Skip to content

Stoupající hladina moře: Bude se kvůli tomu NASA stěhovat?

Stoupající hladina moře ohrožuje řadu míst a mimo jiné i Kennedyho vesmírné středisko na Floridě.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) připustil, že počítá i s přestěhováním své infrastruktury dál do vnitrozemí.

2
NASA existuje od roku 1958.

Stoupající hladina moří a mohutné vlny způsobené klimatickými změnami dorážejí na pobřeží u kosmodromu a ohrožují i startovací rampy a budoucí operace, varovali geologové Peter Adams a John Jaeger z Floridské univerzity.

(U.S. Air Force Photo By: SSgt LeeAnn Sunn-Wagner)
Start rakety z mysu Canaveral.

„Je důvod k nervozitě, protože problém je tak zjevný,“ řekl Adams. „Považujeme vzestup hladiny moře a změny klimatu za naléhavé problémy,“ doplnila jej ředitelka operací Kennedyho vesmírného střediska Nancy Brayová. Poté dodala, že plány NASA pro boj s klimatickými změnami zahrnují i „řízený ústup“, tedy přestěhování infrastruktury v případě potřeby, a to případně i včetně startovacích ramp.

4
Tak by vypadala Evropa, kdyby moře stouplo o 65 metrů.

Obce na pobřeží Floridy by se podle amerického geologického úřadu mohly do roku 2060 potýkat s až 60centimetrovým zvednutím mořské hladiny. NASA už postavila umělé duny místo poničených přírodních, které chránily pobřeží mezi startovacími rampami 39A a 39B.

Ty využívaly mise raketoplánů a Apollo. „Bez této sekundární dunové linie by nám mohla k odpalovacím rampám pronikat voda,“ řekla Brayová.

5
Model města Miami pro rok 2030.

Původní přírodní ochranné duny v posledních letech poničily tropické bouře a hurikány. Vlny se tak roztekly i na málo využívanou cvičnou dráhu na Mysu Canaveral. Dalšími na řadě by mohla být silnice postavená nad elektrickými rozvody a potrubí s kapalným plynem.

Foto: NASA, Wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …