Domů     Modré oči: Vznikly kvůli jediné chybě!
Modré oči: Vznikly kvůli jediné chybě!
24.10.2023

Modrooká není jen holka od potoka, ale zhruba 800 milionů lidí chodících po naší planetě! Když tedy nejsou žádnou vzácností, proč se zrovna k modrým očím váže tolik příběhů a zajímavých teorií?

Za všechno může malíř jménem melanin. Ten barví nejen naše oči, ale i vlasy a pleť. Kvůli pěknému vzhledu to ale nedělá – jeho hlavním posláním je chránit nás před sluncem!

Na kůži ho jednoduše trochu přibude, kdy se vystavujeme škodlivým paprskům (opálíme se), v oku má zase jiné triky! V zadní vrstvě duhovky, zvané epitelium, ostražitý melanin hlídá pokaždé – proto mají všichni (i modroocí) tu část oka hnědou.

V přední vrstvě duhovky (stroma), tvořené vlákny a buňkami naskládanými přes sebe, může být pigment také a pak má člověk hnědé oči.

Anebo tam pigment není, a sluneční paprsky přes ni procházejí podobně jako průhlednou vodou. A protože stejně jako voda odrážejí tyto oči jen trochu světla s krátkou vlnovou délkou, jejich výsledná barva je… modrá!

Všichni modroocí lidé na světě jsou vzdálení příbuzní! Foto: Pezibear / Pixabay.
Všichni modroocí lidé na světě jsou vzdálení příbuzní! Foto: Pezibear / Pixabay.

Hnědé se závadou

Pokud byste se jako modroocí ocitli v pravěku, budou tam z vás možná trochu nesví. Všichni naši dávní předkové totiž mají oči hnědé! Proč se to změnilo? Dřívější teorie tvrdí, že to způsobí přesun lidí z Afriky do chladnějších oblastí, kde je i méně slunce. A znělo by to logicky, kdyby novější studie neukazovaly jiným směrem.

Po podrobném výzkumu na přelomu 20. a 21. století přijdou vědci z Kodaně s tím, že za zrození modrých očí mezi lidmi mohou geny! Nebo přesněji jejich chyba – mutace na genu OCA2.

Tento gen kóduje protein P, který se podílí na tvorbě melaninu, a důsledkem mutace je tak vlastně neschopnost vytvořit hnědé oči. I když je tedy tito lidé mají v genech, možnost je vypnuta. Oči zůstanou modré.

Nejprve mají všichni lidé oči hnědé, měnit se to začne zhruba před 10 000 lety. Foto: Adamneil / Pixabay.
Nejprve mají všichni lidé oči hnědé, měnit se to začne zhruba před 10 000 lety. Foto: Adamneil / Pixabay.

Kdo byl první modroočko?

Dánští vědci se pustí do výzkumu opravdu s vervou a zanalyzují DNA lidí s modrýma očima z mnoha zemí světa. A zjistí, že jsou opravu všichni nositeli stejné mutace, uložené na stejném místě.

Zatímco u hnědookých je část DNA ovlivňující barvu očí rozdílná, u modrookých je naprosto identická! „Z toho usuzuji, že všichni lidé s modrýma očima mají jednoho společného předka!“ tvrdí dokonce jeden z výzkumníků, profesor Hans Eiberg.

A co o tomto pradědečkovi všech modrookých víme? Žije zhruba před 6000 až 10 000 lety, někde východně od Černého moře, a díky jeho potomkům se pak modré oči postupně vydávají směrem na severozápad. Nejvíce se jim zalíbí v Evropě a na Blízkém východě.

Evropská záležitost

Dnes nosí oči barvy nebe 8 až 10 % lidí a jde o druhou nejčastější barvu na světě. Hledejme hlavně v Evropě, případně u národů s evropským či blízkovýchodním původem. Vůbec nejvíce modrookých je v severní Evropě (až 70 %), nejméně pak v jižní (asi 20 %).

Proč ale zrovna Evropané, zatímco v Asii nebo v Africe zůstávají věrni hnědé? To samozřejmě vrtá hlavou mnoha vědcům a vymýšlejí různé teorie.

Od té, že modré oči se lépe vyrovnávají s onemocněním SAD (sezonní afektivní porucha), vznikajícím z ošklivého počasí a častým u severských národů, až po chování při výběru partnera.

