Skip to content

Šílený vědecký projekt: Budou žít divocí sloni v Dánsku?

Kdyby vám někdo s vážnou tváří přednesl plán, na rozšíření populace asijských slonů ve studených lesech Dánska, zřejmě byste se ptali, kde má všechny mimoně a uma-lumpy, kteří mu s tím budou pomáhat. Tenhle plán ale nepochází z hlavy šílence, naopak.

Jedná se o seriózní vědecký projekt, byť s četnými kritiky.

Před 13 000 lety se i po střední a severní Evropě pohybovala zvířata, jejichž příbuzné dnes můžeme vidět jen v zoologických zahradách, safari nebo v televizi. Sloni, lvi a další velká zvířata se dnes přirozeně vyskytují pouze v Africe či Indii.

Někteří vědci by je ale rádi viděli i jinde a nejenom za skleněnými výplněmi výběhů v zoo. Skupina extrémních rewilderů totiž uvažuje o „navrácení“ slonů do volné přírody v Dánsku.

sloni.1
Návrat vlků do Yellowstoneského parku je příkladem rewildingu.

Rewilding funguje, posuneme ho o krok dál?

Trendem posledních několika desetiletí je snaha o návrat zvěře zpět do jejich přirozeného prostředí. Tedy tam, odkud je lidé v podstatě ještě v nedávné minulosti vyháněli. Daří se to. Do Yellowstoneského národního parku se vrátili vlci, stejný predátor se vrací i k nám a kromě toho se obnovuje například i populace rysa a dalších zvířat.

Rewilding, jak se této snaze v angličtině říká, se ukázal jako životaschopný projekt. Proč ho tedy neposunout ještě o kus dál? Nevracet se „jen“ o několik století, ale hned o tisíce let? V dánské zoologické zahradě Randers Rainforest plánují, že by se ve volné dánské přírodě mohli procházet sloni.

Svoji myšlenku, kterou mnoho lidí považuje za absurdní, opírají o prostý fakt. V minulosti, konkrétně v pleistocénu, zde příbuzní těchto zástupců megafauny žili. Samotná zvířata sice zmizela, ale ekosystém zůstal.

sloni.2
Předci dnešních slonů kdysi na chldném severu žili, v budoucnu by mohli zas.

Prostředek na záchranu druhů

Navíc podle zástupců dánské zoologické zahrady jsou některé populace slonů v Asii a Africe stále hodně podobné těm, které žily zde před 13 000 lety. „Vrátit“ by se mohli ale také lvi či gepardi. Přestože má jejich myšlenka celou řadu kritiků, ozvali se dokonce názory, že je tento projekt jen o trochu méně senzační než Jurský park, Dánové si za ní stojí.

Jejich projekt je postaven na seriózním bádání. Nově vysazení sloni by se pohybovali po oploceném parku, kde by vědci bedlivě sledovali jejich vliv na životní prostředí a nejenom jejich samotné prospívání.

Zkoumal by se například i vliv trusu na místní hmyzí populace. Navíc už mají Dánové s podobnými projekty zkušenosti. Zubři z jejich země zmizeli před zhruba 8 000 lety. Před 15 lety se rozhodli ho do své země vrátit a i tehdy se jim lidé smáli.

Dnes jsou zubři v Dánsku realita. Tento extrémní rewilding by navíc mohl mít ještě další velmi významnou funkci. Mohl by přispět k záchraně některých ohrožených druhů.

sloni.3
Dánským rewilderům se podařilo do jejich přírody navrátit už i zubra.

Příkladem je Austrálie

A po příkladu toho, že i tuto funkci by mohlo vysazování slonů a lvů v zemích jako je Dánsko plnit, nemusíme zase tak dlouho pátrat. Stačí se podívat do Austrálie. Jakkoliv neuvěřitelně to může znít, především proto, že Austrálie ještě dnes doplácí na některé nepovedené pokusy o vysazení cizích zvířecích druhů, je to právě domov „protinožců“, kde podobný projekt funguje a prospívá.

V roce 1849 se Austrálie stala domovem divokého tura bantenga, jehož domovinou je Asie. Dnes má australská populace větší počet zvířat, než kolik jich je v jeho původní vlasti. V současnosti se uvažuje nad tím, že podobným způsobem by se mohlo podařit zachránit například kriticky ohrožené nosorožce.

sloni.4
Příkladem pro Evropu může být australské rozšíření tura bantenga z Asie.

V Africe nepřežijí, jinde by mohli

Těm hrozí vyhynutí především kvůli pytláctví, které v Africe představuje významný zdroj obživy. Na jiném kontinentě by tak mohli nosorožci, ale i lvi či sloni, tedy pytláky nejohroženější druhy, nalézt poklidnější místo k životu.

Většina vědců se přiklání k tomu, že by bylo lepší, aby zvířata zůstala ve svém v současnosti přirozeném prostředí. Zároveň ale uznávají, že tam jim akutně hrozí vyhynutí v řádu desítek let. Raději by je tak viděli živé na jiném kontinentu, než abychom o tyto druhy trvale přišli.

Foto: wiki, flickr
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Babiččin medovník
tisicereceptu.cz

Babiččin medovník

Voňavý medovník se skvěle hodí...
Pes člověka doprovází už 23 000 let
21stoleti.cz

Pes člověka doprovází už 23...

Člověk a pes. To spojení vzniklo už v...
Ztráta blízkých ji nikdy nepřebolí
nasehvezdy.cz

Ztráta blízkých ji nikdy...

Zemřeli jí oba bratři...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Mocná síla kaviáru působící noc za nocí
iluxus.cz

Mocná síla kaviáru působící...

V neprobádané říši noci vědci objevili...
Loutka doháněla lidi k šílenství
skutecnepribehy.cz

Loutka doháněla lidi k...

Zdánlivě nevysvětlitelný...
Na vlnách luxusu
rezidenceonline.cz

Na vlnách luxusu

Italská značka Benetti představila nový model jachty...
Hledá si nového přítele, nebo už ho má? S kým bydlí?
nasehvezdy.cz

Hledá si nového přítele, nebo...

Z Anny Slováčkové (25) je...
Prokletá webová stránka, která prý rozsévá smrt na přání
enigmaplus.cz

Prokletá webová stránka, která...

Bylo nebylo, v 18. století se jednomu...
Zvoňte či bušte, jak je libo…
panidomu.cz

Zvoňte či bušte, jak je...

Už vás „obyčejný“ klasický zvonek nebaví? Kupte si...
Tři zámky na Pardubicku: Procházky nevšední historií
epochanacestach.cz

Tři zámky na Pardubicku:...

Až budete někdy na...
Spadlo z nebe letadlo, nebo nespadlo? Toť otázka
enigmaplus.cz

Spadlo z nebe letadlo, nebo...

Ticho na výletu do přírody najednou přeruší...