Domů     Sanatorium Beelitz: Vyhlášená léčebna se změní v ruiny plné děsu!
Sanatorium Beelitz: Vyhlášená léčebna se změní v ruiny plné děsu!

Kdysi jde o výstavní nemocnici s moderním vybavením a pokrokovými medicínskými postupy. Léčí se tady Adolf Hitler, sovětští důstojníci i němečtí komunističtí pohlaváři. Když ze sanatoria odejde poslední pacient, změní se v ráj pro okultisty a lovce duchů. Paranormálních jevů je tady prý více, než je zdrávo a taky se tady vraždilo!

Kdysi vyhlášené sanatorium, pak ideální kulisy pro strašidelný film. Ponurá atmosféra tohoto místa, vzdáleného asi 60 kilometrů od Berlína, filmaře ostatně docela láká.

Interiéry opuštěné nemocnice jsou vidět v oscarovém filmu Pianista (2002) a sanatorium se kromě jiných objevuje třeba také ve známém a úspěšném snímku Valkýra (2008).

Líbí se zde i fotografům, ale také milovníkům urbexu, lovcům duchů, okultistům nebo sprejerům. Příběh tohoto léčebného ústavu by přitom vydal na román.

Sanatorium jako soběstačné městečko

Dnes už nepoužívaný nemocniční komplex o zhruba 60 budovách je postupně vystavěn mezi lety 1898 a 1930. Slouží především pacientům s plicními chorobami, léčí se tady i tuberkulóza, která je hlavně počátkem 20. století v Berlíně na vzestupu.

Léčbu podporuje nejenom čerstvý vzduch, ale také blízkost přírody. Během první fáze v letech 1898 až 1902 vznikne zařízení s velkými, na jih orientovanými balkóny, kde mohou nemocní lidé odpočívat.

Druhá fáze výstavby v letech 1905 až 1908 přidá další důležité stavby a infrastrukturu, takže komplex se mění v jakési samostatné městečko s vlastní poštou, restaurací, školkou, kuchyní, prádelnou, řeznictvím či pekárnou a stájemi. Nechybí zde dokonce ani teplárna, zásobující objekt elektřinou a teplem.

Architektura sanatoria místy připomíná alpské penziony.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Architektura sanatoria místy připomíná alpské penziony.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Výkladní skříň moderní medicíny

Během 1. světové války slouží komplex jako lazaret pro raněné vojáky, které sem z fronty přivážejí zvláštní vlaky. Mezi 17 500 rekonvalescenty, kteří se zde vystřídají v letech 1914 až 1918, je i budoucí nacistický lídr Adolf Hitler (1889-1945).

Ten se v Beelitzu od 9. října do 4. prosince 1916 léčí se zraněním v horní části stehna, které utrpěl v bitvě na Sommě, jedné z nejkrvavějších operací tohoto válečného konfliktu.

Berlín se pak okolo roku 1920 rozroste, což v kombinaci se sociální a ekonomickou nejistotou poválečných let přinese prudký nárůst počtu pacientů.

Poslední fáze budování proběhne v období let 1926 až 1930. Středobodem nové výstavby je budova chirurgie, která demonstruje medicínský pokrok v léčbě TBC pomocí operačních technik.

Jako vojenská pevnost

Sanatorium se opět mění ve vojenský lazaret během 2. světové války. Tvrdí se, že zde jsou v té době prováděny i děsivé pokusy na lidech. V tomto období ho také zasáhne spojenecké bombardování. Některé budovy to odnesou více, než jiné.

Například místní kostel je tak těžce poškozen, že musí být zbourán.

Poválečná léta mění Beelitz-Heilstätten v uzavřenou zónu, která po modernizaci slouží jako hlavní nemocnice pro sovětská vojska, umístěná ve zdejším regionu a léčí se zde také vysoce postavení němečtí komunističtí představitelé.

Jedním z nich je v letech 1990 a 1991 i Erich Honecker (1912-1994), bývalý prezident Německé demokratické republiky, který tady hledá pomoc během vážného onemocnění jater před svou emigrací do Moskvy.

Do roku 1994, kdy odtud odejde sovětská armáda, jde o území, kam nemají běžní Němci vůbec přístup.

Velké balkóny sloužily k odpočinku ležících pacientů na čerstvém vzduchu.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Velké balkóny sloužily k odpočinku ležících pacientů na čerstvém vzduchu.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Konec slávy a nový vzestup

Po odchodu sovětských vojsk jsou v roce 1997 části areálu přestavěny na lékařské školící zařízení a rehabilitační centrum pro léčbu neurologických onemocnění. Přesto řada budov stále více chátrá a komplex je krátce po přelomu milénia definitivně opuštěn.

Po letech stagnace a dalšího zhoršování stavu se v roce 2015 začne díky novým investorům s postupnou renovací areálu. Navíc je tady téhož roku otevřena první cesta korunami stromů v Braniborsku a brzy jsou v některých budovách vybudovány byty.

V okolí sanatoria nyní probíhá intenzivní výstavba a kolem historických budov má vzniknout nová obytná čtvrť. Na nové byty, které se staví přímo v renovovaných historických objektech, už nyní čekají budoucí nájemníci v pořadníku.

V zatím nezrekonstruovaných stavbách se čas od času točí filmy a hudební klipy a letos se zde uskutečnilo také fotografování v rámci německé verze televizního pořadu Next Top Model.

Kdysi rušné chodby jsou dnes pusté, kromě návštěv nezvaných hostů.(Foto: Chad W. / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Kdysi rušné chodby jsou dnes pusté, kromě návštěv nezvaných hostů.(Foto: Chad W. / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Smrt v ruinách

I když se zdá, že sanatorium čeká nová světlá budoucnost, v jeho minulosti se vyskytlo několik hodně temných událostí. Na přelomu 80. a 90. let minulého století řádí v okolí tohoto místa sériový vrah Wolfgang Schmidt (*1966).

Jen 800 metrů od sanatoria zavraždí v roce 1991 čtyřiatřicetiletou manželku sovětského lékaře ze zdejší kliniky a jejich tříměsíční dítě. O 17 let později se v jedné z budov odehraje další vražda.

Tehdy 37letý amatérský fotograf usmrtí 20letou dívku, se kterou se seznámil na internetu, během fotografování série snímků se sadomasochistickou tématikou. V roce 2010 vypadne mladík z okna ve čtvrtém patře, jen o několik dní spadne další do hluboké šachty.

Zatímco první lovec dobrodružství na následky zranění zemře, ten druhý má větší štěstí a přežije. O rok později se v jedné z budov oběsí bezdomovec, který zde předtím několik let žil.

Příroda zvolna vítězí nad výdobytky civilizace.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Příroda zvolna vítězí nad výdobytky civilizace.(Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Doris Antony / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz