Domů     Saturn ztrácí své prstence!
Saturn ztrácí své prstence!
16.5.2021

Saturn, jedna z planet naší sluneční soustavy, vyniká hlavně svými krásnými prstenci. Vědci zjistili, že by ale mohly během 100 až 300 milionů let zmizet. Jak se u této planety vytvořily a kvůli čemu mizí?

Saturn je šestou planetou naší sluneční soustavy a z hlediska velikosti mu patří druhé místo za Jupiterem. Díky tomu mohli Saturn pozorovat i starověcí astronomové, kteří mu dali jméno po římském bohu zemědělství, sklizně a času. Řadí se mezi tzv. plynné obry.

Pro ně je typické, že nemají pevný povrch, ale pouze hustou atmosféru tvořenou lehkými plyny. Podobně jako Jupiter se skládá ze 75 % vodíku a 25 % helia se stopami metanu, vody a amoniaku. Jeho jádro tvoří kovový vodík, který generuje magnetické pole.

Dávno známá planeta

Podle vědců lidé znali Saturn už od pravěku, první historicky doložené pozorování pochází z období kolem roku 650 př. n. l. z oblasti Mezopotámie. V textu se tehdejší „astronomové“ zmiňují o zákrytu planety Měsícem.

Další zmínky se objevují až v roce 1610, a to přímo od Galilea Galileiho. Ten ale kvůli tehdejší nedokonalé optice neodhalil podstatu Saturnových prstenců a pokládal je za dvě samostatná tělesa.

První, kdo vysvětlil povahu prstenců Saturnu a objevil měsíc Titan, byl až Holanďan Christiaan Huygens v roce 1659.

Saturn znali lidé už od pravěku. Foto: Shutterstock
Saturn znali lidé už od pravěku. Foto: Shutterstock

Žlutá planeta

Z dálky je planeta velmi dobře viditelná a má světle žlutou barvu, za což mohou vrstvy mraků s nejasnými pásy. Ze všech planet sluneční soustavy má nejmenší hustotu, která je ještě menší, než má voda. Patří také mezi nejvíce zploštělé planety.

Její rovníkový průměr je pouze o 10 % větší než ten polární. To je pravděpodobně způsobeno rychlou rotací a kovovým vodíkem v jádru planety. Podle předpokladů Saturn vznikl podobně jako Jupiter před 4,6 až 4,7 miliardy let z protoplanetárního disku.

Jednalo se o zploštělý oblak prachu a plynu, který rotoval kolem vznikající hvězdy. V průběhu času se částice srážely, čímž začala vznikat menší tělesa. Neustálé srážky těles pak vedly k jejich narůstání. Druhá teorie hovoří i tzv.

gravitačním kolapsu, která předpokládá, že planeta vznikla rychlým smrštěním drobných částic, který je znám při vzniku hvězd.

Prstence a měsíce

Saturn na první pohled zaujme svými prstenci, které jsou viditelné ze Země i malým dalekohledem.

Vznikly pravděpodobně rozpadem blízkých těles a objektů, nejčastěji měsíců, kterých okolo Saturnu obíhá neuvěřitelných 82. Alespoň tolik jich v roce 2019 napočítali astronomové.

Nejbližší měsíc Pan obíhá ve vzdálenosti 133 583 km, zatímco nejvzdálenější pojmenovaný měsíc se nazývá Ymir a Saturn obíhá ve vzdálenosti 23 100 000 km. Největším z nich je Titan o průměru 5150 km, který je větší než planeta Merkur.

Tento měsíc obklopuje vlastní hustá atmosféra složená převážně z molekulárního dusíku a metanu a má pevný povrch.

Prstence tvoří z velké části led, prach a kamení. Foto: Shutterstock
Prstence tvoří z velké části led, prach a kamení. Foto: Shutterstock

Jak se vytvořily?

Kvůli velké vzdálenosti od Slunce ale teplota měsíců nevystoupila tak jako v případě Jupiteru a neunikaly z nich tak lehce tavitelné látky. Tyto ledové měsíce poté začaly obíhat okolo Saturnu.

Vlivem různých srážek s cizími tělesy se od nich oddělily různé kousky a vytvořily se ony prstence o průměru 420 000 km. Jejich šířka se pohybuje od několika metrů až po několik set metrů.

Prstence tvoří z velké většiny led, prach, kamení a balvany o průměru několika metrů. Mezi nimi leží i dráhy nejvnitřnějších měsíců. Odhaduje se, že celková hmotnost prstenců dosahuje pouze 1 % hmotnosti pozemského Měsíce.

Přijde o své prstence

Jenže podle nejnovějších výzkumů americké vesmírné agentury NASA to vypadá, že planeta jednoho dne o své prstence přijde. Vzhledem ke stáří planety je tempo jejich mizení poměrně rychlé. A důvod?

Prstence k sobě stahuje prašný déšť ledových částic kvůli magnetickému poli. Vědci odhadují, že během pouhé půl hodiny odčerpá tento prstencový déšť z prstenců takové množství vody, jež by zaplnilo jeden olympijský bazén.

Na konci 70. let prolétla okolo planety sonda Pioneer 11, v letech 1980 a 1981 ji napodobily sondy Voyager 1 a 2. Nejvíce informací však nasbírala sonda Cassini v letech 2004 až 2017. Foto: Celestia/Wikimedia Commons/GPL
Na konci 70. let prolétla okolo planety sonda Pioneer 11, v letech 1980 a 1981 ji napodobily sondy Voyager 1 a 2. Nejvíce informací však nasbírala sonda Cassini v letech 2004 až 2017. Foto: Celestia/Wikimedia Commons/GPL

Rychleji, než se zdá

Celý systém by tak podle odhadů mohl zmizet během 300 milionů let. Jenže… Sonda Cassini změřila materiál padající z prstenců na Saturnův rovník a vědcům vyšlo, že by Saturnova chlouba mohla zmizet už za sto milionů let. Ve srovnání se stářím Saturnu je to velmi krátká doba.

Může zde existovat život?

U planet jako je Saturn vědci předpokládají, že život může teoreticky vznikat pouze v atmosféře, tedy v oblastech, kde se nacházejí kapičky vody a dostatek slunečního záření.

Lepšími kandidáty na mimozemský život se jeví spíše Saturnovy měsíce Titan a Enceladus. Jejich složení atmosféry totiž připomíná složení atmosféry Země v raném stadiu vzniku.

Titan jako jediný objekt sluneční soustavy kromě Země má na svém povrchu stabilní tekutiny.

Foto: Úvodní foto: Shutterstock.com, Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu […]
Věda a technika
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Věda a technika
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Věda a technika
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
reklama
věda a technika
Právě kvete bez: V minulosti léčil vše, i dnes má všestranné využití
Léčivé účinky bezu byly známy již ve středověku. V minulosti se bezem léčilo snad téměř vše. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se údajně také zastavovalo krvácení z nosu. Léčebné […]
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí […]
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Topinky tak akorát
panidomu.cz
Topinky tak akorát
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už