Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak?
Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat.
Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na nic soustředit, bolí vás hlava, svaly a klouby a dokonce vás až přepadají úzkostné stavy, přestává legrace a na lenost už to nevypadá!
Je vůbec možné, že to všechno může mít na svědomí příchod nejkrásnějšího období v roce? Lékaři a odborníci se většinou shodují, že ano!
Proč se to děje?
Po dlouhé zimě konečně teplejší počasí! Zatímco my hned s radostí odhazujeme těžké kabáty a tlusté svetry a vyměňujme je za jarní modely, naše tělo si na změnu teplot zvyká pomaleji. Když se oteplí, rozšíří se cévy, tím klesne krevní tlak a cítíme se unavenější!
Roli hrají i hormony. V zimě, období dlouhých nocí, je vysoce aktivní melatonin, který se tvoří právě ve tmě a je odpovědný za náš spánek.
Na počátku jara ho máme v těle ještě velké množství, ovšem s přibývajícím slunečním zářením už mu začnou konkurovat hormony jiné, například serotonin.
Ten za běžných okolností zlepšuje náladu, ovšem když v těle bojuje s melatoninem o nadvládu, opět nás to spíš vyčerpává!
Špatně na nás může působit i přechod na letní čas,jarní kolísání teplot či nedostatek vitamínů v těle, protože v zimě jsme nejedli tolik ovoce a zeleniny.
Vyčerpaný mozek
Že nás přechody ročních období nenechávají v klidu, už potvrdila řada vědeckých studií. A zabrat dostává i náš mozek!
Když vědci na Rockefellerově univerzitě v New Yorku dlouhodobě skenují více než 3000 dobrovolníkům mozkovou aktivitu za pomoci magnetické rezonance, jasně se potvrdí, že výkonnost našeho myšlení během roku skutečně kolísá.
Testované osoby plní úkoly vyžadující soustředěnost, paměť, představivost i učení a nejlepších výsledků dosahují v létě a na podzim! V zimě aktivita pomalu klesá a na jaře už nám vůbec nezbývají síly. A chvíli trvá, než je najdeme znovu…
Vliv ročních dob se vždy nejvíc projeví v oblastech mírného pásu, kde jsou rozdíly mezi nimi největší. V oblastech, kde je celý rok stejné počasí, se činnost mozku v průhěhu roku moc neliší.
Vyhrajte!
Pokud už vás jarní únava těla i mysli totálně srazila k zemi, co teď s tím? Kdo nechce čekat až do léta, může začít hned ranní sprchou.
Při ní střídejte studenou a teplou vodu – cévy se budou opakovaně rozšiřovat a stahovat, čímž se posílí imunita, podpoří krevní oběh i látková výměna. A budete mít i lepší náladu!
Kromě toho, že nám pomůže strava bohatá na vitamíny, dostatečný pitný režim, cvičení či pohyb na čerstvém vzduchu, existuje i řada méně tradičních rad. Třeba zkusit něco nového – najít si nový koníček, poslouchat novou hudbu nebo poznat nové přátele.
Nový element v našem mozku totiž aktivuje hormon dopamin, a ten nás udělá šťastnější!
A co třeba obklopit barvami? Hlavně červená nebo oranžová povzbudí naši aktivitu a doslova zahřejí na duši!