Skip to content
reklama

Růžová: Vetřelec mezi barvami?

Žádná jiná barva v sobě nenese tolik rozporů a protikladů! Je růžová důstojná pro muže, nebo spíš něžná pro ženy? Hodí se víc do dívčího pokojíčku, nebo do věznice? A když jí vlastně nenajdeme v duze, je vůbec skutečnou barvou?

Milovníky sladké barvičky hned na začátku zklameme. Z hlediska fyzikálních zákonů růžová neexistuje!

Trváte na tom, že ji přesto vidíte? Ještě můžeme přistoupit na kompromis – růžová barva možná existuje, ale neexistuje růžové světlo! Ve spektru světelného paprsku prostě neodpovídá žádné vlnové délce.

Jako růžové by se nám světelné záření mohlo jevit pouze v případě, že by se jeho červená složka po cestě zapletla s fialovou. Ovšem jak se mohou tyto dvě barvy potkat, když stojí na opačném konci duhy?

Dosud nezvyklou růžovou oblékne Ježíš na Ducciově obraze z roku 1311. Foto: Carlo Raso / Creative Commons / CC PDM 1.0.

Jak se nám dostala do hlavy?

Klíč k této záhadě je ukryt v naší hlavě. Různé barvy vnímáme díky tomu, že na naši sítnici dopadá světlo odlišných vlnových délek. Mozek přijatou informaci zpracuje a k určité délce přiřadí odstín.

Pokud se k oku dostane světlo více vlnových délek, mozek si to prostě tak nějak zprůměruje. Když přijde v jedné informaci třeba červená a zelená, vidíme žlutou, tedy barvu na polovině cesty zeleným a červeným spektrem.

Pokud padnou na sítnici vlnové délky odpovídající červené a fialové, mohl by se mozek zachovat podobně a ukázat nám zelenou. On však jde tentokrát jinou cestou – vytvoří jakýsi most, který mezeru mezi koncovými částmi duhy spojí.

Na světě je růžová!

Barva po růžích? Ne vždycky!

Už Homér píše ve své Odysei o „úsvitu s růžovými prsty“. O „barvě růže“ se zmiňují i římští básníci, ovšem častým odstínem růžová ve starověku rozhodně není a ani umělci ji na paletě nemají.

Až ve 13. až 14 století najdeme na obrazech malířů Cimabueho (1240–1302) či Duccia (asi 1255-1319) malého Ježíše v růžovém oblečení. Ještě dlouho poté je však růžová vnímána spíš jako vybledlá červená, teprve okolo 17.

století ji lidé pasují na samostatnou barvu.

Jak ji ale pojmenovat? Zatímco ve většině jazyků včetně češtiny získá jméno po růži, v angličtině se inspirují jinou květinou. „Pink“ se totiž lidově říká hvozdíkům (Dianthus), něžně až sytě růžovým kytičkám se zubatými okraji.

Ukradly ji ženy mužům?

Na konci renesance se růžová rozmůže v malířství. A v 18. století sebejistě vstupuje do módy! Pudrové odstíny růžové si oblíbí evropští aristokraté, hlavně muži ji vnímají jako symbol elity.

V 19. století se v Anglii stanou zvykem růžové ozdoby u malých chlapců. Protože angličtí muži nosí červené uniformy, pro „malé muže“ se hodí tato jemnější forma. Ještě v roce 1927, když vyjde v časopise Time anketa o vnímání barev, 60 % čtenářů přisoudí růžovou chlapcům.

Zlom přichází dle jedné hypotézy až díky druhé světové válce. Zatímco Židé jsou nuceni nosit žlutou hvězdu, homosexuálům je přiřazen růžový trojúhelník. Proto barva v očích mnoha lidí začne evokovat spíš ženskost.

blank
Květince s názvem hvozdík péřitý se v angličtině říká „pink“. Právě od něj tu získala růžová barva jméno. Foto: Katzenfee50 / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

Do kostela a i do věznice

Růžové nemusíme mít jen nebo šaty. Třeba i náladu, představy nebo ještě lépe budoucnost! Růžovou prostě spojuje s radostí a štěstím. Vychází to z katolických tradic – růžová byla vždy speciální barvou, při mších používanou jen na třetí adventní neděli a čtvrtou neděli postní.

Růžové kameny prý přinášejí spokojenost a klid a podobný účinek by měla mít růžová i v interiéru. Když okolo roku 1980 provede psycholog Alexander Schaus experiment s barevnými stěnami, jasně se prý potvrdí, že velké plochy růžové potlačují agresivitu!

Následuje slavný experiment, kdy dozorčí ve věznici v americkém Seattlu vymalují na růžovo několik cel. Nestane se však nic. Prý proto, že odstín byl moc zářivý. Když to samé zopakuje o 30 let později švýcarská psycholožka Daniela Späthová s tlumenější barvou, agresivita vězňů skutečně výrazně klesne.

blank
Dlouho je růžová výsadou chlapců a mužů. Především Jackie Kennedyová však v 60. letech 20. století ukáže světu, že tato něžná barva sluší ženám! Foto: manhhai / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: Úvodní foto: Katzenfee50 / Pixabay. 1, 2, 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kočka: Záhadný tvor, který možná skrývá víc, než si myslíte!
enigmaplus.cz

Kočka: Záhadný tvor, který možná...

Ve starověkém Egyptě byly kočky uctívané, ve středověku...
Nenápadně kouzelná Mimoň
epochanacestach.cz

Nenápadně kouzelná Mimoň

V podhůří Lužických hor,...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Čekanka je skvělá zimní zelenina
panidomu.cz

Čekanka je skvělá zimní...

Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit,...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Zakazuje Evě Decastelo fotograf, aby se odhalovala?
nasehvezdy.cz

Zakazuje Evě Decastelo...

Zdálo se, že EVA DECASTELO...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
Manžel zpřetrhal mé kořeny
skutecnepribehy.cz

Manžel zpřetrhal mé kořeny

Narodila jsem se v Praze, studovala jsem v Praze...
6x nejděsivější městské legendy, které jsou založeny na skutečných hrůzných událostech
enigmaplus.cz

6x nejděsivější městské legendy,...

Měl to být příběh sloužící pro pobavení či spíše postrašení....
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha