velmi zdobná, pozdější styly preferovaly jednoduché, geometrické a pevné linie. A art deco, zdůrazňující eleganci a bohatství, není výjimkou. Tak je třeba postavena budova Fisher Building v Detroitu, pařížské divadlo Théâtre des Champs-Élysées, jejímž autorem je slavný architekt August Perret či kino Grand Rex, které se také nachází ve městě nad Seinou.

4
Styl se promítl i v konstrukcích automobilů.

I v našich končinách lze nalézt budovy, na kterých se styl Art Deci alespoň částečně podepsal. Patrný je jeho vliv na budově hotelu Alcron v Praze. Specifickým jevem je pak tzv. české art deco, což je poněkud zdobnější styl.

5
Rondokubistické domy v Děčíně.

V tomto stylu vzniklo například pardubické krematorium nebo řada administrativních či školních budov v Němci osídleném pohraničí. Tento sloh, označovaný též někdy jako národní nebo rondokubismus, měl ambice stát se státním stylem nově vzniklé Československé republiky, nakonec jej však převálcovaly jiné slohy.

Foto: wikipedia, pinterest, esbnyc, NMgnCP
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články