Skip to content

Proč má každý svůj svátek?

Většina lidí má u nás důvod ke slavení minimálně dvakrát v roce. Kromě narozenin je tu i svátek! Který den je ten váš? Pokud nemáte jméno příliš netradiční, najdete ho v kalendáři – jak se ale dostalo tam?

12. května má svátek Pankrác. Jméno se na toto datum nedostalo jen tak náhodou – právě tento den roku 304 je sťata hlava 14letému mučedníkovi Pankrácovi (289-304), poté, co se po předvedení císaři odmítá vzdát křesťanské víry.

Po smrti je uctíván jako světec a zároveň považován za patrona nemocných a dětí, ale i nové setby a květin.

Dle lidové pranostiky je Pankrác prvním z ledových mužů, kteří zpravidla se severním prouděním vzduchu přinášejí poslední jarní mrazíky.

Přestože podle údajů z roku 2016 žije v České republice Pankráců jen 7, jméno v kalendáři zůstává. Jako jeden z důkazů že právě nejde jen o jmeniny. Význam svátků je v lidské kultuře o dost hlubší…

Svatý Silvestr rozhodně není patronem bujarých oslav, spíš úrodného nového roku. Foto: Sailko / Creative Commons / CC BY 3.0.

Sláva svatým!

Odkdy lidé slaví jmeniny, přesně netušíme. Kořeny však musíme hledat v dávných křesťanských, přesněji katolických dobách, kdy se v určité dny uctívají důležité činy či životní poutě světců. Velmi často se připomíná právě den jejich smrti, jako třeba 31.

prosinec, kdy umírá 33. papež a ochránce domácích zvířat a dobré úrody Svatý Silvestr (?- 335). Nebo noc z 15. na 16. září, kdy je umučena „matka české země“ Svatá Ludmila (asi 860 – 921).

Pro křesťany jsou jejich patroni vzorem a životní inspirací a důvod ke slavení svátků je tedy z počátku o dost jiný než dnes. Až postupně se význam přenese – neslaví se jen na počest svatého, ale i všech jeho žijících jmenovců.

Svatá Ludmila je patrně uškrcena 15. září, její svátek se slaví den následující. Foto: Packare / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Kde se slaví a kde ne?

Oslavování svátků je především evropskou záležitostí, setkáte se s tím ale i v Latinské Americe. V některých zemích se silně katolickou tradicí, jako například v Polsku, vnímají svátek dokonce dokonce jako významnější než narozeniny.

Jmeniny velmi prožívají také také Bulharsku, slaví se i v Maďarsku, na Slovensku, v Řecku, ve Francii, v Rusku nebo Lotyšsku.

Tato tradice se obecně příliš nedrží v zemích protestantských. Ke slavení zkrátka nemají důvod. Za prvé protestanské církve kult svatých neuznávají a za druhé bylo v těchto zemích vždy tradicí vybírat spíše jména starozákonní, a ta zrovna v prvních kalendářích nenajdeme.

Třeba ve Velké Británii či jiných anglicky mluvících zemí s přáním svátku příliš nepochodíte. A termínu „name day“, jak se svátek do angličtiny běžně překládá, mnohdy ani nerozumějí.

Kdo bdí nad kalendářem?

U nás svátky slavíme rádi, i když vedle narozenin mají spíš okrajový význam. Slavíme především to, jak nás naši rodiče pojmenovali, souvislost se svatými už při tom vnímá málokdo. Český občanský kalendář sice z toho tradičního církevního částečně vychází, ovšem dočkal se již mnoha změn a neustále je doplňován o jména nová a moderní.

A kdo vlastně rozhoduje o tom, které jméno má kdy svátek? Do roku 1989 jsou to Obchodní tiskárny v Kolíně s odbornou kalendářní komisí, složenou z jazykovědců, dalších odborníků a zástupců ministerstva kultury a vnitra.

Po roce 1989 už žádné předpisy pro přidávání, škrtání či úpravy jmen v kalendáři nejsou. Vše už je jen na záměrech vydavatelů, a proto také dnes v různých kalendářích často najdeme řadu odlišností.

V některých zemích žádná jména v kalendáři nejsou. Foto: remcovandermeer / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: úvodní foto: klimkin / Pixabay 1, 2, 3 : Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Našlo se na Špicberkách UFO, nebo nenašlo? Toť otázka.
enigmaplus.cz

Našlo se na Špicberkách UFO,...

Život na Špicberkách u severního pólu není...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Záhada tajemných věží
enigmaplus.cz

Záhada tajemných věží

Na Zemi je stále mnoho záhad, jejichž tajemství...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...