Domů     S ústní vodou lidé myli podlahu! Které vynálezy původně sloužily k něčemu jinému?
S ústní vodou lidé myli podlahu! Které vynálezy původně sloužily k něčemu jinému?
15.2.2022

Dnes jsou to naprosto běžné věci, které aspoň jednou použila většina z nás. Jejich vynálezci ale s nimi měli docela jiné úmysly!

Tušili jste, že létající talíř nejen připomíná základní nádobí, ale původně skutečně talířem byl? A že cvičení na běžeckém pásu je tak vyčerpávající možná proto, že šlo zpočátku o mučicí nástroj?

Horší než trest smrt

Co: BĚŽĚCKÝ PÁS

Dostat se do vězení v 19. století vůbec není od věci. Hlavně chudí pro jídlo či střechu nad hlavou klidně spáchají menší zločin. Veškerá legrace ovšem končí v roce 1818, kdy anglický inženýr William Cubitt (1785-1861) vynalezne běžecký pás!

Dlouhý rotující válec, který se pohání šlapáním do pedálů, se hodí jako pohon mlýnu na obilí či na čerpání vody, ale někdy se na něm šlape i jen tak. Prostě za trest!

A muka jsou to pořádná – vězni šlapou minimálně 6 hodin denně, bez vody a jídla, a zastavit nemohou, jinak je zařízení umístěné ve výšce shodí dolů. Mnozí to označují jako trest jen jeden stupeň pod popravou, i když následek je pro mnohé stejný. Není totiž výjimkou, když vězeň během mučení zemře na infarkt.

Trestanci si odchylnou až v roce 1889, kdy jsou podobné praktiky ve věznicích zakázány, ovšem konec šlapacího zařízení to rozhodně neznamená.

V 60. letech 20. století přijdou americký inženýr William Staub (1915-2012) a lékař Kenneth Cooper (*1931) s nápadem, že by se chodil i na běžné cvičení! I když běžecký pás, na kterém se mučíte sami doma nebo v posilovně, zatím prošel řadou inovací.

Běhací pás, anglicky treadmill („šlapací mlýn“), nejprve skutečně sloužil i na obilí. Foto: profivideos / Pixabay.
Běhací pás, anglicky treadmill („šlapací mlýn“), nejprve skutečně sloužil i na obilí. Foto: profivideos / Pixabay.

Sbohem bakterie!

Co: ÚSTNÍ VODA LISTERINE

Neviditelné bakterie jsou zdrojem mnoha infekcí!“ zamává světem po polovině 19. století objev francouzského biologa Louise Pasteura (1822-1895).

Další velký krok učiní anglický chirurg Joseph Lister (1827-1912), který v roce 1865 provede první operaci za použití antiseptika – protimikrobiální látky, díky které mají pacienti konečně větší šanci zákrok přežít!

Samozřejmostí je také sterilní prostředí, na což myslí obdivovatel obou vědců, lékař Joseph Lawrence, a roku 1879 vyvíjí speciální čistící roztok. Na počest Listera ho nazve Listerine a sloužit má především k čistění chirurgických nástrojů.

Brzy se však stane tak trochu univerzální vodičkou na všechno! Hodí se k dezinfekci ran, proti plísním, jako deodorant, voda po holení či lék na kapavku. Na přelomu 19. a 20. století se Listerine dokonce prodává i jako účinný čistič na podlahu.

Když se v roce 1923 objevuje populární reklama, na které se dívka odklání od dechu svého snoubence, úkol Listerinu už je jen jeden. Stává se ústní vodou!

Léčivá limonáda

Co: COCA-COLA a 7UP

Ta bolest je prostě nesnesitelná! John Stith Pemberton (1831-1888), veterán v Americké občanské válce (1861-1865), prostě po těžkém zranění nemůže jinak, než tlumit ji morfinem. Až se na něm stane závislým!

Protože je však Pemberton zároveň lékárníkem, nenechá to jen tak a snaží se sám sobě na závislost vymyslet lék. Výsledkem je černý sirup s extraktem z lístků koky, stejnou ingrediencí, ze které se vyrábí kokain.

A z něj umíchaný nápoj Coca-cola je roku 1886 vypuštěn do světa jako posilující lék proti vyčerpání!

Při závislosti na morfinu nakonec nepomáhá, ale jako limonáda se ujme. Jen kokain je v roce 1903 z receptury odstraněn a nahrazen kofeinem.

Podobnou cestu má i limonáda 7UP, která původně obsahuje lithium. To se totiž používá psychiatry jako lék proti bipolárním poruchám a v nápoji zůstane až do roku 1950.

Do roku 1903 Coca-Cola obsahuje kokain. A je propagovaná jako povzbuzující lék. Foto: Lernestorod / Pixabay.
Do roku 1903 Coca-Cola obsahuje kokain. A je propagovaná jako povzbuzující lék. Foto: Lernestorod / Pixabay.

S čím si hrát na lodi?

Co: MAGICKÁ PRUŽINA

Budete ji jen přehazovat z jedné ruky do druhé, nebo ji rovnou pustíte ze schodů? Populární hračka, pro větší efekt často v duhových barvách, vám možná připadá jako naprostá zbytečnost. Na začátku však byl její úkol důležitější!

Tzv. magická pružina, v angličtině známá pod jménem Slinky, se zrodí v roce 1943 pod rukama amerického lodního inženýra Richarda Jamese (1941-1974).

Pravidelně kroucený drát má původně chránit drahé přístroje na lodi – zavěšené na pružinách plavbu přes rozbouřené moře přeci jen přečkají mnohem lépe!

Jednou však Jamesovi při práci pružina upadne. „Ksakru!“ Zatímco vynálezce čeká, jak se pružina hned skutálí přes palubu a utopí se v moři, nestane se tak. Pružina si jen tak elegantně hopsá podél okraje lodi!

Byla by to úžasná hračka!“ napadne tehdy Jamese a jeho manželka Betty se hned chopí slovníku, aby našla to správné jméno. Vítězí Slinky, což doslova znamená „půvabně se vinoucí“, a zanedlouho už novinka útočí na hračkářství po celém světě.

Známá barevná hračka byla původně z kovu a měla stabilizovat přístroje na lodi. Foto: Gpeltier / Pixabay.
Známá barevná hračka byla původně z kovu a měla stabilizovat přístroje na lodi. Foto: Gpeltier / Pixabay.

Chytej koláč!

Co: LÉTAJÍCÍ TALÍŘ

Američan William Russell Frisbie (1848-1903) si přeje mít vlastní pekařství. Roku 1871 nakonec zakoupí část firmy Olds Baking Company v Bridgeportu a podnik si přejmenuje po svém. Frisbie Pie Company!

Obchody jdou skvěle a hlavní specialita, kulatý ovocný koláč neboli „pie“, všem chutná ještě dlouho po Frisbieho smrti.

Když se podnik v polovině 20. století dostává na vrchol, peče 80 tisíc koláčů denně! Ať si koupíte kterýkoliv z nich, dostanete ho na tenkém plechovém tácku, kterému se říká Frisbee Pies.

A co s tím táckem potom, když už jste po svačině? Studenti Yaleovy univerzity si s ním začnou házet po univerzitním kampusu. Létá obstojně, a aby váš protihráč chytal, zavoláte „Frisbie“!

Létající talíře, dnes už prodávané bez koláče, se na většině míst světa jmenují přesně tak.

Létající talíře milují všichni. A málokdo dnes tuší, že se jmenují po výrobci koláčů. Foto: herbert2512 / Pixabay.
Létající talíře milují všichni. A málokdo dnes tuší, že se jmenují po výrobci koláčů. Foto: herbert2512 / Pixabay.
Foto: Pixabay Úvodní foto: kreatikar / Pixabay.
Související články
Zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni Tham Luang šlo o minuty
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
reklama
věda a technika
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byxla pouhou náhosou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
Magický jantar: Pryskyřičnou konzervu umí vyrobit jen Matka Příroda!
Porostem se prodírá tyranosaurus rex. Nad hlavou s ohlušujícím řevem prolétá pterosaurus. Zpoza vysokých stromů zase vykukuje dlouhý krk sauropoda. Planeta je zaplavena dinosaury a viníkem je malý jantar, který uchoval jejich genetickou informaci. Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ne tak docela protože jantar je ve ztvrdlá a zkamenělá pryskyřice. A její […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
reklama
záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz