Skip to content

Proč má každý svůj svátek?

Většina lidí má u nás důvod ke slavení minimálně dvakrát v roce. Kromě narozenin je tu i svátek! Který den je ten váš? Pokud nemáte jméno příliš netradiční, najdete ho v kalendáři – jak se ale dostalo tam?

12. května má svátek Pankrác. Jméno se na toto datum nedostalo jen tak náhodou – právě tento den roku 304 je sťata hlava 14letému mučedníkovi Pankrácovi (289-304), poté, co se po předvedení císaři odmítá vzdát křesťanské víry.

Po smrti je uctíván jako světec a zároveň považován za patrona nemocných a dětí, ale i nové setby a květin.

Dle lidové pranostiky je Pankrác prvním z ledových mužů, kteří zpravidla se severním prouděním vzduchu přinášejí poslední jarní mrazíky.

Přestože podle údajů z roku 2016 žije v České republice Pankráců jen 7, jméno v kalendáři zůstává. Jako jeden z důkazů že právě nejde jen o jmeniny. Význam svátků je v lidské kultuře o dost hlubší…

Svatý Silvestr rozhodně není patronem bujarých oslav, spíš úrodného nového roku. Foto: Sailko / Creative Commons / CC BY 3.0.

Sláva svatým!

Odkdy lidé slaví jmeniny, přesně netušíme. Kořeny však musíme hledat v dávných křesťanských, přesněji katolických dobách, kdy se v určité dny uctívají důležité činy či životní poutě světců. Velmi často se připomíná právě den jejich smrti, jako třeba 31.

prosinec, kdy umírá 33. papež a ochránce domácích zvířat a dobré úrody Svatý Silvestr (?- 335). Nebo noc z 15. na 16. září, kdy je umučena „matka české země“ Svatá Ludmila (asi 860 – 921).

Pro křesťany jsou jejich patroni vzorem a životní inspirací a důvod ke slavení svátků je tedy z počátku o dost jiný než dnes. Až postupně se význam přenese – neslaví se jen na počest svatého, ale i všech jeho žijících jmenovců.

Svatá Ludmila je patrně uškrcena 15. září, její svátek se slaví den následující. Foto: Packare / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Kde se slaví a kde ne?

Oslavování svátků je především evropskou záležitostí, setkáte se s tím ale i v Latinské Americe. V některých zemích se silně katolickou tradicí, jako například v Polsku, vnímají svátek dokonce dokonce jako významnější než narozeniny.

Jmeniny velmi prožívají také také Bulharsku, slaví se i v Maďarsku, na Slovensku, v Řecku, ve Francii, v Rusku nebo Lotyšsku.

Tato tradice se obecně příliš nedrží v zemích protestantských. Ke slavení zkrátka nemají důvod. Za prvé protestanské církve kult svatých neuznávají a za druhé bylo v těchto zemích vždy tradicí vybírat spíše jména starozákonní, a ta zrovna v prvních kalendářích nenajdeme.

Třeba ve Velké Británii či jiných anglicky mluvících zemí s přáním svátku příliš nepochodíte. A termínu „name day“, jak se svátek do angličtiny běžně překládá, mnohdy ani nerozumějí.

Kdo bdí nad kalendářem?

U nás svátky slavíme rádi, i když vedle narozenin mají spíš okrajový význam. Slavíme především to, jak nás naši rodiče pojmenovali, souvislost se svatými už při tom vnímá málokdo. Český občanský kalendář sice z toho tradičního církevního částečně vychází, ovšem dočkal se již mnoha změn a neustále je doplňován o jména nová a moderní.

A kdo vlastně rozhoduje o tom, které jméno má kdy svátek? Do roku 1989 jsou to Obchodní tiskárny v Kolíně s odbornou kalendářní komisí, složenou z jazykovědců, dalších odborníků a zástupců ministerstva kultury a vnitra.

Po roce 1989 už žádné předpisy pro přidávání, škrtání či úpravy jmen v kalendáři nejsou. Vše už je jen na záměrech vydavatelů, a proto také dnes v různých kalendářích často najdeme řadu odlišností.

V některých zemích žádná jména v kalendáři nejsou. Foto: remcovandermeer / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: úvodní foto: klimkin / Pixabay 1, 2, 3 : Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaká bude budoucnost luxusních udržitelných materiálů u aut?
21stoleti.cz

Jaká bude budoucnost luxusních...

Auta a lidstvo se mění v čase a místě. A ještě...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Je život na Zemi v područí severojižního magnetismu?
enigmaplus.cz

Je život na Zemi v područí...

Severojižní mystérie naší zeměkoule je údajně jedním...
U naší branky zvonil muž z jiné doby
skutecnepribehy.cz

U naší branky zvonil muž z...

Mám pro strach uděláno,...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Krvavý dárek od duchovního
enigmaplus.cz

Krvavý dárek od duchovního

Přístavní město na pobřeží Tyrhénského moře...