Skip to content

Skromná žena v mušelínu: Ruská carevna Alexandra Fjodorovna nosila svoje šaty několik let

Módní vkus ruské carevny Alexandry Fjodorovny, choti ruského cara Mikuláše II. (1868–1918), vytváří už od jejího raného mládí její starší sestra Ella (1864–1918), provdaná za ruského velkoknížete Sergeje Alexandroviče (1857–1905).

Alexandra Fjodorovna (1872–1918), budoucí manželka vládce z domu Romanovců, upoutá pozornost už v roce 1884 jako 12letá dívenka na svatbě svojí starší sestry. Tehdy má na sobě jednoduché, ale elegantní šaty z bílého mušelínu.

Všimne si jí její budoucí manžel. Mnohem více ale její krása vyniká, když je v roce 1888 jako šestnáctiletá v německém Darmstadtu uvedena do společnosti. I tentokrát se přísný dozor sestry Elly postará o to, aby Alexandra vypadala dokonale.

V róbě z bílého mušelínu zdobené svazečky konvalinek. Bílý mušelín si Alexandra velmi oblíbí a ráda ho nosí.

Je krásná, má prostředky, ale přesto nehýří. FOTO: Aleksandr Petrovič Sokolov/Creative Commons/Public domain

Oblečení dává na charitu

Všichni by u Alexandry Fjodorovny předpokládali rozhazovačné chování, ale spíše opak je pravdou. Příkladem jí byla její předchůdkyně Marie Fjodorovna (1847–1928), manželka cara Alexandra III. (1845–1894). Marie po porážce Ruska v Krymské válce (1853–1856), která přinesla obrovské ztráty, věnovala všechny peníze, určené původně na její oblečení účastníkům této války.

Alexandra Fjodorovna s dcerou Anastázií. Šaty rostly s její postavou. FOTO: rodina Romanovců, rodinné album Romonav 5, str. 60, obrázek 5/Creative Commons/Public domain

Róba roste s majitelkou

Pohodlí jí často bylo milejší než elegance. Například doma klidně chodila bez korzetu. Alexandra Fjodorovna šla v jejích stopách. Navzdory tomu, že měla vybraný vkus a téměř neomezené možnosti, nezneužívala jich.

Svědčí o tom například skutečnost, že na jedné z jejích přepychových rób najdeme zaoblení na bocích. To se rozšiřovalo podle toho, jak se carevně měnila postava. Šaty proto zřejmě nosila několik let.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Издание И.В. Цветкова/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články