Skip to content
reklama
reklama

Prokrastinace: Jak zatočit s chorobným odkládáním věcí?

Displej notebooku září do tmy podzimní noci. Zahýbání myší, zrušení spořiče. Práce sama od sebe nepřibývá. Čas, kdy se má projekt odevzdat, se blíží sedmimílovým krokem. Nádobí je umyté, prádlo vyprané… Tak ještě jeden díl seriálu?

Nebo jen koukání z okna? Vždyť ve stresu se přeci pracuje nejrychleji!

Není to lenost, ale v lecčem si s ní nezadá. Řeč je o prokrastinaci, termínu, který poslední roky hýbe světem. Možná to také znáte: Ty důležité věci a povinnosti odšupujeme do nejzazších možných termínů.

A nemusíme místo jejich plnění lenivět. Jen děláme věci, které se můžou udělat kdykoliv, nebo zkrátka nemají prioritu. Nakonec přijde pocit bezmoci, že nic neděláme a nic nestíháme. Zní to jednoduše – prostě začít dělat úkoly včas.

Jenže kdyby to bylo tak jednoduché, nealarmovali by psychologové, kouči a manažeři, že za posledních deset let vzrostla prokrastinace u lidí desetinásobně.

blank
Práce z domova má své výhody. Častěji při ní ale sklouzneme ke prokrastinaci. FOTO: Pixabay

MOTIVACE? ŽÁDNÁ…

Vážně se pod tlakem pracuje lépe? U některých lidí to platit může, většina se ale vystavuje zbytečnému stresu, výčitkám a neefektivitě či následným chybám ze spěchu. Prokrastinace bohužel není ani formou odpočinku.

Z toho získáme energii a cítíme se pak lépe. „Ztrácíme čas váháním a odkládáním a život zatím běží dál,“ říká už římský filozof Seneca (4 př. n. l. – 65 n. l.). Jenže, co s tím, když efektivita zůstává někde za humny a naše vnitřní motivace klesá k bodu mrazu?

blank
Je to jako o zkouškovém – udělat toho máme hodně, ale místo pracovních či studijních aktivit radši doma uklidíme nebo pustíme seriál. Jen jeden díl, samozřejmě… FOTO: Pixabay

DOPAMIN? ANO, ALE PŘIROZENĚ

Bez řádné motivace nám chybí neuropřenašeč dopamin. Zjednodušeně řečeno nám mozek nepřihrává příjemné pocity z toho, co děláme. Naše kreativita, paměť a schopnost učit se je na nule. Ostatně neschopnost „frčet“ na dopaminu bývá jedním z důvodů, proč někdo končí na stimulačních drogách s kokainem v popředí.

Proč je dnes neschopnost se k něčemu „dokopat“ tak na vzestupu? Z velké části za to může možnost volby. Čím víc možností máme, tím hůř se rozhodujeme. Jsme přehlceni informacemi a toneme v chaosu. Rozhodnutí a činy tak odkládáme.

blank
Co je venku nového? Nic. Ale jak se k té práci přinutit? FOTO: Pixabay

CÍL? HURÁ! A CO DÁL?

Jak tuhle prokrastinační zeď prolomit? Mnoha lidem pomáhá stanovení cílů – zasloužený finiš přeci táhne všechny vpřed. I to má ale háček. Časem si na to zvykneme. Říká se tomu hédonická adaptace. Je to podobné, jako když si koupíte nový skvělý telefon.

První týden panuje obvykle nadšení. A pak je to už další normální věc v našem životě. Až na jednu maličkost. Bylo by těžké přejít zpět na horší model. Stane se z vás člověk závislý na dosažení finiše.

V mozku se vám budou při jeho dosažení aktivovat stejná centra, jako po již zmíněném kokainu. Ale je to jako s tím telefonem. I cíle budou muset být stále lepší a náročnější. Mnohem výhodnější proto je, pokusit se o nastavení kompromisu tím, že i cesta může být cíl.

blank
Procházka na čerstvém vzduchu mozku jen prospěje… FOTO: Pixabay

MALÝMI KRŮČKY K ÚSPĚCHU

Nezkoušejte všechny změny udělat najednou. Schválně – kolika lidem vydrží novoroční předsevzetí? Menšině. Jde o příliš silný náraz. Stanovte si nižší pravidelné limity a ty dodržujte, ať si na ně zvyknete.

Zaveďte si tabulku, do které si budete tyhle malé splněné cíle odškrtávat. Podle psychologů stačí u činnosti vydržet pouhé tři minuty denně na to, aby vznikl takzvaný metanávyk, na který si už prokrastinace nepřijde.

Do denního rozvrhu začleňte i motivační povzbuzovače. Jsou dobré a zároveň nadopují mozek. Ideálně s obsahem přirozených cukrů. Třeba sklenici džusu nebo zralé ovoce. Své udělá i krátká procházka. Stačí pět až deset minut venku a mozek nabere novou energii.

Foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Neumí se o nic postarat a je líná
skutecnepribehy.cz

Neumí se o nic postarat a je...

Vždy jsem si myslela o své...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Podzimní očista pokožky
iluxus.cz

Podzimní očista pokožky

Nastává čas dlouhých, bylinkami provoněných...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Daniela chce od Ondřeje jediné… Mít společné děťátko!
nasehvezdy.cz

Daniela chce od Ondřeje jediné…...

Vztah moderátorky...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Záhadná fosilie ženy z Guadeloupe měla ambici přepsat lidskou evoluci
enigmaplus.cz

Záhadná fosilie ženy...

Současný zámořský departement Francie...
Bájný fénix: Dokáže obelstít smrt?
enigmaplus.cz

Bájný fénix: Dokáže...

Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...