Domů     Sadista John Sweeney: Partnerky neopouští, ale likviduje
Sadista John Sweeney: Partnerky neopouští, ale likviduje
24.10.2023

Policejní potápěči jdou pod vodu. Podivná taška v říčním kanálu ukrývá děsivé tajemství kusy ženského těla. Oběť někdo mučil, zavraždil a pak rozřezal. Podezřelý je její bývalý přítel. Brzy vyjde najevo, že toho má na svědomí mnohem víc.

Životní příběh Brita Johna Sweeneyho (*1958) lemují záhadná zmizení žen. Dlouhá desetiletí uniká pozornosti mužů zákona díky tomu, že hodně cestuje a žije pod falešnými jmény. Skutečný rozsah jeho zločinů je ale šokující. Jak se na všechno přijde?

Dostane ji na cestování

Servírka Delia Balmerová pochází z Austrálie, ale ráda cestuje.

Tehdy 33letého tesaře Johna Sweeneyho potká při práci v britském Camdenu v roce 1991. „Často jezdím za prací, viděl jsem půlku Evropy,“ chvástá se nápadník a ona nemá důvod mu nevěřit. Teprve mnohem později vyjde najevo, co jeho výlety obnášejí.

Jejich vztah pokračuje několik let. Zprvu vypadá harmonicky.

Ženy dokáže přesvědčivě ukecat, jakmile však s Johnem začnou randit, stane se z něj majetnický žárlivec. FOTO: Getty Images
Ženy dokáže přesvědčivě ukecat, jakmile však s Johnem začnou randit, stane se z něj majetnický žárlivec. FOTO: Getty Images

Zájem brzy vystřídá brutální žárlivost

Pak se ukáže Sweeneyho extrémní žárlivost a majetnický přístup, který vede k hádkám. Muž jí volá mnohokrát denně a neváhá ji zastrašovat, když mu včas nezvedne telefon. Výhrůžky jsou stále zlověstnější.

„Než abych se o tebe s někým dělil, radši tě zabiju!“ řve na svou partnerku do telefonu. Balmerová v té době pracuje jako zdravotní sestra. Stačí, aby zazvonil mobil, a na čele jí naskočí studený pot.

Znásilňování jako důkaz lásky

Při jedné ze zvlášť zuřivých hádek ji Sweeney na týden přiváže k posteli. Opakovaně ji znásilňuje. Odmítá ji pustit na svobodu. „Neřvi, nebo ti vyříznu jazyk kuchyňákem!“ vyhrožuje své partnerce. Té se nakonec podaří přesvědčit ho, aby ji pustil.

Okamžitě zavolá na policii a tu noc stráví násilník v policejní cele. Jenže tam nezůstane.

Nářadíčko skladuje poblíž

Složí kauci a zamíří zpátky za Balmerovou, připravený se pomstít. Najde ji, jak sedí na posteli. Hledí na tašku, kterou si u ní nechal. Uvnitř se nachází brokovnice s upilovanou hlavní, mačeta a škrtidlo vyrobené z bambusu a kusu drátu.

Je tu také pila a porcovací nůž, sekera, gumové rukavice a lepicí páska. „Neměla jsem žádné pochybnosti o tom, že to má připravené na mě,“ vzpomíná žena.

Pomstí se jí mučením

Sweeneyho se zmocní běs. Vrhne se na Balmerovou. Zbije ji a spoutá. Dlouhých 48 hodin ji bude brutálně mučit. Během sexuálně motivovaného útoků způsobí ženě řadu těžkých zranění. Usekne jí prst. Probodne jí plíci.

Způsobí jí mnoho řezných ran na hrudníku a další bolestivé rány. Jizvy má dodnes, ale sama říká, že je necítí. „Něco ve mně tenkrát umřelo. Už se to nedá znovu oživit,“ svěří se žena, která přežije jen zázrakem.

Sweeney po útoku uprchne a ponechá ji svému osudu. Několik let bude na útěku, než se mužům zákona podaří ho dopadnout a postavit ho před soud. Balmerová se bude celé ty roky bát, že se jednoho dne vrátí a dorazí ji.

Život se sériovým vrahem je titul knihy, kterou sepsala Sweeneyho přeživší přítelkyně, Delia Balmer. FOTO: Getty Images
Život se sériovým vrahem je titul knihy, kterou sepsala Sweeneyho přeživší přítelkyně, Delia Balmer. FOTO: Getty Images

Jeho minulost je příběh pro otrlé

Teprve v roce 2001 skončí bestie v rukou mužů zákona. Za pokus o vraždu dostane doživotí. Kriminalisté začnou rozplétat záhadná zmizení, k nimž došlo během předešlých let v Británii a dalších evropských městech, v nichž Sweeney pobýval.

Sledovat jeho pohyb v minulých desetiletích není snadné. Užívá totiž řadu smyšlených jmen. Jedno je jasné – v jeho okolí se podezřele často ztrácejí ženy.

Tělo modelky amerického původu Melissy Halsteadové bude nalezeno v kanále nizozemského Rotterdamu v roce 1990. Přesněji řečeno jde pouze o některé jeho části. Ženiným posledním známým přítelem je John Sweeney.

Modelku omráčí kladivem

„Potkal jsem ji v prosinci 1986. Byla to hodná holka, ale jenom zastřízliva. Jakmile se dotkla alkoholu, změnila se v dračici,“ vzpomíná Sweeney během pozdějšího policejního výslechu. Jenže policejní záznamy jsou neúprosné.

Mužům zákona se podaří dopátrat, že svou expartnerku napadl nedlouho před jejím zmizením už během jejich společné cesty do Vídně. Tehdy je totiž zatčen poté, co ji uhodí do hlavy kladivem.

Oběť si předpoví smrt

„Ten chlap mě pronásleduje. Kdyby se mi něco stalo, stoprocentně mě bude mít na svědomí,“ svěří se vyděšená Halsteadová během telefonátu své sestře.

„Vyhrožuje mi, že mě zabije a postará se o to, aby nikdo nenašel moje tělo,“ zoufá si žena, kterou podle jejích slov Sweeney po celou dobu jejich vztahu brutálně kontroluje a vydírá.

Když části jejího těla naleznou potápěči ve vojenské tašce na dně rotterdamského kanálu, je už na záchranu pozdě. Tělo bude identifikováno teprve v roce 2008, pomocí DNA.

Na tomto místě v v nizozemském Rotterdamu byla objevená taška s ostatky zavražděné Melissy. FOTO: Getty Images
Na tomto místě v v nizozemském Rotterdamu byla objevená taška s ostatky zavražděné Melissy. FOTO: Getty Images

Narkomanie ji stojí život

„Paula byla hodná žena. Byla po většinu života dobrá dcera a dobrá matka,“ vzpomíná rodina Britky Pauly Fieldsové na svou zmizelou blízkou. Části jejího těla budou nalezeny v roce 2001 v londýnském říčním kanálu.

Matka tří dětí doplatí na to, že se stane závislou na návykové droze jménem crack. Kvůli tomu opustí v roce 1999, po 29 letech normálního života, rodinu. Z Merseyside zamíří do Londýna, aby si tam prostitucí vydělávala na každodenní dávku.

Chtěl ženy ovládat, ne milovat

Podobně jako v případě Halsteadové nalezne policie ve vodě jen části jejího bezhlavého trupu, zbaveného rukou a chodidel. Chybějící části se nenajdou nikdy. Ženin život se uzavře po tříměsíční známosti se Sweeneym.

„Jsem si jistý, že metoda provedení svědčí jasně o tom, že k vraždě došlo po značném plánování.

Sweeney své vztahy se ženami kontroloval do té míry, že chtěl rozhodovat i o tom, jestli budou žít, nebo zemřou,“ konstatuje soudce John Saunders v roce 2011. To už se nacházíme v legendárním centru londýnského trestního práva, v budově soudu známém jako Old Bailey.

John Sweeney byl nakonec v roce 2011 odsouzen na doživotní pobyt za mřížemi. FOTO: Getty Images
John Sweeney byl nakonec v roce 2011 odsouzen na doživotní pobyt za mřížemi. FOTO: Getty Images

Kolik dalších životů má na svědomí?

Proces se koná ve vrahově nepřítomnosti. Popírá, že by měl zvěrstva na svědomí. Policie se mezitím pokouší zjistit, kam se poděly další Sweeneyho partnerky. Studentka známá jako Sue zmizí na přelomu 70. a 80. let 20. století.

Prý se odstěhovala do Švýcarska. Zem se slehne nad Brazilkou jménem Irani, která byla vrahovou přítelkyní v 90. letech.

A nikdo už nikdy neslyšel ani o Kolumbijce Marii, se kterou se vrah v téže době stýkal během svého pobytu v severním Londýně.

Usvědčí ho báseň

Sweeney dál popírá své zločiny, při domovní prohlídce ale kriminalisté naleznou sbírku 300 básní a kreseb s traumatizujícím obsahem. „Chudáček Melissa, kusy z ní tu chybí, nikdo se k ní nelísá a zbytky snědly ryby,“ stojí v jedné z básní.

Muž bude shledán vinným v dubnu 2011 z obou doložených vražd a odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Otazníky ale zůstávají. Kam zmizely ostatní ženy?

Foto: viz popisky
Související články
Svět zločinu
Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
Lékaři dělají možné i nemožné, aby mladého policistu vrátili do života. Poté, co je dopraven do „špitálu“, hodinu se snaží o jeho resuscitaci. Jejich nasazení ale nevede ke kýženému výsledku. Muž zákona umírá. V nemocnici přitom vydechne naposledy i jeho vrah. Mohl to být úplně obyčejný kluk. Jeden z mnoha. Problém je, že Roman Postl […]
Svět zločinu
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. […]
Svět zločinu
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Svět zločinu
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
reklama
historie
Mahátmá Gándhí uměl tkát a hlásal politiku nenásilí
„Nenávist je možné porazit láskou,“ hlásá Ind Móhandás Karamčand Gándhí. Poté, co roku 1891 vystuduje v Londýně práva, vrací se do své indické vlasti. Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) Přijímá nabídku práce u muslimského obchodníka Dady Abdullaha, který má své zájmy v jihoafrické Pretorii. Gándhí stráví po jeho boku na černém kontinentu více než 20 let. […]
Za silvestrovskou legraci u Čapků padlo trestní oznámení
V pátek 31. prosince 1926 probíhá ve vinohradské vile u Čapků oslava. Úderem půlnoci přicházejí tři králové s posměšnou básničkou. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Legrace ale bohužel moc povedeně nevyzní a má nepříjemnou dohru I když akce připadla na pátek a TGM bývá pravidelným účastníkem pátečnických intelektuálních setkání v tehdejší pražské […]
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
reklama
historie
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký […]
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u […]
Když voda léčí
Že voda může být lék je tisíce let prověřený fakt. Staré znalosti modernímu světu ale připomněl až zakladatel hydroterapie neboli vodoléčby Vinzenz Priessnitz, rodák z dnešního města Lázně Jeseník.   Ačkoliv Priessnitz (1799–1851) neměl žádné lékařské vzdělání, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Jeho lidový recept, zvaný Priessnitzův obklad, se dodnes používá k léčbě […]
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l