Skip to content

Prokrastinace: Jak zatočit s chorobným odkládáním věcí?

Displej notebooku září do tmy podzimní noci. Zahýbání myší, zrušení spořiče. Práce sama od sebe nepřibývá. Čas, kdy se má projekt odevzdat, se blíží sedmimílovým krokem. Nádobí je umyté, prádlo vyprané… Tak ještě jeden díl seriálu?

Nebo jen koukání z okna? Vždyť ve stresu se přeci pracuje nejrychleji!

Není to lenost, ale v lecčem si s ní nezadá. Řeč je o prokrastinaci, termínu, který poslední roky hýbe světem. Možná to také znáte: Ty důležité věci a povinnosti odšupujeme do nejzazších možných termínů.

A nemusíme místo jejich plnění lenivět. Jen děláme věci, které se můžou udělat kdykoliv, nebo zkrátka nemají prioritu. Nakonec přijde pocit bezmoci, že nic neděláme a nic nestíháme. Zní to jednoduše – prostě začít dělat úkoly včas.

Jenže kdyby to bylo tak jednoduché, nealarmovali by psychologové, kouči a manažeři, že za posledních deset let vzrostla prokrastinace u lidí desetinásobně.

Práce z domova má své výhody. Častěji při ní ale sklouzneme ke prokrastinaci. FOTO: Pixabay

MOTIVACE? ŽÁDNÁ…

Vážně se pod tlakem pracuje lépe? U některých lidí to platit může, většina se ale vystavuje zbytečnému stresu, výčitkám a neefektivitě či následným chybám ze spěchu. Prokrastinace bohužel není ani formou odpočinku.

Z toho získáme energii a cítíme se pak lépe. „Ztrácíme čas váháním a odkládáním a život zatím běží dál,“ říká už římský filozof Seneca (4 př. n. l. – 65 n. l.). Jenže, co s tím, když efektivita zůstává někde za humny a naše vnitřní motivace klesá k bodu mrazu?

blank
Je to jako o zkouškovém – udělat toho máme hodně, ale místo pracovních či studijních aktivit radši doma uklidíme nebo pustíme seriál. Jen jeden díl, samozřejmě… FOTO: Pixabay

DOPAMIN? ANO, ALE PŘIROZENĚ

Bez řádné motivace nám chybí neuropřenašeč dopamin. Zjednodušeně řečeno nám mozek nepřihrává příjemné pocity z toho, co děláme. Naše kreativita, paměť a schopnost učit se je na nule. Ostatně neschopnost „frčet“ na dopaminu bývá jedním z důvodů, proč někdo končí na stimulačních drogách s kokainem v popředí.

Proč je dnes neschopnost se k něčemu „dokopat“ tak na vzestupu? Z velké části za to může možnost volby. Čím víc možností máme, tím hůř se rozhodujeme. Jsme přehlceni informacemi a toneme v chaosu. Rozhodnutí a činy tak odkládáme.

blank
Co je venku nového? Nic. Ale jak se k té práci přinutit? FOTO: Pixabay

CÍL? HURÁ! A CO DÁL?

Jak tuhle prokrastinační zeď prolomit? Mnoha lidem pomáhá stanovení cílů – zasloužený finiš přeci táhne všechny vpřed. I to má ale háček. Časem si na to zvykneme. Říká se tomu hédonická adaptace. Je to podobné, jako když si koupíte nový skvělý telefon.

První týden panuje obvykle nadšení. A pak je to už další normální věc v našem životě. Až na jednu maličkost. Bylo by těžké přejít zpět na horší model. Stane se z vás člověk závislý na dosažení finiše.

V mozku se vám budou při jeho dosažení aktivovat stejná centra, jako po již zmíněném kokainu. Ale je to jako s tím telefonem. I cíle budou muset být stále lepší a náročnější. Mnohem výhodnější proto je, pokusit se o nastavení kompromisu tím, že i cesta může být cíl.

blank
Procházka na čerstvém vzduchu mozku jen prospěje… FOTO: Pixabay

MALÝMI KRŮČKY K ÚSPĚCHU

Nezkoušejte všechny změny udělat najednou. Schválně – kolika lidem vydrží novoroční předsevzetí? Menšině. Jde o příliš silný náraz. Stanovte si nižší pravidelné limity a ty dodržujte, ať si na ně zvyknete.

Zaveďte si tabulku, do které si budete tyhle malé splněné cíle odškrtávat. Podle psychologů stačí u činnosti vydržet pouhé tři minuty denně na to, aby vznikl takzvaný metanávyk, na který si už prokrastinace nepřijde.

Do denního rozvrhu začleňte i motivační povzbuzovače. Jsou dobré a zároveň nadopují mozek. Ideálně s obsahem přirozených cukrů. Třeba sklenici džusu nebo zralé ovoce. Své udělá i krátká procházka. Stačí pět až deset minut venku a mozek nabere novou energii.

Foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nehledej smrt, smrt si tě najde: záhada posledního letu Daga Hammarskjölda
enigmaplus.cz

Nehledej smrt, smrt si tě...

Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické...
Troja Když jsou láska a sláva silnější než smrt
epochanacestach.cz

Troja Když jsou láska a sláva...

Nedobytné opevnění...
SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!
panidomu.cz

SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!

Chrapot mají většinou na vině infekce horních cest...
S třetím manželem jsem spokojená a chci ho už napořád
nasehvezdy.cz

S třetím manželem jsem...

Dvě manželsví jí...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
Po stopách čarodějnic
enigmaplus.cz

Po stopách čarodějnic

Usedají kolem ohně a tiché zaříkávání se mění v hlasité...
Porsche představuje nový start-up 1KOMMA5°
iluxus.cz

Porsche představuje nový...

Společnost Porsche expanduje na poli...
Chystá se herečka opravdu opustit svého muže?
nasehvezdy.cz

Chystá se herečka opravdu...

Od samého začátku to...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
Konferenční a odkládací stolky
rezidenceonline.cz

Konferenční a odkládací stolky

Dnes jsou pro naše potřeby...
Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
21stoleti.cz

Zemřel profesor František...

V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve...
Tajemný přízrak mi ukázal směr
skutecnepribehy.cz

Tajemný přízrak mi ukázal směr

Pomoci v nouzi se můžeme...