Když s koncem druhé světové války byli Němci přinuceni začít zakrývat své hrůzné válečné zločiny a především zločiny proti lidskosti, možná tajně doufali, že se to před světem podaří utajit. Dělali pro to všechno možné.
Přesto se ale zprávy o jejich činech brzy dostaly na veřejnost. Ti, kteří to měli na svědomí, v některých případech spáchali sebevraždu, jiní byli chyceni a odsouzeni, ale mnozí uprchli.
Po jejich stopách se vydali lovci nacistů. Mnohdy sami bývalí vězni koncentračních táborů, kteří se nehodlali smířit s tím, že lidé, kteří mají na svědomí smrt šesti milionů jejich přátel, jsou na svobodě.
Nejznámější lovec nacistů má přitom napojení i na Prahu. Jeho jméno zní Simon Wiesenthal.
VĚZNĚM VE ČTYŘECH KONCENTRÁCÍCH
Wiesenthal se narodil v roce 1908 do oblasti, která měnila hranice jako na běžícím páse. V době jeho narození patřilo město Bučač Rakousko-Uhersku, v meziválečných letech Polsku, po válce Sovětskému svazu a po jeho rozpadu až do dnešních dnů Ukrajině.
Wiesenthal vystudoval architekturu na ČVUT v Praze, ale se začátkem války dopadly na jeho rodinu po anexi Polska a Ukrajiny represe Sovětů. Jeho otec pravděpodobně zemřel ve vězení, bratr byl zastřelen.
V roce 1941, kdy se zhroutil pakt Ribbentropp-Molotov a Němci zaútočili na Sovětský svaz, byl Wiesenthal zatčen a uvržen do koncentračního tábora Janowska a poté do tábora Ostbahn, odkud se mu těsně před začátkem masového vyvražďování v roce 1943 podařilo utéct.
Svoboda mu ovšem dlouho nezůstala, byl dopaden a vrácen do Janowsky, kde se neúspěšně pokusil spáchat sebevraždu. Válku přežil pouze z důvodu, že velení tábora muselo mít nějaké vězně, jinak by byl tábor zrušen a oni posláni na frontu.
Po likvidaci tábora byl převezen dál na západ a osvobození se dočkal v Mathausenu.
ZAPÁLENÝM LOVCEM NACISTŮ
Po válce se Wiesenthal k architektuře nevrátil, ale začal shromažďovat důkazy proti nacistickým zločincům. V roce 1947 založil v Linci v Rakousku Židovské dokumentační středisko, které v průběhu let vypátralo řadu vysoce postavených nacistů.
Úzce přitom spolupracovalo s izraelskou tajnou službou Mosad a společnými silami vypátrali především Adolfa Eichmanna, kterého unesli v roce 1960 z Argentiny a postavili v Izraeli před soud.
Eichmann byl jako dodnes jediný odsouzen civilním izraelským soudem k trestu smrti.
Wiesenthal poté vypátral mnoho dalších bývalých nacistů, mezi jinými Franze Stangla, vedoucího pracovníka programu eutanazie mentálně postižených Němců a později velitele koncentráků Sobibor a Treblinka a sadistickou dozorkyni z koncentračního tábora Majdanek Hermine Braunsteinerovou.
Před soud postavil mimo jiné i Karla Silbebauera, který odhalil v Nizozemsku úkryt Anne Frankové a její rodiny. Nepodařilo se mu však vypátrat Josefa Mengeleho, který zemřel v roce 1979 v Brazílii.
Byl pohřben pod falešným jménem a jeho identitu odhalila teprve analýza kosterních pozůstatků o šest let později.
Wiesenthal zasvětil stíhání nacistických zločinců téměř celý zbytek života. Zemřel v roce 2005 ve věku 96 let. I přes neúnavnou snahu jeho i mnoha dalších lovců nacistů dodnes zůstávají nevyřešené případy.
Nejznámějším nacistou, který nikdy nebyl dopaden a je pravděpodobně dávno mrtev, je Aribert Heim, který byl doktorem v Mathausenu, kde prováděl kruté experimenty na vězních. Dostal tak přezdívku Doktor Smrt.
Údajně měl zemřít v Egyptě v roce 1992, ale někteří lovci nacistů se domnívají, že stále žije a skrývá se v Jižní Americe.