Skip to content

Saturn ztrácí své prstence!

Saturn, jedna z planet naší sluneční soustavy, vyniká hlavně svými krásnými prstenci. Vědci zjistili, že by ale mohly během 100 až 300 milionů let zmizet. Jak se u této planety vytvořily a kvůli čemu mizí?

Saturn je šestou planetou naší sluneční soustavy a z hlediska velikosti mu patří druhé místo za Jupiterem. Díky tomu mohli Saturn pozorovat i starověcí astronomové, kteří mu dali jméno po římském bohu zemědělství, sklizně a času.

Řadí se mezi tzv. plynné obry. Pro ně je typické, že nemají pevný povrch, ale pouze hustou atmosféru tvořenou lehkými plyny. Podobně jako Jupiter se skládá ze 75 % vodíku a 25 % helia se stopami metanu, vody a amoniaku.

Jeho jádro tvoří kovový vodík, který generuje magnetické pole.

Dávno známá planeta

Podle vědců lidé znali Saturn už od pravěku, první historicky doložené pozorování pochází z období kolem roku 650 př. n. l. z oblasti Mezopotámie. V textu se tehdejší „astronomové“ zmiňují o zákrytu planety Měsícem.

Další zmínky se objevují až v roce 1610, a to přímo od Galilea Galileiho. Ten ale kvůli tehdejší nedokonalé optice neodhalil podstatu Saturnových prstenců a pokládal je za dvě samostatná tělesa. První, kdo vysvětlil povahu prstenců Saturnu a objevil měsíc Titan, byl až Holanďan Christiaan Huygens v roce 1659.

Saturn znali lidé už od pravěku. Foto: Shutterstock

Žlutá planeta

Z dálky je planeta velmi dobře viditelná a má světle žlutou barvu, za což mohou vrstvy mraků s nejasnými pásy. Ze všech planet sluneční soustavy má nejmenší hustotu, která je ještě menší, než má voda.

Patří také mezi nejvíce zploštělé planety. Její rovníkový průměr je pouze o 10 % větší než ten polární. To je pravděpodobně způsobeno rychlou rotací a kovovým vodíkem v jádru planety. Podle předpokladů Saturn vznikl podobně jako Jupiter před 4,6 až 4,7 miliardy let z protoplanetárního disku.

Jednalo se o zploštělý oblak prachu a plynu, který rotoval kolem vznikající hvězdy. V průběhu času se částice srážely, čímž začala vznikat menší tělesa. Neustálé srážky těles pak vedly k jejich narůstání.

Druhá teorie hovoří i tzv. gravitačním kolapsu, která předpokládá, že planeta vznikla rychlým smrštěním drobných částic, který je znám při vzniku hvězd.

Prstence a měsíce

Saturn na první pohled zaujme svými prstenci, které jsou viditelné ze Země i malým dalekohledem. Vznikly pravděpodobně rozpadem blízkých těles a objektů, nejčastěji měsíců, kterých okolo Saturnu obíhá neuvěřitelných 82.

Alespoň tolik jich v roce 2019 napočítali astronomové. Nejbližší měsíc Pan obíhá ve vzdálenosti 133 583 km, zatímco nejvzdálenější pojmenovaný měsíc se nazývá Ymir a Saturn obíhá ve vzdálenosti 23 100 000 km.

Největším z nich je Titan o průměru 5150 km, který je větší než planeta Merkur. Tento měsíc obklopuje vlastní hustá atmosféra složená převážně z molekulárního dusíku a metanu a má pevný povrch.

Prstence tvoří z velké části led, prach a kamení. Foto: Shutterstock

Jak se vytvořily?

Kvůli velké vzdálenosti od Slunce ale teplota měsíců nevystoupila tak jako v případě Jupiteru a neunikaly z nich tak lehce tavitelné látky. Tyto ledové měsíce poté začaly obíhat okolo Saturnu. Vlivem různých srážek s cizími tělesy se od nich oddělily různé kousky a vytvořily se ony prstence o průměru 420 000 km.

Jejich šířka se pohybuje od několika metrů až po několik set metrů. Prstence tvoří z velké většiny led, prach, kamení a balvany o průměru několika metrů. Mezi nimi leží i dráhy nejvnitřnějších měsíců.

Odhaduje se, že celková hmotnost prstenců dosahuje pouze 1 % hmotnosti pozemského Měsíce.

Přijde o své prstence

Jenže podle nejnovějších výzkumů americké vesmírné agentury NASA to vypadá, že planeta jednoho dne o své prstence přijde. Vzhledem ke stáří planety je tempo jejich mizení poměrně rychlé. A důvod? Prstence k sobě stahuje prašný déšť ledových částic kvůli magnetickému poli.

Vědci odhadují, že během pouhé půl hodiny odčerpá tento prstencový déšť z prstenců takové množství vody, jež by zaplnilo jeden olympijský bazén.

Na konci 70. let prolétla okolo planety sonda Pioneer 11, v letech 1980 a 1981 ji napodobily sondy Voyager 1 a 2. Nejvíce informací však nasbírala sonda Cassini v letech 2004 až 2017. Foto: Celestia/Wikimedia Commons/GPL

Rychleji, než se zdá

Celý systém by tak podle odhadů mohl zmizet během 300 milionů let. Jenže… Sonda Cassini změřila materiál padající z prstenců na Saturnův rovník a vědcům vyšlo, že by Saturnova chlouba mohla zmizet už za sto milionů let.

Ve srovnání se stářím Saturnu je to velmi krátká doba.

Může zde existovat život?

U planet jako je Saturn vědci předpokládají, že život může teoreticky vznikat pouze v atmosféře, tedy v oblastech, kde se nacházejí kapičky vody a dostatek slunečního záření. Lepšími kandidáty na mimozemský život se jeví spíše Saturnovy měsíce Titan a Enceladus.

Jejich složení atmosféry totiž připomíná složení atmosféry Země v raném stadiu vzniku. Titan jako jediný objekt sluneční soustavy kromě Země má na svém povrchu stabilní tekutiny.

Foto: Úvodní foto: Shutterstock.com, Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Mandlová zmrzlina
panidomu.cz

Mandlová zmrzlina

Smetanová směs musí být tak hustá,...
Miloval ji celý život, o ruku ale žádala ona jeho
nasehvezdy.cz

Miloval ji celý život, o ruku...

Seznámili se při studiích...
Na Jamajce prý terorizují řidiče mořské panny
enigmaplus.cz

Na Jamajce prý terorizují...

Most Flat Bridge na Jamajce je notoricky...
Kolik stojí nové auto? Více než si možná myslíte!
iluxus.cz

Kolik stojí nové auto? Více...

Dle průzkumů si nejčastěji lidé kupují automobily do...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Hrůzná minulost ji stále budí ze snů
nasehvezdy.cz

Hrůzná minulost ji stále...

Herečka Kristýna Leichtová...
Klimatické extrémy mohou zvyšovat agresivitu pavouků
21stoleti.cz

Klimatické extrémy mohou...

Vysoké teploty spojené s bouřemi někomu přinášejí...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Život na Saturnově ledovém měsíci
epochalnisvet.cz

Život na Saturnově ledovém...

Astronomové z Free University v Berlíně přišli s...
Spletité cesty osudu
skutecnepribehy.cz

Spletité cesty osudu

Můj příběh zní téměř jako z...
Menkaureův sarkofág zmizel kdesi na dně moře
enigmaplus.cz

Menkaureův sarkofág zmizel...

Velký kamenný sarkofág byl ve 30. letech...