Domů     Sadista John Sweeney: Partnerky neopouští, ale likviduje
Sadista John Sweeney: Partnerky neopouští, ale likviduje
24.10.2023

Policejní potápěči jdou pod vodu. Podivná taška v říčním kanálu ukrývá děsivé tajemství kusy ženského těla. Oběť někdo mučil, zavraždil a pak rozřezal. Podezřelý je její bývalý přítel. Brzy vyjde najevo, že toho má na svědomí mnohem víc.

Životní příběh Brita Johna Sweeneyho (*1958) lemují záhadná zmizení žen. Dlouhá desetiletí uniká pozornosti mužů zákona díky tomu, že hodně cestuje a žije pod falešnými jmény. Skutečný rozsah jeho zločinů je ale šokující. Jak se na všechno přijde?

Dostane ji na cestování

Servírka Delia Balmerová pochází z Austrálie, ale ráda cestuje.

Tehdy 33letého tesaře Johna Sweeneyho potká při práci v britském Camdenu v roce 1991. „Často jezdím za prací, viděl jsem půlku Evropy,“ chvástá se nápadník a ona nemá důvod mu nevěřit. Teprve mnohem později vyjde najevo, co jeho výlety obnášejí.

Jejich vztah pokračuje několik let. Zprvu vypadá harmonicky.

Ženy dokáže přesvědčivě ukecat, jakmile však s Johnem začnou randit, stane se z něj majetnický žárlivec. FOTO: Getty Images
Ženy dokáže přesvědčivě ukecat, jakmile však s Johnem začnou randit, stane se z něj majetnický žárlivec. FOTO: Getty Images

Zájem brzy vystřídá brutální žárlivost

Pak se ukáže Sweeneyho extrémní žárlivost a majetnický přístup, který vede k hádkám. Muž jí volá mnohokrát denně a neváhá ji zastrašovat, když mu včas nezvedne telefon. Výhrůžky jsou stále zlověstnější.

„Než abych se o tebe s někým dělil, radši tě zabiju!“ řve na svou partnerku do telefonu. Balmerová v té době pracuje jako zdravotní sestra. Stačí, aby zazvonil mobil, a na čele jí naskočí studený pot.

Znásilňování jako důkaz lásky

Při jedné ze zvlášť zuřivých hádek ji Sweeney na týden přiváže k posteli. Opakovaně ji znásilňuje. Odmítá ji pustit na svobodu. „Neřvi, nebo ti vyříznu jazyk kuchyňákem!“ vyhrožuje své partnerce. Té se nakonec podaří přesvědčit ho, aby ji pustil.

Okamžitě zavolá na policii a tu noc stráví násilník v policejní cele. Jenže tam nezůstane.

Nářadíčko skladuje poblíž

Složí kauci a zamíří zpátky za Balmerovou, připravený se pomstít. Najde ji, jak sedí na posteli. Hledí na tašku, kterou si u ní nechal. Uvnitř se nachází brokovnice s upilovanou hlavní, mačeta a škrtidlo vyrobené z bambusu a kusu drátu.

Je tu také pila a porcovací nůž, sekera, gumové rukavice a lepicí páska. „Neměla jsem žádné pochybnosti o tom, že to má připravené na mě,“ vzpomíná žena.

Pomstí se jí mučením

Sweeneyho se zmocní běs. Vrhne se na Balmerovou. Zbije ji a spoutá. Dlouhých 48 hodin ji bude brutálně mučit. Během sexuálně motivovaného útoků způsobí ženě řadu těžkých zranění. Usekne jí prst. Probodne jí plíci.

Způsobí jí mnoho řezných ran na hrudníku a další bolestivé rány. Jizvy má dodnes, ale sama říká, že je necítí. „Něco ve mně tenkrát umřelo. Už se to nedá znovu oživit,“ svěří se žena, která přežije jen zázrakem.

Sweeney po útoku uprchne a ponechá ji svému osudu. Několik let bude na útěku, než se mužům zákona podaří ho dopadnout a postavit ho před soud. Balmerová se bude celé ty roky bát, že se jednoho dne vrátí a dorazí ji.

Život se sériovým vrahem je titul knihy, kterou sepsala Sweeneyho přeživší přítelkyně, Delia Balmer. FOTO: Getty Images
Život se sériovým vrahem je titul knihy, kterou sepsala Sweeneyho přeživší přítelkyně, Delia Balmer. FOTO: Getty Images

Jeho minulost je příběh pro otrlé

Teprve v roce 2001 skončí bestie v rukou mužů zákona. Za pokus o vraždu dostane doživotí. Kriminalisté začnou rozplétat záhadná zmizení, k nimž došlo během předešlých let v Británii a dalších evropských městech, v nichž Sweeney pobýval.

Sledovat jeho pohyb v minulých desetiletích není snadné. Užívá totiž řadu smyšlených jmen. Jedno je jasné – v jeho okolí se podezřele často ztrácejí ženy.

Tělo modelky amerického původu Melissy Halsteadové bude nalezeno v kanále nizozemského Rotterdamu v roce 1990. Přesněji řečeno jde pouze o některé jeho části. Ženiným posledním známým přítelem je John Sweeney.

Modelku omráčí kladivem

„Potkal jsem ji v prosinci 1986. Byla to hodná holka, ale jenom zastřízliva. Jakmile se dotkla alkoholu, změnila se v dračici,“ vzpomíná Sweeney během pozdějšího policejního výslechu. Jenže policejní záznamy jsou neúprosné.

Mužům zákona se podaří dopátrat, že svou expartnerku napadl nedlouho před jejím zmizením už během jejich společné cesty do Vídně. Tehdy je totiž zatčen poté, co ji uhodí do hlavy kladivem.

Oběť si předpoví smrt

„Ten chlap mě pronásleduje. Kdyby se mi něco stalo, stoprocentně mě bude mít na svědomí,“ svěří se vyděšená Halsteadová během telefonátu své sestře.

„Vyhrožuje mi, že mě zabije a postará se o to, aby nikdo nenašel moje tělo,“ zoufá si žena, kterou podle jejích slov Sweeney po celou dobu jejich vztahu brutálně kontroluje a vydírá.

Když části jejího těla naleznou potápěči ve vojenské tašce na dně rotterdamského kanálu, je už na záchranu pozdě. Tělo bude identifikováno teprve v roce 2008, pomocí DNA.

Na tomto místě v v nizozemském Rotterdamu byla objevená taška s ostatky zavražděné Melissy. FOTO: Getty Images
Na tomto místě v v nizozemském Rotterdamu byla objevená taška s ostatky zavražděné Melissy. FOTO: Getty Images

Narkomanie ji stojí život

„Paula byla hodná žena. Byla po většinu života dobrá dcera a dobrá matka,“ vzpomíná rodina Britky Pauly Fieldsové na svou zmizelou blízkou. Části jejího těla budou nalezeny v roce 2001 v londýnském říčním kanálu.

Matka tří dětí doplatí na to, že se stane závislou na návykové droze jménem crack. Kvůli tomu opustí v roce 1999, po 29 letech normálního života, rodinu. Z Merseyside zamíří do Londýna, aby si tam prostitucí vydělávala na každodenní dávku.

Chtěl ženy ovládat, ne milovat

Podobně jako v případě Halsteadové nalezne policie ve vodě jen části jejího bezhlavého trupu, zbaveného rukou a chodidel. Chybějící části se nenajdou nikdy. Ženin život se uzavře po tříměsíční známosti se Sweeneym.

„Jsem si jistý, že metoda provedení svědčí jasně o tom, že k vraždě došlo po značném plánování.

Sweeney své vztahy se ženami kontroloval do té míry, že chtěl rozhodovat i o tom, jestli budou žít, nebo zemřou,“ konstatuje soudce John Saunders v roce 2011. To už se nacházíme v legendárním centru londýnského trestního práva, v budově soudu známém jako Old Bailey.

John Sweeney byl nakonec v roce 2011 odsouzen na doživotní pobyt za mřížemi. FOTO: Getty Images
John Sweeney byl nakonec v roce 2011 odsouzen na doživotní pobyt za mřížemi. FOTO: Getty Images

Kolik dalších životů má na svědomí?

Proces se koná ve vrahově nepřítomnosti. Popírá, že by měl zvěrstva na svědomí. Policie se mezitím pokouší zjistit, kam se poděly další Sweeneyho partnerky. Studentka známá jako Sue zmizí na přelomu 70. a 80. let 20. století.

Prý se odstěhovala do Švýcarska. Zem se slehne nad Brazilkou jménem Irani, která byla vrahovou přítelkyní v 90. letech.

A nikdo už nikdy neslyšel ani o Kolumbijce Marii, se kterou se vrah v téže době stýkal během svého pobytu v severním Londýně.

Usvědčí ho báseň

Sweeney dál popírá své zločiny, při domovní prohlídce ale kriminalisté naleznou sbírku 300 básní a kreseb s traumatizujícím obsahem. „Chudáček Melissa, kusy z ní tu chybí, nikdo se k ní nelísá a zbytky snědly ryby,“ stojí v jedné z básní.

Muž bude shledán vinným v dubnu 2011 z obou doložených vražd a odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Otazníky ale zůstávají. Kam zmizely ostatní ženy?

Foto: viz popisky
reklama
Související články
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva