Extáze (MDMA) je uměle připravovaná droga nejčastěji ve formě tabletek či tobolek. Její užívání bývá často rekreačního rázu. Američtí psychologové objevili, že by látka mohla pomoci pacientům s posttraumatickým stresovým syndromem (PTSS).
MDMA (3,4-methylendioxymethamfetamin) je totiž podle lékařského týmu z Univerzity Johnse Hopkinse schopna navrátiti pacientovi stav pubertálního učení sociálních interakcí. Odborníci se zabývali oblastí mozku a procesy, které se v něm odehrávají.
Bylo zpozorováno, že jedna dávka MDMA, kterou vědci aplikovali laboratorním myším, způsobila, že jejich mozková reakce odpovídala období těsně po dosažení sexuální zralosti vyznačující se zvýšenými snahami jedince o sociální kontakt.
Po tomto období se myš následně stává plně dospělým jedincem s menší sociální interakcí. Etapa dospělosti se rovněž vyznačuje menší mírou vylučování oxytocinu, jinak také známého jako „hormon lásky“.
Přístup do již ukončené životní etapy
Po podání látky byly reakce myší pozorovány další dva dny, dokud zcela „nevystřízlivěly“. I přesto bylo u nich zaznamenáno, že jejich reakce na sociální podněty a interakce se stále podobaly těm v pubertě.
„To ukazuje, že MDMA dokáže otevřít ‚okno‘ do kritické fáze vývoje sociálního učení i v období dospělosti,“ sdělil vedoucí výzkumného týmu Gül Dölen.
Z experimentu zároveň vzešlo i to, že po podání MDMA produkovaly myši více oxytocinu, a to zejména v oblastech, kde většinou nebývá.
Jak může pomáhat?
Pokud by se aplikoval správný postup, mohl by tento přístup být velmi efektivně využit v terapiích PTSS či u osob majících poruchu sociální interakce. Využití látky MDMA v kombinaci s psychoterapií by mohlo být jednou z možných nových léčebných cest.
Mohlo by se tím posílit i pouto mezi pacientem a jeho psychoterapeutem – pacient by se snáze svěřoval a terapie by probíhaly rychleji.
MDMA totiž snižuje aktivity v levé části amygdaly, to u pacienta umožňuje zpracovat traumatickou událost bez značného vlivu emocí, jakými jsou strach, pocity viny a další.
Vyloučení oxytocinu zvyšuje důvěru k druhým a celkovou empatii jak k sobě, tak i k ostatním.
Alternativní metoda léčby PTSS
MDMA je návykovou látkou, která při jejím opakovaném užití může být neurotoxická. Při MDMA-asistované psychoterapii jsou s ní však pouze 2-3 sezení, další sezení jsou již bez látky.
Podle jedné studie, jež zkoumala účinek látky na pacienty s PTSS, kdy proběhla dvě osmihodinová sezení v průběhu 2-5 týdnů v kombinaci s psychoterapií, se ukázalo, že 8 % jedinců již po dvou měsících nesplňovalo kritéria pro PTSS. V porovnání se standardní léčbou PTSS se jedná o rozhodně rychlejší způsob léčby, potvrzuje to i fakt, že do studie byli zařazeni pacienti, jež se s PTSS léčili v průměru kolem 12 let.
MDMA–asistovaná psychoterapie v současnosti v USA prochází třetí fází klinických testů pro léčbu PTSS. Jako funkční by mohla být Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválena na začátku roku 2021.