Skip to content

Skandál renesanční Florencie: Mnich svedl jeptišku

Mnich Filippo Lippi se roku 1456 prochází chodbou italského kláštera Santa Margherita. Náhle ho ve skupině přicházejících jeptišek upoutá jedna tvář. „To je ona. To bude moje Panna Maria!“ sleduje ženu žádostivým pohledem, dokud mu nezmizí z očí.

Italský malíř Filippo Lippi (asi 1406–1469) se vydává do Prata, kde má příbuzné a maluje po celém kraji. Osloví ho i jeptišky ze zdejšího kláštera Santa Margherita. „Rádi bychom, abyste pro nás vytvořil oltářní obraz Panny Marie,“ nabídne mu abatyše. Při svém pobytu v klášteře zahlédne i dívku, která mu svojí krásou okamžitě učaruje.

Lucrezii, dceru florentského obchodníka s hedvábím Francesca Butiho (†1450), dal v roce 1454 zavřít do kláštera i s její sestrou Spinettou jejich starší bratr Antonio po smrti otce, aby jim nemusel shánět peníze na věno.

Dívky se tam ale cítí spíš jako ve vězení. Malíř podlehne vášním, tuhle krasavici jednoduše musí mít! Řeholní slib pro něho v porovnání s erotickou touhou neznamená vůbec nic.

Filippo Lippi se toulá po kraji a zamíří i do kláštera Santa Margherita.

Slibuje čistotu před vlastním obrazem

Použije jakýchkoli prostředků k získání Lucrezie, do níž se zamiloval. „Odvedl ji zrovna v den, kdy se šla podívat na pás Panny Marie, uctívanou relikvii města,“ vypráví o vývoji vztahu Vasari.

Unese ji 1. května 1456, kdy celé město slaví mariánský svátek. Není nic jednoduššího než uprostřed oslav, kterých se účastní i všichni obyvatelé kláštera jednoduše zmizet. Útočiště najdou v Lippiho domě poblíž kláštera a v roce 1457 se jim narodí syn Filippino.

Lucrezii ovšem brzy následuje i její sestra Spinetta a ještě tři jeptišky! Kupodivu je klid, žádný veřejný skandál se nekoná. Nikoho zřejmě příliš nevzrušuje, co se stalo. Až biskupe z Pistoje, který spravuje i církevní záležitosti v Pratu, na konci roku 1458 pobouří stav věcí a chce všechno vyřešit.

Pět mladých žen potom 23. prosince 1459 znovu skládá před oltářem v klášterním kostele slib čistoty. Lucrezia přímo před svým obrazem…

Klášter v Pratu Lippi vyzdobí svými freskami.

Záchrana díky dlouhým prstům Medicejů

„Cosimo de Medici starší se osobně angažoval v jejich složité situaci, protože Filippo patřil k jeho nejoblíbenějším umělcům,“ potvrzuje současná italská historička umění Elena Caprettiová, že milovník ženské krásy měl potřebné zastání i v nejvyšších společenských kruzích.

Právě dobré vztahy významného rodu Medicejů s papežem Piem II. (1405 – 1464) zajistí Filippovi a jeho milence Lucrezii v roce 1461 zproštění řádového slibu. Hlava katolické církve potom dá i souhlas se sňatkem obou hříšníků.

Kráse mladinké jeptišky malíř prostě nedokáže odolat.

Otrávili malíře příbuzní svedené dívky?

Zda se opravdu vzali, ovšem jasné není. Vasari si myslí, že ne, protože si: „Chtěl žít podle svých choutek“. Záliba v ženském pohlaví ho neopustila ani s přibývajícím věkem a jedna žena v trvalém svazku by mu zřejmě nestačila.

Miloval život a všechny jeho radosti a s krásnými dámami utrácel spousty peněz. Jedna z nich se možná dokonce stala příčinou jeho smrti. V italském Spoletu dostal za úkol vymalovat v chrámu fresku s výjevy ze života Panny Marie.

I tady svedl jednu z místních krasavic, což mu prý nemohli odpustit její příbuzní a ze msty Lippiho otrávili. Pravdu se dnes už asi nedozvíme. Filippo ovšem onemocněl a 9. října 1469 zemřel.

Lucreziina ušlechtilá tvář se stane předlohou obrazů.

Skutečná tvář madony

Jak dopadla Lucrezia, bohužel nevíme. Lippimu porodila v roce 1465 dceru Alessandru a ke klášternímu životu se ona ani její sestra Spinetta a tři další uprchlé jeptišky už nevrátily. Ačkoli si její Filippo užíval i s dalšími ženami, sama získala jedno privilegium.

Tváře madon, které umělec namaloval na konci 50. let a později i v 60. letech 15. století zcela určitě patřily právě jí. Například obraz Lippina (Madona a dítě s anděly) z roku 1465 umístěný nyní ve florentské galerii Uffizi.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Očkování proti chřipce – nedostatek vakcíny
21stoleti.cz

Očkování proti chřipce...

Češi se v minulých letech o očkování proti...
Showroomy Lexus z pohodlí domova
iluxus.cz

Showroomy Lexus z pohodlí...

Jen pomocí jediného kliknutí se mohou...
Kde bydlet, když chcete vidět ufo? Zeptali se američtí nadšenci
enigmaplus.cz

Kde bydlet, když chcete vidět...

Chcete bydlet na místě, kde je velká šance...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Jak pečovat o své oči?
nasehvezdy.cz

Jak pečovat o své oči?

Oči o vás prozradí mnohé. Mohou vás o mnoho...
Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
Perníková chaloupka Ráby u Pardubic
epochanacestach.cz

Perníková chaloupka Ráby u...

Pokud plánujete...
Nejzajímavější naučné stezky
nasehvezdy.cz

Nejzajímavější naučné stezky

Poznávací trasy jsou oblíbeným cílem tuzemské...
Kradla v Pompejích. Od té doby se ženy držela nevysvětlitelná smůla
enigmaplus.cz

Kradla v Pompejích. Od té doby...

Pompeje patří mezi nejznámější světové památky....
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Posedlá panenka ronila lidské slzy, tvrdí tým nadšenců do záhad
enigmaplus.cz

Posedlá panenka ronila lidské...

V britském městě Wrexham stojí bar Hideout, který...
Zdravotnické centrum následné péče v Letňanech
21stoleti.cz

Zdravotnické centrum následné...

Nemocnice Na Bulovce je poskytovatelem zdravotních...