Domů     Boháči, oblíbený cíl únosců
Boháči, oblíbený cíl únosců
14.4.2024

Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči.

John R. Thompson, prezident společnosti Firestone

Kdy unesen: 18. června 1973

Jaké výkupné je požadováno: 3 milionů dolarů

Jak dopadli únosci: unikli spravedlnosti

V roce 1955 je argentinský prezident Juan Perón (1895–1974) v rámci vojenského puče svržen a musí utéct do exilu. Moci v Argentině se ujímá pravicově orientovaná vojenská junta.

V 60. letech v zemi postupně vznikají marxistické bojové skupiny, které se snaží tuto juntu svrhnout.

Nejsilnější pozici mezi těmito guerillovými skupinami mají takzvaní Montoneros, odkazující se svým jménem na jezdecké milice, které v 19. století podporovaly vznik federalismu během argentinských občanských válek, a dělnická strana zvaná Lidová revoluční armáda (Ejército Revolucionario del Pueblo) neboli ERP.

Zajatcem guerilly

Obě tyto organizace marně shánějí finance na svoji činnost. Ačkoli vycházejí ze sovětského marxismu, Rusko se zdráhá je podpořit. Peníze na nákup zbraní tak získávají přepadáváním bank, loupežemi a unášením boháčů.

Dne 18. června 1973 unáší ERP Johna R. Thompsona, prezidenta společnosti Firestone vyrábějící pneumatiky, na cestě z kanceláře do jeho domu na předměstí Buenos Aires.

Jeho vůz obklopí deset ozbrojených mužů, jedoucích v pěti vozidlech, a přinutí řidiče zastavit.

Únos Jana Philippa Reemtsmy. Foto: Creative Commons / Public domain / Unknown author
Únos Jana Philippa Reemtsmy. Foto: Creative Commons / Public domain / Unknown author

Raději pryč ze země

Ze zajetí ho propouštějí „v dobrém zdraví“ až 6. července poté, co za něj obdrží výkupné ve výši 3 miliony dolarů. Padesátiletý jednatel společnosti se následně se svojí manželkou Celií stěhuje ze země, přesidlují do brazilského São Paula.

V době svého únosu už je pátým americkým výkonným ředitelem, uneseným ERP v Argentině.

Od roku 1969 si partyzáni tímto způsobem přicházejí na 15 milionů dolarů, před Thompsonem obdrželi nejvíce za propuštění prezidenta British American Tobacco Company, Francise Victora Brimicombeho, a to 1,8 milionu dolarů.

Charles Lockwood, výkonný ředitel několika společností

Kdy unesen: v roce 1973 a 1975

Jaké výkupné je požadováno: 1 milion dolarů

Jak dopadli únosci: zastřeleni

Hned dvakrát unáší Lidová revoluční armáda (ERP) Charlese Lockwooda, ředitele několika společností včetně britské Acrow Steel a argentinské Roberts Finance Company. Poprvé k tomu dochází v roce 1973 a drží ho po dobu 54 dní.

Propouští ho v okamžiku, kdy za něj dostává výkupné ve výši jednoho milionu dolarů. Znovu ho unáší dne 31. července 1975 při cestě do práce. Během potyčky zraní partyzáni dva Lockwoodovy bodyguardy a jeho řidiče.

Tři miliony dolarů pro únosce

Únosci požadovali 2,3 milionu dolarů v malých bankovkách; celá částka byla nalezena ukrytá pod postelí v nedalekém Brookly. Foto: CC / FBOI / Public domain
Únosci požadovali 2,3 milionu dolarů v malých bankovkách; celá částka byla nalezena ukrytá pod postelí v nedalekém Brookly. Foto: CC / FBOI / Public domain

Osvobozen je o měsíc později policií, která provádí razii v domě ve čtvrti Pilar v severní části Buenos Aires, obývaném členy Lidové revoluční armády. Během ní zastřelí čtyři z Lockwoodových únosců.

Sedmašedesátiletý výkonný ředitel britského původu Charles Agnew Lockwood vyvázne z přestřelky bez zranění, ale viditelně otřesený. Následně se společně s manželkou a dvěma dcerami rozhodne opustit Argentinu a přesunout se na blíže nespecifikované místo.