Světlá pleť, vlasy i oči jsou vnímány jako znak atraktivity, a muži si takto v minulosti vybírají ženy právě v Evropě – mají totiž z čeho! Kvůli špatným klimatických podmínkám po poslední době ledové tu toho stále moc neroste a lidé se musí živit lovem.

Lovit chodí hlavně muži a často přitom umírají! Genetické analýzy z tehdejších pohřebišť ukazují, že na jednoho muže tehdy přidá nejméně 7 žen!

Modrým očím se přisuzuje větší atraktivita, v některých kulturách i nadpřirozená moc. Foto: Willgard / Pixabay.
Modrým očím se přisuzuje větší atraktivita, v některých kulturách i nadpřirozená moc. Foto: Willgard / Pixabay.

Modré zatracení

Vše ale nese svou daň. Zatímco melanin v hnědých očích poskytuje ochranu proti UV záření, modré jsou mnohem více v ohrožení! Modroocí jsou citlivější na světlo, častěji je trápí zánět spojivek, ale i vážná makulární degenerace či různé druhy očních nádorů.

A nejde jen o nemoci oka, výzkumy také potvrdily, že lidé z modrýma očima mají častěji cukrovku 1. typu, jsou náchylnější k autoimunitním onemocněním jako třeba rozrušená skleróza, mají vyšší sklon k migrénám, Alzheimerově chorobě, revmatické artritidě i k různým alergiím.

V řadě kultur jsou modré oči považovány za symbol čarodějnictví, a navíc mnohou znamenat i nevýhodu při některých sportech. Třeba při basketbalu – kvůli horšímu vnímání hloubky prostoru.

Modré oči jsou průhledné. Odrážejí jen světlo krátké vlnové délky. Foto: timkraaijvanger / Pixabay.
Modré oči jsou průhledné. Odrážejí jen světlo krátké vlnové délky. Foto: timkraaijvanger / Pixabay.

Lepší tenisté a větší alkoholici

Vy modroocí ale nezoufejte, výhod vaší barvy očí se také najde dost! Kromě atraktivity se lidem s modrýma očima dříve přisuzovala nadpřirozená moc a vyšší inteligence (i když potvrzeno to není).

U jiných sportů, jako je třeba tenis nebo box, mohou být modré oči naopak výhodou, protože mají schopnost rychlejší reakce.

Některé studie u modrookých potvrzují vyšší toleranci vůči bolesti, často se zmiňuje také vyšší tolerance k alkoholu. Podle závěru vědců z Georgijské státní univerzity v Atlantě toho modroocí při pití skutečně více vydrží právě díky absenci melaninu.

Ten totiž napomáhá i přenášení alkoholu k mozkovým buňkám. Zatímco hnědoocí už jsou opilí, na modrookých po stejném vypitém množství není nic znát. Což ale nese i vyšší riziko alkoholismu!

Majitelé modrých očí mají mnohé výhody. Mimo jiné vidí o dost lépe ve tmě. Foto: cocoparisienne / Pixabay.
Majitelé modrých očí mají mnohé výhody. Mimo jiné vidí o dost lépe ve tmě. Foto: cocoparisienne / Pixabay.

Jaké oči bude mít?

Při narození jsme téměř všichni modroocí, pigment ještě v duhovkách není. Změní se to obvykle do prvních narozenin (ale klidně až do třetích) – oči buď modré zůstanou, nebo se pigment přidá.

A dá se předpovědět, jaké oči vaše dítko bude mít? Přestože je to dáno geny, rozhodně to neznamená, že oba modroocí rodiče musí mít modrooké dítě! Klidně se může narodit hnědooké, i když pravděpodobnost je mnohem nižší.

Zatímco dříve taková situace vyvolávala pochybnosti o otcovství, dnes už víme, že dědičnost barvy očí je mnohem složitější. Roli nehraje jeden nebo dva geny, ale rovnou 16! A vliv má i samotná struktura oka.

Zda oči budou modré, nebo si zvolí jiný z krásných odstínů palety, je tedy do poslední chvíle tajemstvím.

Foto: Pixabay úvodní foto: cocoparisienne / Pixabay
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla