Domů     Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
15.4.2024

Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne.

Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo.

Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou tvář utopenou v hřívě kudrnatých černých vlasů. Sladký svůdný hlas. Není těžké jí podlehnout. Je však bezohledná, krvelačná, ctižádostivá a bez zábran.

Mazaná intrikánka, která dokáže vymluvit do hlavy díru a kde to nedokáže, tam nechá udělat díru dýkou či mečem. Marnivá, poživačná, hamižná a nestoudná.

Císařův strýc je dobrá partie

Je jí patnáct, když se poprvé setká se vzdáleným příbuzným Claudiem (10 př. n. l.–54 n.l.), strýcem jejího bratrance Caliguly (12–41).

„Chlap by musel být z kamene, aby s ním taková krása nezacloumala,“ řekne o ní za pár let konzul Aulus Vitellius (15–69), ale platí to už nyní a Claudius se do ní úplně zblázní. Je obtloustlý a téměř o třicet let starší.

Kulhá, koktá, nepřirozeně škube hlavou a občas mu z úst ukápne slina. Není významnou osobností a nezdá se, že by někdy mohl být. Valeria Messalina (17/20–48) se přesto stává jeho milenkou a v roce 38 se za něj provdá.

Pouhých sedm let jí stačí, aby se navěky stala symbolem ženských neřestí a krutosti. (Gothenburg Museum of Art, Hossein Sehatlou, CC BY 4.0, commons.wikimedia)
Pouhých sedm let jí stačí, aby se navěky stala symbolem ženských neřestí a krutosti. (Gothenburg Museum of Art, Hossein Sehatlou, CC BY 4.0, commons.wikimedia)

Tichý blázen všechny překvapí

V roce 41 příslušníci pretoriánské gardy zavraždí císaře Caligulu i většinu jeho rodiny. Claudia jako neškodného blázna ušetří. „Ať žije císař!“ volají, možná napůl žertem, když ho polomrtvého strachem vytáhnou z úkrytu za závěsem.

Vzdělaný mrzák se však ukáže panovníkem překvapivě schopným. Jediné, co podcení, je Messalina.

Císařovna neponechá nic náhodě

Donutí Claudia, aby dal popravit jejího otčíma Appia Silanuse (?–41). Obviní ho ze spiknutí i když skutečným důvodem je, že se odmítl stát jejím milencem. Nechá popravit Julii Livillu (18-41), neteř, pro kterou má císař slabost. Rychle ztrácí zábrany.

Vymýšlí obvinění z velezrady, cizoložství i zpronevěry. Umírá každý, kdo se jí odváží oponovat. Když jí Valerius Asiaticus (?-47) odmítne prodat nádherné Lucullovy zahrady, přesvědčí Claudia, že senátor podněcuje k jeho vraždě a dosáhne jeho odsouzení k smrti.

Bere úplatky od úředníků toužících po povýšení, vydělává na veřejných zakázkách.

Mince s tváří Messaliny ( Classical Numismatic Group, Inc., CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Mince s tváří Messaliny ( Classical Numismatic Group, Inc., CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Stává se pověstná nemravností

K soutěži v milování si jako soupeřku vybrala Scyllu, nejproslulejší z prodejných děvek,“ píše Plinius starší (23–79).

„A porazila ji, neboť se stihla pomilovat s 25 muži za 24 hodin.“ I kdyby tahle slavná historka byla jen smyšlenkou nepřátel, je výstižná.

Nenasytná Messalina si bere všechny, na které dostane chuť a když hrozí potíže, nechá své milence bez milosti zabíjet. Její troufalost je ohromující.

Když se jí tanečník Mnester (?–48), jehož krásou je posedlá, snaží vyhýbat, přiměje Claudia, aby mu přikázal, že „musí udělat přesně to, co paní Messalina požaduje.

Věří, že jí všechno projde

Nakonec si však ukousne větší sousto, než zvládne. Zamiluje se do konzula Gaia Silia (asi13–48), údajně nejpohlednějšího muže v Říme. Zbaví se jeho manželky Junie, zahrnuje ho dary a dokonce s ním začíná plánovat odstranění Claudia.

Když však v roce 48 uspořádá za bílého dne velkolepé svatební orgie, během nichž se za Silia provdá, zajde příliš daleko. Císař je nucen zasáhnout. Stovky „svatebčanů“, včetně Silia, nechá bez okolků popravit nebo poslat do vyhnanství.

Je nenasytná a v maratonu sexu se rozhodne utkat s nejslavnějšími prostitutkami Říma. (volné dílo, commons.wikimedia)
Je nenasytná a v maratonu sexu se rozhodne utkat s nejslavnějšími prostitutkami Říma. (volné dílo, commons.wikimedia)

Nedokáže zemřít se ctí

Zbývá Messalina. I když ji miluje a je schopen odpustit jí cokoli, tentokrát ho rádci dotlačí k rozsudku. Messalina, tušící, že tentokrát jí výmluvnost nepomůže, posílá dcerku Octavii (39/40–62) a syna Britannica (41–55), aby prosili o její život.

Claudius se ocitá v zoufalé situaci, a tak rádci vezmou věc do vlastních rukou a jeho jménem nařídí Messalinu popravit. Pověřený důstojník jí dá možnost odejít čestnou sebevraždou. Matka, která je u ní, ji nabádá: „Tvůj život je ukončen.

Vše, co zůstává, je odejít se ctí.“ Plačící Messalina se však bojí. Znechucený voják tasí a probodne ji.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Hans Makart, volné dílo commons.wikimedia)
Související články
Historie
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř