Začátek školy vzbuzuje u mnoha rodičů obavy. Je vaše dítě připraveno? A co vlastně musí váš potomek nastupující do první třídy všechno zvládnout? EpochaPlus.cz to zjistila!
Myslíte si, že základní škola je tu od toho, aby vaše dítko všechno naučila? To je pravda jen zčásti.
„Dnešní děti nemají z domova často základní návyky, nejsou zvyklé držet pozornost a chybí jim jemná motorika,“ shodují se učitelky prvního stupně základních škol. Není se čemu divit.
Vždyť jejich úlohou je naše děti naučit číst, psát a počítat, a ne zavazovat tkaničky. Umět se obléknout, obout, dojít si sám na záchod a umýt si ruce, patří k těm nejzákladnějším návykům, se kterými by dítko mělo zamířit do školní lavice.
Trénujeme hrou
Právě motorika, tedy pohyby, jsou kamenem úrazu pro stále více dětí. Jak tenhle problém vyřešit? Hrou! Vybírejte takové, které nutí vašeho potomka cvičit jemnou práci prstů.
Můžete skládat japonské papírové skládačky, tak zvané origami, navlékat korálky, připravovat zdobené chlebíčky nebo vyrábět dárky – třeba obaly na knížky. Začněte s dětskými nůžkami. Ve škole totiž právě tohle patří k oblíbené testovací disciplíně.
Kromě omalovánek, kreslení obrázku a někde i skládání stavebnice, musí totiž dítko vystříhat určené tvary.
Pozná modrou od zelené?
Jakou barvu má tráva? A jakou nebe? Pokud na tyhle otázky nedokáže vaše dítě odpovědět, máte co dohánět. Od předškoláků sice nikdo nečeká, že poznají tyrkysovou nebo purpurovou, základní orientace v barvách je však nutná.
Jestliže váš potomek na obrázcích nedokáže ukázat na oranžovou, růžovou, hnědou a další barvy, máte program na zbývajících pár dní.
Čtvrtek není po úterku
Úterý, čtvrtek, středa a pátek. Dospělákovi je hned jasné, že v tomhle pořadí něco nehraje. Ale ví to i váš potomek? Znalost dní patří k obecnému přehledu, bez nějž u zápisu vaše dítko zrovna neohromí.
Stejně tak by mělo znát své celé jméno, jména rodičů, jejich věk a adresu, kde bydlíte. A také si neplést, co je nahoře, dole, vpravo či vlevo.
Bedlivě sledujte, zdali dítě děkuje a zdraví a je zvyklé po sobě doma uklízet – například odnést použité nádobí do dřezu či sklidit před spaním hračky. Některé školní potřeby můžete pořídit již dopředu – a natrénovat pořádnost, například při skládání penálu.
Žvatlá? Buďte pedant!
„Děti rok od roku hůř mluví,“ stěžují si kantorky prvňáčků. Výslovnost se stává strašákem první třídy. Dobře artikulovat by přitom vaše děcko mělo umět minimálně rok před nástupem do školy.
Rodiče si totiž na žvatlání často zvyknou a nepovažují ho za nic neobvyklého, nebo jim naopak přijde roztomilé. Trvejte pedantsky na správné výslovnosti. Pokud si nevíte rady kudy kam, nebojte se navštívit logopeda.
Dnešní školáci mají navíc velký problém s udržením pozornosti. Výuka se pro ně tak stává tím nejnudnějším, co kdy zažili. A tak vyrušují a zlobí. Trvejte na tom, že co je načaté, musí se i dokončit – a to i v případě her. Často dětem čtěte, měly by vám věnovat celou svou pozornost.
Maximálně do deseti
Trénujte také paměť. S dětmi zpívejte a učte je básničky. Nejčastější dotazy rodičů ale míří k tomu, zda má umět dítě již psát a počítat. Pokud jde o čísla, váš budoucí školák by měl zvládat poznat všechna od jedničky po desítku a z hlavy napočítat do dvaceti.
Na zápisu se můžete dočkat i „zkoušky“ z jednoduchých počtů, jako je sčítání a odečítání – ale ne výš, než do deseti. Měl by také dokázat poznat své napsané jméno. Nesnažte se ale z vašeho dítka udělat předškolního genia.
Takové děti jako premianti často neskončí. Většina učiva je pro ně již dávno známou látkou. Škola se tak pro ně stane otravnou institucí, a permanentně v ní zlobí.