Domů     Modré oči: Vznikly kvůli jediné chybě!
Modré oči: Vznikly kvůli jediné chybě!
24.10.2023

Modrooká není jen holka od potoka, ale zhruba 800 milionů lidí chodících po naší planetě! Když tedy nejsou žádnou vzácností, proč se zrovna k modrým očím váže tolik příběhů a zajímavých teorií?

Za všechno může malíř jménem melanin. Ten barví nejen naše oči, ale i vlasy a pleť. Kvůli pěknému vzhledu to ale nedělá – jeho hlavním posláním je chránit nás před sluncem!

Na kůži ho jednoduše trochu přibude, kdy se vystavujeme škodlivým paprskům (opálíme se), v oku má zase jiné triky! V zadní vrstvě duhovky, zvané epitelium, ostražitý melanin hlídá pokaždé – proto mají všichni (i modroocí) tu část oka hnědou.

V přední vrstvě duhovky (stroma), tvořené vlákny a buňkami naskládanými přes sebe, může být pigment také a pak má člověk hnědé oči.

Anebo tam pigment není, a sluneční paprsky přes ni procházejí podobně jako průhlednou vodou. A protože stejně jako voda odrážejí tyto oči jen trochu světla s krátkou vlnovou délkou, jejich výsledná barva je… modrá!

Všichni modroocí lidé na světě jsou vzdálení příbuzní! Foto: Pezibear / Pixabay.
Všichni modroocí lidé na světě jsou vzdálení příbuzní! Foto: Pezibear / Pixabay.

Hnědé se závadou

Pokud byste se jako modroocí ocitli v pravěku, budou tam z vás možná trochu nesví. Všichni naši dávní předkové totiž mají oči hnědé! Proč se to změnilo? Dřívější teorie tvrdí, že to způsobí přesun lidí z Afriky do chladnějších oblastí, kde je i méně slunce. A znělo by to logicky, kdyby novější studie neukazovaly jiným směrem.

Po podrobném výzkumu na přelomu 20. a 21. století přijdou vědci z Kodaně s tím, že za zrození modrých očí mezi lidmi mohou geny! Nebo přesněji jejich chyba – mutace na genu OCA2.

Tento gen kóduje protein P, který se podílí na tvorbě melaninu, a důsledkem mutace je tak vlastně neschopnost vytvořit hnědé oči. I když je tedy tito lidé mají v genech, možnost je vypnuta. Oči zůstanou modré.

Nejprve mají všichni lidé oči hnědé, měnit se to začne zhruba před 10 000 lety. Foto: Adamneil / Pixabay.
Nejprve mají všichni lidé oči hnědé, měnit se to začne zhruba před 10 000 lety. Foto: Adamneil / Pixabay.

Kdo byl první modroočko?

Dánští vědci se pustí do výzkumu opravdu s vervou a zanalyzují DNA lidí s modrýma očima z mnoha zemí světa. A zjistí, že jsou opravu všichni nositeli stejné mutace, uložené na stejném místě.

Zatímco u hnědookých je část DNA ovlivňující barvu očí rozdílná, u modrookých je naprosto identická! „Z toho usuzuji, že všichni lidé s modrýma očima mají jednoho společného předka!“ tvrdí dokonce jeden z výzkumníků, profesor Hans Eiberg.

A co o tomto pradědečkovi všech modrookých víme? Žije zhruba před 6000 až 10 000 lety, někde východně od Černého moře, a díky jeho potomkům se pak modré oči postupně vydávají směrem na severozápad. Nejvíce se jim zalíbí v Evropě a na Blízkém východě.

Evropská záležitost

Dnes nosí oči barvy nebe 8 až 10 % lidí a jde o druhou nejčastější barvu na světě. Hledejme hlavně v Evropě, případně u národů s evropským či blízkovýchodním původem. Vůbec nejvíce modrookých je v severní Evropě (až 70 %), nejméně pak v jižní (asi 20 %).

Proč ale zrovna Evropané, zatímco v Asii nebo v Africe zůstávají věrni hnědé? To samozřejmě vrtá hlavou mnoha vědcům a vymýšlejí různé teorie.

Od té, že modré oči se lépe vyrovnávají s onemocněním SAD (sezonní afektivní porucha), vznikajícím z ošklivého počasí a častým u severských národů, až po chování při výběru partnera.

Světlá pleť, vlasy i oči jsou vnímány jako znak atraktivity, a muži si takto v minulosti vybírají ženy právě v Evropě – mají totiž z čeho! Kvůli špatným klimatických podmínkám po poslední době ledové tu toho stále moc neroste a lidé se musí živit lovem.

Lovit chodí hlavně muži a často přitom umírají! Genetické analýzy z tehdejších pohřebišť ukazují, že na jednoho muže tehdy přidá nejméně 7 žen!

Modrým očím se přisuzuje větší atraktivita, v některých kulturách i nadpřirozená moc. Foto: Willgard / Pixabay.
Modrým očím se přisuzuje větší atraktivita, v některých kulturách i nadpřirozená moc. Foto: Willgard / Pixabay.

Modré zatracení

Vše ale nese svou daň. Zatímco melanin v hnědých očích poskytuje ochranu proti UV záření, modré jsou mnohem více v ohrožení! Modroocí jsou citlivější na světlo, častěji je trápí zánět spojivek, ale i vážná makulární degenerace či různé druhy očních nádorů.

A nejde jen o nemoci oka, výzkumy také potvrdily, že lidé z modrýma očima mají častěji cukrovku 1. typu, jsou náchylnější k autoimunitním onemocněním jako třeba rozrušená skleróza, mají vyšší sklon k migrénám, Alzheimerově chorobě, revmatické artritidě i k různým alergiím.

V řadě kultur jsou modré oči považovány za symbol čarodějnictví, a navíc mnohou znamenat i nevýhodu při některých sportech. Třeba při basketbalu – kvůli horšímu vnímání hloubky prostoru.

Modré oči jsou průhledné. Odrážejí jen světlo krátké vlnové délky. Foto: timkraaijvanger / Pixabay.
Modré oči jsou průhledné. Odrážejí jen světlo krátké vlnové délky. Foto: timkraaijvanger / Pixabay.

Lepší tenisté a větší alkoholici

Vy modroocí ale nezoufejte, výhod vaší barvy očí se také najde dost! Kromě atraktivity se lidem s modrýma očima dříve přisuzovala nadpřirozená moc a vyšší inteligence (i když potvrzeno to není).

U jiných sportů, jako je třeba tenis nebo box, mohou být modré oči naopak výhodou, protože mají schopnost rychlejší reakce.

Některé studie u modrookých potvrzují vyšší toleranci vůči bolesti, často se zmiňuje také vyšší tolerance k alkoholu. Podle závěru vědců z Georgijské státní univerzity v Atlantě toho modroocí při pití skutečně více vydrží právě díky absenci melaninu.

Ten totiž napomáhá i přenášení alkoholu k mozkovým buňkám. Zatímco hnědoocí už jsou opilí, na modrookých po stejném vypitém množství není nic znát. Což ale nese i vyšší riziko alkoholismu!

Majitelé modrých očí mají mnohé výhody. Mimo jiné vidí o dost lépe ve tmě. Foto: cocoparisienne / Pixabay.
Majitelé modrých očí mají mnohé výhody. Mimo jiné vidí o dost lépe ve tmě. Foto: cocoparisienne / Pixabay.

Jaké oči bude mít?

Při narození jsme téměř všichni modroocí, pigment ještě v duhovkách není. Změní se to obvykle do prvních narozenin (ale klidně až do třetích) – oči buď modré zůstanou, nebo se pigment přidá.

A dá se předpovědět, jaké oči vaše dítko bude mít? Přestože je to dáno geny, rozhodně to neznamená, že oba modroocí rodiče musí mít modrooké dítě! Klidně se může narodit hnědooké, i když pravděpodobnost je mnohem nižší.

Zatímco dříve taková situace vyvolávala pochybnosti o otcovství, dnes už víme, že dědičnost barvy očí je mnohem složitější. Roli nehraje jeden nebo dva geny, ale rovnou 16! A vliv má i samotná struktura oka.

Zda oči budou modré, nebo si zvolí jiný z krásných odstínů palety, je tedy do poslední chvíle tajemstvím.

Foto: Pixabay úvodní foto: cocoparisienne / Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.