Znáte to – chcete jen trochu vyvětrat, tak otevřete okno. Stačí se ale na chvíli zamyslet, zadívat se na film či se začíst do knihy a už máte doma spoustu nezvaných hostů.
Komáři, mouchy, ovádi a další obtížný hmyz je přitahován světlem a teplem a Vy pak musíte nasadit těžké zbraně v podobě Biolitu, plácačky nebo stočených novin.
Přitom by stačily sítě proti hmyzu na každém okně.
Hmyz – nepříjemný a nebezpečný host
Zejména v teplejších letních dnech je hmyz velmi aktivní. Ovšem už na začátku března se běžně s komáry nebo mouchami setkáváme. A pokud je teplý rok, ještě v polovině prosince nelze bez obav otevřít okna dokořán.
Bodnutí komára je sice nepříjemné, ale dá se přežít. To si jistě říká mnoho z nás. Ale je to právě komár, který je spoluzodpovědný za přenos tak strašné nemoci, jako je malárie.
Jistě – u nás celkem vzácná, ale vloni se jí celosvětově nakazilo 230 miliónů lidí a 400 tisíc z nich zemřelo.
V Česku se na komáří bodnutí sice také umíralo, ale šlo o jednotky případů. Ačkoliv třeba takovou lymskou boreliózu mohou přenášet i naši komáři.
Možná je ale nejhorší ten nepříjemný pisklavý zvuk komára, který Vám nedovolí spát a Vy čekáte, kdy konečně usedne a bodne.
Vosa, včela nebo sršeň, to už je vyšší kalibr. Pokud je někdo na jejich jed alergický, tak už jde opravdu o život. Ale ani pro zdravého člověka není příjemné být v jedné místnosti s vosou či dokonce se sršní.
Jaký je princip sítí proti hmyzu?
Sítě proti hmyzu zabraňují všem obtížným tvorečkům ztrpčovat Vám život ve Vašem bytě či domě. Jejich princip je snadný a podobá se sítu, které má za úkol větší předměty zadržet a menší nechat projít.
To, co skrze síť může projít, to je čerstvý vzduch zvenčí. Co naopak zůstane venku, to je i ten nejmenší brouček a muška. Přes síť napnutou na okně či dveřích se prostě nemají jak dovnitř dostat. A samozřejmě se to netýká jen létajícího, ale i lezoucího hmyzu.
Nenarušují sítě proti hmyzu funkci okna?
Okna, která jsou opatřena sítěmi do oken, mají plně zachované všechny své funkce. Nemusíte se bát, že byste okno nemohli zavřít či naopak naplno otevřít, pokud je opatřeno sítí proti hmyzu. Sítě jsou navrženy tak, že se nasadí na okenní rám.
Tam se uchytí pomocí magnetků, suchým zipem, případně se zaklesnou nějakými háčky. Okraje sítě tak přiléhají k pevné části okna a pohyblivé křídlo je možné používat úplně normálně.
Existují samozřejmě důvody, proč dočasně síť proti hmyzu odstranit – potřeba otevřít i druhou polovinu okna, mytí parapetu nebo když chcete pověsit prádlo na sušák, přimontovaný zvenčí pod oknem.
Proto je každá síť připevněna tak, aby ji šlo jednoduše sejmout a vzápětí opět nasadit.
Na jaká okna lze síť proti hmyzu instalovat?
Zjednodušeně řečeno na každé. Nezáleží na typu, rozměrech nebo výrobci okna. Každé okno může být sítí osazeno. Jestliže používáte typizovaná okna známých výrobců, mají přesně dané rozměry, což zjednodušuje výrobu sítí.
I tak se ale doporučuje před objednáním sítí do oken pečlivě změřit rozměry oken, aby síť dobře seděla a plnila svou funkci.
Braňte se proti hmyzu sítěmi v oknech
Národ Jana Žižky dobře ví, že obrana pevnosti je vždy snazší než její dobývání. Sítě proti hmyzu, které napnete v oknech, tvoří první linii obrany. Pokud jsou správně nainstalovány, zabrání téměř na 100 % průniku jakéhokoliv hmyzího útočníka.
Každý, kdo má v okně síť proti hmyzu, Vám jistě potvrdí, že už by bez ní nedokázal žít.
Je to díky jejich neuvěřitelné praktičnosti a účinnosti. Díky těmto sítím se totiž otravného hmyzu jednou pro vždy zbavíte, a přesto si můžete nadále vychutnávat vlahý letní vzduch.
Tento doplněk domácnosti jistě potěší i majitele domácích mazlíčků. Díky sítím totiž nemůže žádný živočich dovnitř, ale ani ven.
Můžete mít tedy jistotu, že i když zrovna potřebujete vyvětrat v místnosti, ve které nejste, Váš pejsek nebo kočička si nevyrazí na procházku.
Na webu společnosti FOA, která se na stínicí techniku specializuje, jsme našli hned tři druhy těchto sítí.
Typy sítí proti hmyzu
Jak jsme si již řekli, FOA nabízí celkem tři typy sítí proti hmyzu. Jsou to sítě nasazené na rám okna, rolovací sítě a varianta s panty, která se umísťuje do dveří. My si teď ale jednotlivé typy představíme blíže a detailněji.
Sítě proti hmyzu nasazené na rám okna
Jde o nejrozšířenější variantu sítí do oken. Bodují zejména cenou, která je nejnižší. Montáž se obejde bez vrtání a jde spíše o nasazení než opravdovou montáž. Síť je opatřena otočnými háčky.
Když síť přiložíte k okennímu rámu, stačí háčky pootočit a zaklesnout za rám okna.
Síť dostanete již připevněnou k profilu, takže žádné natahování a upevňování v profilu Vás nečeká. Navíc si můžete vybrat barvu profilu – bílá, hnědá, černá, či imitace dřevin. Dokonce i síťka může být buď šedá nebo černá. Pohodlně se tak přizpůsobíte svému interiéru nebo barvě rolet.
Máte-li okna se zaoblenými rámy, sáhněte po variantě Exclusive, u kterých je profil o něco větší než u varianty Standard.
Sítě proti hmyzu rolovací
S rolovacími sítěmi získáváte více luxusu, ale na druhou stranu vyžadují montáž za pomoci vrtání. Můžete se rozhodnout, zda chcete vrtat do rámu okna, do zdi nebo do špalety. Dostanete kvalitní hliníkový profil s napnutou sítí a s šířkou 3,2 cm.
Když budete měřit okno před objednáním rolovací sítě proti hmyzu, zahrňte do rozměrů i šířky profilu a pamatujte na to, že nahoře bude navinovací box, který zabere ještě 4,7 cm prostoru.
Web www.foa.cz je naštěstí plný návodů jak postupovat při měření, montáži i údržbě sítí a rolet.
Pokud se okna otevírají dovnitř místnosti, musí být sítě nainstalovány zvenčí, a naopak, pokud se okna otevírají směrem ven, bude síť zevnitř místnosti.
Bydlíte-li v podkrovním bytě, můžete mít i tak sítě proti hmyzu, jelikož jsou k dispozici i pro střešní okna. Jak nasazovací, tak rolovací.
Sítě proti hmyzu vrtané na dveře
Otevřené dveře jsou další vstupní bod pro obtížný hmyz. Je proto možné opatřit sítěmi i je. Nejdůležitější jsou samozřejmě hlavní vchodové dveře. Se sítěmi na vchodových dveřích se setkáváme téměř výhradně u rodinných domů.
Jakkoliv je možné mít chráněné dveře před hmyzem i pátém patře panelového domu, nebývá to většinou místo, kudy by pronikalo nějaké významné množství hmyzu. Navíc je pak síť vystavena jako lákadlo pro vandaly.
Častěji se sítě na dveřích objeví u balkonových dveří. A to už i v panelácích. Ať už jste v jakémkoliv patře, hmyz se do té výšky vždy dostane. Někdy dokonce pod střechou paneláku najdete hnízdo vos či sršní.
Zničit ho tak, aby se příští rok už neukázaly, skoro nejde. Stačí ale použít síť na dveře a je po problému.
Pro úplný výčet dveří bychom měli vyjmenovat i interiérové dveře. Nic Vám nebrání mít sítě i mezi dětským pokojem a obývákem.
Třeba v případě, kdy je vaše dítě alergické na včelí bodnutí, může taková síť na dveřích do jeho pokojíku představovat další stupeň ochrany. Přiznejme ale, že úplně běžné to není.
Síť je navrtána na nepohyblivý rám dveří. Jako u oken – pokud otevíráte dveře ven, síť vrtáte dovnitř a opačně. Při zaměření je důležité nechat místo pro navrtání pantů, a to ideálně 3 cm.
Panty by měly být logicky vždy na stejné straně, jako jsou panty na dveřích.
Jestli máte doma pejska či jiné zvíře, které je zvyklé dveřmi procházet, můžete opatřit síť dvířky.
Typ síťky
Jak jste si mohli všimnout, síťky od FOA jsou dostupné ve dvou barevných variantách, a to v černé a šedé. Materiál, který je použit pro její výrobu, je sklolaminát, který je dále potažen ochrannou vrstvou z PVC. Je důležité udržovat tuto síťku čistou.
Na techniku údržby se podíváme za chvíli. Teď si zatím můžeme říct, že je vhodné ji vyčistit alespoň dvakrát za sezonu.
Síť je umístěna v hliníkovém rámu a dobře propouští světlo.
Možnosti montáže sítí proti hmyzu
FOA si zakládá na tom, aby montáž sítí byla co nejjednodušší a zvládl to skutečně každý. Proto sítě přichází již složené. Pokud zvolíte rolovací nebo dveřní síť, připravte si vrtačku.
A co dál? Dál už se nechte vést podrobnými manuály nebo ještě praktičtějšími videonávody. Vše najdete hezky pohromadě.
Stačí, když vyberete Vámi zvolenou variantu sítě, a už si můžete přečíst návod, nebo si prohlédnout video, abyste věděli, jak na to.
Pokud přesto budete mít nejasnosti, obraťte se na zákaznickou linku, kde se Vám budou věnovat zkušení odborníci a celým procesem výběru, měření, objednávky a montáže sítí proti hmyzu Vás provedou.
Údržba a čištění sítí proti hmyzu
Vzhledem k tomu, že přes sítě se k nám domů dostává vzduch, měli bychom dbát o jeho kvalitu.
K tomu postačí pravidelná údržba sítí. Ptáte se, jak na to? Tady je odpověď:
Sítě nasazené na rámu okna
Použijte vysavač
Pokud máte sítě v okně, je vhodné je očistit za pomoci vysavače. Ten nastavte na nejslabší výkon a velmi jemně sítě vysajte. Nevyvíjejte na hubici tlak, jinak dojde k promáčknutí či poškození sítě. Ideálním řešením je použití kartáčového nástavce.
Důkladná údržba
Pomocí kotvicích háčků síť uvolněte a očistěte kartáčem na oděvy. Poté za pomoci vlhkého hadříku síť včetně rámu umyjte. Nepoužívejte agresivní chemická čistidla. Nakonec můžete síť opláchnout sprchou a nechat vysušit.
Síť na zimu schovejte
Doporučujeme skladování naležato na suchém místě. Pokud síť zabalíte do folie, zabráníte jejímu znečistění.
Rolovací sítě
Použijte vysavač
Síť nedemontujte, pouze ji natáhněte a vysajte. Vysavač nastavte na slabý výkon a nikdy na hubici netlačte, ať nedojde k poškození sítě.
Důkladná údržba
Ta probíhá stejně jako v případě sítí nasazených na rám okna. Použijte kartáč na oblečení a poté vlhký hadr s mýdlovou vodou. Po dokončení nechte roletu roztaženou, aby mohla důkladně proschnout.
Co se sítí v zimě
Přes zimu doporučujeme mít sítě narolované v kazetě.
Výhoda nákupu sítí od FOA
Pokud zvažujete nákup sítí proti hmyzu, vyberte si FOA. Zakoupíte si nejen velmi kvalitní produkt od renomovaného prodejce, ale současně získáte mnoho výhod.
Sítě proti hmyzu od FOA jsou totiž zhotovené na míru, takže se Vám nestane, že na Vaše okno nesednou podle představ. Současně si můžete vybrat hned ze dvou barev této sítě a z celé palety barev v případě profilu.
Montáž je velmi jednoduchá, a pokud byste měli problém, na stránkách www.foa.cz najdete pomoc. Co se týče zaměření sítí před nákupem, je vše opět podrobně popsáno na webu.
Zůstaňte v bezpečí před obtížným hmyzem
Výhody a univerzální použití sítí proti hmyzu by měly přesvědčit každého, aby si je pořídil. Mají nízkou pořizovací cenu, dlouholetou trvanlivost, a sedí na každé okno či dveře.
Problému s hmyzem předcházejí, a to dokonce humánním a ekologickým způsobem – zajistí, aby hmyz zůstal venku.
Není tedy nutné doma instalovat mucholapky, kupovat jedovaté spreje nebo používat speciální lampy a jiné odpuzovače. Prostě podle hesla: Kdo chce mít klid, má v oknech síť.