Domů     Císařští vojáci okradli mrtvolu slavného vojevůdce
Císařští vojáci okradli mrtvolu slavného vojevůdce

„Ještě tam něco má,“ šacuje císařský kyrysník kapsy mrtvého švédského krále. Nestydí se, obrat nepřítele o cennosti je běžné. Pak rychle zmizí. K nepoznání zkrvaveného Gustava II. Adolfa najde jeho družina až poté, co odrazí útok.

Krvavý masakr, ke kterému dojde 20. května 1631 v Magdeburku a rozpoutají ho vojáci císaře Ferdinanda II. Štýrského (1578–1637)  má význam – řada do té doby váhajících německých protestantských knížat nyní podpoří postupující švédskou armádu.

Na její stranu se přikloní i saský kurfiřt Jan Jiří (1585–1656). 1. srpna 1631 si Švédové připíšou vítězství u braniborského Werbenu a krátce před vypuknutím bitvy u Breitenfeldu 17. září 1631 je posílí saská armáda.

U vesnice vzdálené asi šest kilometrů severně od Lipska pošle švédský král Gustav II. Adolf (1594–1632), přezdívaný Lev ze severu, do boje 28 600 (podle jiných zdrojů jich bylo 26 000) mužů, kteří netvoří pevnou sestavu, ale sázejí právě na svoji pověstnou spolupráci.

Z levé strany je posiluje 16 000 Sasů. Císařští mají naproti tomu rozvržení vojska přesně dané: 30 000 mužů ve středu a na obou křídlech po 5000 vojácích…

Švédský král Gustav II. Adolf naučí svoje jednotky výborně spolupracovat. FOTO: Matthäus Merian/Creative Commons/Public domain
Švédský král Gustav II. Adolf naučí svoje jednotky výborně spolupracovat. FOTO: Matthäus Merian/Creative Commons/Public domain

Úprk zbabělců

Ferdinandovo vojsko, vedené Janem Tserclaesem Tillym (1559–1632), zaujme výhodnější bojové postavení. „Když vyrazí proti nám, budou muset přes ten rozměklý terén,“ míní Tilly. Švédové se ale nezaleknou.

Jejich výhodou se stává i proměnné postavení jednotek, které nejsou těsně u sebe. Když císařští začnou pálit, mrtvých a zraněných je méně než u jiných formací. Jako zbabělci se ale ukážou Sasové.

Nevydrží tlak Tillyho mužstva a v čele s kurfiřtem Janem Jiřím raději prchají. Jejich úprku se snaží využít císařská jízda pod velením Gottfrieda Pappenheima (1594–1632).

Švédům se ale podaří její útoky úspěšně odrážet a kolem šesté hodiny večerní je konečně po všem. Gustav II. Adolf vítězí.

Gustav II. Adolf v bitvě u Breitenfeldu. FOTO: Johann Jakob Walter/Creative Commons/Public domain
Gustav II. Adolf v bitvě u Breitenfeldu. FOTO: Johann Jakob Walter/Creative Commons/Public domain

Bavorský výprask

Další postup švédské armády už prakticky nikdo neohrožuje. Gustav II. Adolf míří do Porýní a získává další spojence z řad zdejších knížat. Postupně dobývá Würzburg, Trevír i Mohuč.

Na přelomu let 1631–1632 už je v jeho područí větší část severu a střední části Německa. „Vyrazíme na jih, kde katolíci zlobí nejvíc,“ plánuje švédský král. S rostoucími úspěchy se zvedá i jeho sebevědomí.

„Dobudeme Vídeň,“ vysloví odvážnou myšlenku a hned začne pracovat na její realizaci. Cestu do tradiční bašty katolíků si připravuje postupným dobýváním Bavorska. Mimořádně se mu daří.

15. dubna 1632 uštědří zbylé části Tillyho armády řádný výprask v bitvě u Rainu asi 50 kilometrů od Augšpurku. Dobude Norimberk, samotný Augšpurk i Mnichov. Habsburský císař se začíná vážně bát o svou existenci. Sasové, kteří od Breitenfeldu utekli, navíc zamířili do Čech.

