Skip to content

Rýžování zlata? Koníček, nebo živobytí?

Zlato. Surovina, po které lidé prahnou už od nepaměti. A ačkoliv je zlatá horečka minulostí, rýžování zlata nezemřelo Naopak, je stále oblíbenější.

Správná řeka, pánev a šikovné ruce. Jen tyto tři předpoklady stačí k tomu, abyste mohli rýžovat zlato z vodních toků. A ačkoliv zlatá horečka už je dávno pryč, na rýžování se rozhodně nezapomnělo.

Zlaté krystaly.
Zlaté krystaly.

V naší zemi má přitom rýžování dlouhou historii. Zlato z řek získávali už Keltové, kteří z něj vyráběli mince a šperky. Rýžování probíhalo hlavně na Otavě. Ostatně Keltové jí i proto říkali Atava – Bohatá řeka.

U nás se rýžovalo už za Keltů. Hlavně na Otavě.
U nás se rýžovalo už za Keltů. Hlavně na Otavě.

Jak je to s rýžováním dnes? Existují nejrůznější fóra a spolky, ve kterých se sdružují amatérští i profesionální zlatokopové a příznivci rýžování zlata. Pro některé je to pouze koníček, pro jiné drobný přivýdělek.

Jen pár lidí je schopno se tím živit. Patří mezi ně například Velšan Vincent Thurkettle. Muž, který jezdí po světě, dny tráví u zlatonosných řek a vydělává si na živobytí. Když má dobrý den, dokáže narýžovat zlato v přepočtu za asi šest tisíc korun…

Vydělávat si rýžováním zlata? Pro některé sen, který se splnil.
Vydělávat si rýžováním zlata? Pro některé sen, který se splnil.
Foto: www.goldgold.com, commons.wikimedia.org, www.youtube.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články