Že se středověkými způsoby vládnutí je možné se setkat i v moderní době dokazuje řada příkladů. Například ten, ve kterém hlavní roli hraje Jean-Bédel Bokassa.
Tento bývalý voják francouzské armády se na Silvestra roku 1965 pomocí převratu chopil moci ve Středoevropské republice, chudém pouštním státu, který v té době existoval pouhých pět let.
To, co následovalo, připomínalo špatnou komedii. Bokassa neovládal celé území země, jen okolí hlavního města. Přesto se stal diktátorem se vším všudy. V roce 1977 se dokonce nechal korunovat císařem.
Země ze svého tenkého rozpočtu tak platila korunovaci, za níž by se nestyděl ani Ludvík XIV.
Způsob Bokassovy vlády byl bizarní a krutý. Své odpůrce házel krokodýlům, neváhal střílet do dětí, dokonce se hovořilo o tom, že je kanibal. Jeho despocii ukončila až invaze francouzské armády v září 1979.
Ta samá Francie mu však poskytla azyl. Do své vlasti se vrátil v roce 1986 a čekalo jej zde vězení. Po nějaké době byl však omilostněn a své dny, které se naplnily v roce 1996, dožil na svobodě.
Bokassův režim nebyl a není jediný svého druhu. Podobné znaky vykazovala například vláda Saparmurata Nijazova v Turkmenistánu, či autokracie klanu Kimů v Severní Koreji.