Juan a Jorge Bornovi, stojící v čele korporace na zpracování potravin

Kdy unesen: 19. září 1974

Jaké výkupné je požadováno: 60 milionů dolarů

Jak dopadli únosci: unikli spravedlnosti

K únosu dochází dne 19. září 1974. Foto: Creative Commons / Public domain / Unknown author
K únosu dochází dne 19. září 1974. Foto: Creative Commons / Public domain / Unknown author

Guerillová skupina Monteneros osnuje únos bratrů Juana a Jorgeho Bornových, kteří stojí v čele nadnárodní korporace Bunge & Born, zabývající se zpracováním potravin (dnes známá jako Bunge Limited).

K únosu dochází dne 19. září 1974, když se oba bratři přesouvají vozem z domova do kanceláře.

Pomocí falešných dopravních značek, ukradených vozidel veřejné dopravy a zhruba 20 partyzánů, oblečených v uniformách zaměstnanců veřejných služeb, řidičů a policistů odkloní příslušníci skupiny Monteneros dopravu v inkriminované části města a oba muže unesou.

Rekordní výkupné

Během únosu zastřelí manažera společnosti Alberta Bosche a řidiče Juana Carla Peréze. Následně unesou ještě dalšího manažera Bunge & Born, Alfreda Margarita, který slouží jako prostředník při vyjednávání.

Požadavek únosců zní 60 milionů dolarů a umístění busty Juana Peróna a jeho ženy Evity do všech továren společnosti.

Po zaplacení výkupného propustí, po devíti měsících věznění, partyzáni nejprve staršího z bratrů Bornových, Juana, o 45 dní později i Jorgeho, a následně i manažera Margarita. Bornovi se následně stěhují do Brazílie.

Zajímavost

Před opuštěním země plní bratři Bornovi další požadavek únosců – distribuují jídlo a oblečení v hodnotě jednoho milionu dolarů chudým lidem na 60 místech v zemi. Policie ale většinu zásilek zadrží ještě před dodáním.

Samuel Bronfman, syn výrobce destilátů

Kdy unesen: 8. srpna 1975

Jaké výkupné je požadováno: 2,5 milionu dolarů

Jak dopadli únosci: obvinili oběť z naplánování vlastního únosu

Dne 8. srpna 1975 tráví Sam Bronfman večer v tudorovském sídle svého otce v Yorktown Heights ve Wechesteru ve státě New York.

Je synem Edgara Bronfmana, miliardáře a vlastníka továrny na destiláty Seagram Company, jejíž hodnota je v té době odhadována na 750 milionů dolarů, dnes 3,5 miliardy dolarů.  Během večeře při svíčkách se podává studená zeleninová polévka, rostbíf a jako dezert mousse au citron. O půl dvanácté v noci se Sam se všemi loučí a odjíždí.

Moci v Argentině se ujímá pravicově orientovaná vojenská junta. Foto: Creative Commons / Public domain / Unknown author
Moci v Argentině se ujímá pravicově orientovaná vojenská junta. Foto: Creative Commons / Public domain / Unknown author

Zavolejte otci, byl jsem unesen

Právě odpromoval na Williams College, kde hrál za univerzitu tenis a redigoval sportovní sekci školních novin. Chystá se pracovat v časopise Sports Illustrated.

Jeho vztah s přítelkyní Melanií Mannovou, se kterou se seznámil v prvním ročníku, spěje k manželství. V budoucnu by se měl stát dědicem rozsáhlého impéria svého otce, teď si ovšem užívá bezstarostnosti mládí. Je proto načase vymést pár barů.

V 1:45 v noci zazvoní v sídle v Yorktown Heights telefon. Když ho rozespalý komorník zvedne, uslyší na druhé straně Samův hlas: „Zavolejte mému otci, byl jsem unesen.“

Kulka s kyanidem pro otce

Edgar Bronfman následně stráví tři noci pobíháním mezi telefonními budkami na Kennedyho letišti, kam mu únosci v přesně stanovené časy volají se svými požadavky.

Žádají výkupné ve výši 2,5 milionu dolarů a vyhrožují, že pokud se plán nezdaří, zabijí i samotného Edgara s použitím kulky obsahující kyanid.

Ve tři hodiny ráno dne 16. srpna se potom Edgar dle instrukcí potkává s neznámým mužem pod akvaduktem ve Woodside v newyorském Queensu a předává mu výkupné.

Hloupá chyba pachatele

V okolí je ukryto na sto agentů FBI v utajení na motorkách, v nákladních autech, v dodávce i vrtulníku. Přesto se únosci podaří jim v rezavě zbarveném oldsmobilu i s výkupným zmizet. Naštěstí pro policii udělá muž chybu, protožr prchá ve svém vlastním voze.

Stačí tak jen vyhledat jeho poznávací značku a stopa je dovede k jistému Dominicovi Byrnovi, řidiči limuzíny a irskému přistěhovalci.

On sám pak přivede policii k bytu, kde uneseného Sama Bronfmana vězní jeho společník Mel Patrick Lynch, hasič.

Strůjcem vlastního únosu

Oba muži se k únosu přiznají. Zdá se, že případ je uzavřen. Sam je osvobozen, peníze navráceny jeho otci. Zdání ale klame. Do případu vstupuje obhájce únosců Peter DeBlasio a přináší nový náhled na situaci.

Strůjcem svého vlastního únosu má být Sam Bronfman sám. S charismatickým Lynchem má udržovat homosexuální vztah, který před rodinou tají, protože homosexualita je tehdy považována téměř za zločin. Proto chce údajně získat prostředky, aby mohl žít v ústraní se svým milencem.

Pravda nakonec vychází najevo

Tomu nakonec uvěří i porota, neboť Lynch i jeho právník předvedou u soudu skutečnou show, zatímco Bronfman si jen nervózně kouše nehty. Pravda tak vychází najevo až v roce 2020, kdy DeBrasio vydává knihu, ve které se dozná k tomu, že šlo o lež.

V prosinci téhož roku pak umírá. Tehdy 67letý Sam Bronfman je rád, že pravda konečně vychází najevo. Přišla ho ovšem poměrně draho, otec firmu převedl na jeho mladšího bratra, který ji svými rozhodnutími připravil o část jmění. Sam se v tichosti oženil s Melanií a žil v ústraní.

Édouard-Jean Empain, významný průmyslník a ředitel skupiny Schneider

Kdy unesen: 23. ledna 1978

Jaké výkupné je požadováno: 80 milionů francouzských franků

Jak dopadli únosci: jeden zabit, ostatní zatčeni

V pondělí 23. ledna 1978 v 10:30 hodin vyzvedne jako obvykle barona Empaina limuzína před jeho domem a míří s ním do kanceláří, které jím řízená skupina Schneider vlastní na prestižní pařížské adrese poblíž Vítězného oblouku.

Náhle položí před vozem svůj moped na silnici neznámý muž v předstírané nehodě, čímž přinutí Empainovu limuzínu zastavit. Několik ozbrojených mužů sváže řidiče a hodí ho do vedle stojící dodávky. Další únosci spoutají barona v jeho autě a ujedou s ním pryč.

Má únos politické pozadí?

O několik hodin později je limuzína nalezena v podzemní garáži, nejsou v ní ale žádné použitelné otisky. Baronova řidiče Jeana Denise únosci zanedlouho také propustí, ale moc policii nepomůže, neviděl pachatelům do tváře.

Vzpomene si však, že jeden z nich mluvil německy. O den později se k akci veřejně přihlásí ozbrojená maoistická skupina NAPAP, což přivede policii na myšlenku, že jde o politicky motivovaný čin. Mezitím ale skuteční únosci kontaktují rodinu se svými požadavky.

Useknutý malíček ve formaldehydu

Chtějí 80 milionů franků, a že to myslí vážně, dokládají tím, že ve skříňce na nádraží Gare de Lyon nechávají Empainovy doklady, baronův ručně psaný vzkaz ženě i jeho malíček konzervovaný ve formaldehydu.

A vyhrožují, že pokud nebudou jejich požadavky splněny, brzy budou následovat další části baronova těla. O šest dní později rodinu kontaktují znovu a varují ji, aby nezapojovala do vyjednávání policii.

Bití, mučení a hladovění

Předání peněz, ovšem jen části, protože zbytek do požadované váhy tvoří jen papír, je několikrát odvoláno. Baron tak v zajetí, které zahrnuje i hladovění, bití a mučení, tráví dlouhých 63 dn,í připoutaný ve sklepě na předměstí Paříže.

Zpackané předání peněz se nakonec mění ve dvoudenní honičku, při které je jeden z únosců zabit a další, Alain Caillol, je zraněn a zatčen.

Policii se ho nakonec podaří přimět ke spolupráci a on volá svým dalším komplicům, aby Empaina propustili. Policie ho o chvíli později nalezne, jak se dezorientovaně potuluje po Paříži. Během věznění zhubnul 20 kilogramů.

Zajímavost

Alan Caillol se později nechává slyšet: „Byl tam obrácený stockholmský syndrom, morálně nás ovládal, každý v něm viděl sen o tom, čím chtěl být: hezký, bohatý, mocný, inteligentní…“

Jan Philipp Reemtsma, dědic tabákové společnosti

Kdy unesen: 25. března 1996

Jaké výkupné je požadováno: 30 milionů dolarů

Jak dopadli únosci: dopadeni a odsouzeni

Dědic tabákové společnosti Reemtsma Cigarettenfabriken, spojované s nacisty, Jan Philipp Reemtsma, prodává v roce 1980 svůj 53% podíl v ní společnosti Tchibo. Stydlivý samotář se chce věnovat literatuře a filantropii.

S majetkem 700 milionů eur se dodnes řadí mezi 150 nejbohatších Němců, což k němu zřejmě přivádí i únosce. Dne 25. března 1996 si na něj počíhají před jeho hamburským domem a uvězní ho. Za jeho propuštění požadují 20 milionů německých marek.

Jan Philipp Reemtsma, dědic tabákové společnosti. Foto: CC / Holan Gowner/ Public domain
Jan Philipp Reemtsma, dědic tabákové společnosti. Foto: CC / Holan Gowner/ Public domain

Chceme víc peněz!

Po dvou neúspěšných pokusech o předání výkupného, ke kterým nedochází, protože se únosci bojí, že jde o policejní léčku, nakonec zvyšují svůj požadavek na 30 milionů. Výslednou sumu mají tvořit napůl německé marky a napůl švýcarské franky.

Mezitím zadržují Reemtsmu ve sklepě pronajatého domu v Brémách. Pravidelně mu však kupují jídlo, a dokonce i knihy. Poté, co se únosci dočkají peněz, propouštějí dne 26. dubna nezraněného Reemtsmu na svobodu.

Hlavní pachatel uniká spravedlnosti

O pouhý měsíc později policie zadržuje dva z pachatelů ve Španělsku, v únoru 1997 jsou oba postaveni před soud a následně usvědčeni z únosu. Wolfgang Koszics je odsouzen k deseti a půl roku vězení.

Přizná se, že únos plánoval spolu s hlavním podezřelým, po kterém policie stále pátrá. Stojí za pronájmem domu i nákupem jídla a knih pro Reemtsmu, přiznává i telefonát ohledně platby výkupného.

Na samotném únosu se však nepodílí, poprvé s uneseným navazuje kontakt, až když už je uvězněný.

14,5 roku vězení

Druhým obviněným je Peter Richter, který za spolupachatelství na únosu dostává pět let vězení. Hlavní pachatel však spravedlnosti stále uniká. Reemtsma proto pověřuje jeho vypátráním vlastní tým vyšetřovatelů.

S jejich pomocí se podaří vysledovat stopy hlavního organizátora únosu, Thomase Dracha, až do Argentiny. Tam je v roce 1998 zatčen a o tři roky později odsouzen ke 14,5 roku vězení.

Velká část peněz z výkupného, které se pachatelé pokusili „vyprat“ ve východní Evropě, není nikdy nalezena. O svém únosu sepisuje Reemtsma knihu s názvem Im Keller (Ve sklepě), kterou vydává v roce 1997.

Foto: CC (úvodní foto public domain)
Související články
Svět zločinu
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Svět zločinu
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
Svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
reklama
záhady a tajemství
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
reklama
lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského