Virus, který zabíjí jen samce, to zní poněkud děsivě. Avšak náhodný objev ze skleníku japonské univerzity by mohl vědcům pomoci najít způsoby, jak kontrolovat zemědělské škůdce nebo dokonce likvidovat hmyz, který šíří nemoci.
Objev popsaný v časopise The Proceedings of the National Academies of Sciences je pádným důkazem toho, že „se vyvinul více než jeden virus, který selektivně zabíjí hmyzí samce“, uvedl odborník na symbionty z Liverpoolské univerzity Greg Hurst, který se na studii nepodílel.
„Dá se čekat, že v blízké budoucnosti bude objeveno mnohem více podobných případů,“ podotkl výzkumník z japonské Národní organizace pro výzkum zemědělství a potravin a jeden z autorů studie Daisuke Kageyama.
Náhodný objev
Virus byl objeven náhodou. Ukázalo se, že z housenek sesbíraných z rostlin ve skleníku univerzity v Minamikyūshū se vylíhnou pouze samičky. Po jejich zkřížení se samci červce měly tyto skleníkové můry v druhé, třetí i čtvrté generaci opět pouze dcery.
Vědci nakonec pozorovali celkem třináct generací a v nich se narodili pouze tři samečkové.
Odborníci již desítky let vědí, že některé mikroorganismy, obvykle bakterie, se mohou usídlit v rosolovité cytoplazmě buněk hmyzu. A pomocí ne zcela popsaného procesu se tyto mikroby mohou přenášet z matky na potomstvo.
Nechutný pokus
Zatím relativně dobře fungující zbraní proti bakteriím jsou antibiotika, byť rezistence vůči nim díky jejich nadužívání roste. Avšak ani po jejich nasazení dominance samiček neustoupila.
Genetická analýza odhalila příznačné známky viru, který se však nepodobá žádnému jinému známému zabijákovi samců. Dosud byly zdokumentovány pouze dva viry, které zabíjejí samce;
virus nalezený japonskými vědci, který pojmenovali SlMKV, se zřejmě vyvinul samostatně.
Užitečná zbraň proti škůdcům
Aby doktor Jošinori Šintani potvrdil, že samce zabíjející virus je skutečně infekční a dědičný, provedl poněkud nechutný experiment.
Se svým týmem smíchal těla kukel a dospělých jedinců s SlMKV a výslednou kaši vstříkl do těl nenakažených kukel a můr. A skutečně, v další generaci výrazně převažovaly narozené samičky a v dalších generacích samci zcela vymizeli.
Objev viru by mohl mít zásadní význam v boji proti zemědělským škůdcům nebo proti komárům, kteří přenášejí řadu život ohrožujících nemocí.