Císař povolá do služby Albrechta z Valdštejna. FOTO: Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain
Císař povolá do služby Albrechta z Valdštejna. FOTO: Anthony van Dyck/Creative Commons/Public domain

Vzájemně se dráždí

Ferdinand II. znovu povolá do služby už jednou sesazeného českého vojevůdce Albrechta z Valdštejna (1583–1634). Ten se pouští do práce.

Nejdříve vyžene Sasy z Čech a potom se v létě 1632 usadí s vojskem u bavorského Fürthu nedaleko švédského ležení. Zkušeně se snaží zablokovat spojení mezi severoněmeckými spojenci Švédů a Gustavem II. Adolfem.

Během července a srpna stojí císařská a protestantská armáda od sebe na dostřel a vzájemně se provokují. Od 1. do 4. září 1632 probíhá bitva u Fürthu. Nemá vítěze. Švédové se po utrpěných ztrátách raději stahují do Švábska. „Nechám je být. Potáhneme do Saska.

Jistě nenechají svého spojence na holičkách,“ mne si ruce mazaný Valdštejn. Trefí do černého. Saský kurfiřt Jan Jiří volá o pomoc…

Ottavio Piccolomini se svým oddílem krále pronásleduje. FOTO: Peter Snayers/Creative Commons/Public domain
Ottavio Piccolomini se svým oddílem krále pronásleduje. FOTO: Peter Snayers/Creative Commons/Public domain

Falešný manévr

Švédové skutečně vyrazí za Janem Jiřím do Saska, ale poblíž Naumburgu se zastaví. Valdštejn usoudí, že tu nepřítel hodlá přezimovat, a tak i on se soustředí na přípravu svých posádek na zimu a táhne k Lipsku. Ze strany Švédů ale jde o klamný manévr.

Znenadání se opět dávají do pohybu a přesouvají se k Lützenu, na dohled Lipsku. „Udělal jsem chybu,“ uvědomí si Valdštejn, když nečekaně narazí na jejich oddíly. Rozhodující střet se blíží.

Císařský vojevůdce zformuje svoje jednotky o 16 000 mužích do tercií a využívá předností terénu. Gustav II. Adolf má k dispozici 12 800 vojáků pěchoty a 6200 kyrysníků.

Lützen zahaluje 16. listopadu 1632 ráno mlha, která se začíná rozplývat až kolem deváté hodiny. Taktické operace v terénu proto nelze řídit, tudíž všechno začíná palbou z děl. Teprve kolem jedenácté je na bojišti konečně pořádně vidět. Švédové útočí a zdá se, že získají další skvělé vítězství.

Zraněného dorazí

Valdštejn v kritické chvíli nechává zapálit Lützen. Na nepřátelské vojáky se tak náhle žene kouř z hořícího města.

Císařským navíc přijíždí očekávaná posila v podobě Pappenheimových jednotek, kterou Valdštejn předtím poslal do Halle, asi 30 kilometrů severozápadně od Lipska. Dorazí právě včas, aby zvrátily pro císařské nepříznivý vývoj.

Mezitím utrpí Gustav II. Adolf zranění levé ruky. „Není to nic vážného, bojujte dál,“ volá na svoje muže. Jenže ztrácí hodně krve, proto se snaží z bojiště přesunout do zázemí.

Pronásleduje ho ale skupina císařských kyrysníků pod velením Itala Ottavia Piccolominiho (1599–1656) a jeden z nich vpálí králi kulku do ramene. Gustav II. Adolf spadne z koně. Jeho pobočníci se ho snaží vysadit opět do sedla, ale marně.

Musí s ostatními odrážet nápor císařských. Ti raněného krále, kterého nikdo nebrání, dorazí kulkou do hlavy a pro jistotu přidají ještě dvě rány mečem. Stihnou ho ještě obrat o cennosti…

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Anton Hoffmann/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
věda a technika
Revoluce v chirurgii: Konec šití, na rány vezměte lepidlo!
Už se vám to stalo? Vyrazili jste kvůli poranění kůže na pohotovost, že vám tam „dají dva, tři stehy“, a místo toho jste se vrátili se slepenou jizvou. Zvlášť v případě dětí lékaři tento postup používají stále častěji. Svoji tubu s lepidlem na rány už ostatně můžete mít i doma v lékárničce. Tkáňové lepidlo si […]
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v