Domů     RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
RTG, CT, MRI – Jak vznikly život zachraňující přístroje?
1.10.2024

Jen chvilka o samotě ve speciálně upravené místnosti, a pacient se dozví svoji diagnózu. „Zázračné“ přístroje rozpoznají vše, od zlomené kosti, přes pokažený zub až po nádorová onemocnění. Diagnostika je dnes klíčem k léčbě. Kdo ale stojí za vynálezy nenahraditelných přístrojů?

Krystalky platnatokyanidu barnatého, ležící na stole v tmavé laboratoři, se při každém elektrickém výboji ve skleněné trubici bledozeleně rozzářily. Vědci postupně docházelo, že musí jít o nové, neznáme záření.

Německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen (1845–1923) byl přesvědčen, že ho budou mít kvůli tomuto výzkumu za blázna. Na úsilí snad i proto nepolevil.

Přesvědčen o tom, že „každý jev je třeba co nejpřesněji pozorovat a popsat ve všech jednotlivostech, a teprve potom se můžeme odvážit podat nějaké vysvětlení,“ začal ve své laboratoři dokonce i přespávat.

Tajnůstkář otálel, než se rozhodl svůj experiment poprvé předvést manželce.

Annu Berthu Röntgentgenovou (1839–1919) pozval do své „tajemné pevnosti“ 22. prosince 1895. Vědec byl nadšený, pozorovatelka však odcházela znepokojená.

„Viděla jsem svoji smrt,“ měla údajně prohlásit potom, co jí manžel ukázal obrázek kostnaté ruky se snubním prstenem.

X v praxi

Paprsky X, jak je Röntgen nazval, vmžiku vyvolaly zájem vědecké obce i laiků. Slavná ruka paní Röntgenové stála na počátku revoluce nejen v oblasti fyziky, ale také medicíny, jelikož tento objev zapříčinil velký rozvoj v lékařské diagnostice.

Paprsky byly na tento účel poprvé použity už v lednu 1896, kdy díky nim britský lékař John Hall-Edwards (1858–1926) objevil zaseklou jehlu v ruce svého spolupracovníka.

O měsíc později udělal ten samý lékař první rentgen, který pomohl při chirurgické operaci a zasloužil se také o první snímek lidské páteře. Díky objevu rentgenových paprsků se otevřela cesta k dalším diagnostickým přístrojům pracujícím na jejich bázi.

Třeba v roce 1913 se díky německému chirurgovi Albertu Salomonovi (1883–1976) začali psát prvopočátky mamografie – základní radiologické screeningové a diagnostické metodě vyšetření prsů.

Wilhelm Conrad Röntgen FOTO: autor neznámý / Creative Commons / volné dílo
Wilhelm Conrad Röntgen FOTO: autor neznámý / Creative Commons / volné dílo

CT se prý zrodilo na procházce

Britský elektroinženýr Godfrey Hounsfield (1919–2004), který se podílel na konstrukci prvního tranzistorového počítače ve Velké Británii, se také rozhodl využít sílu rentgenových paprsků.

Nápad „prosvítit“ předmět těmito paprsky pod různými úhly a následně matematicky analyzovat jednotlivé hodnoty absorpce tak, aby zjistil vnitřní strukturu předmětu, ho prý přepadl na procházce.

Začal konstruovat počítač, který by z těchto hodnot dokázal rekonstruovat řez předmětem. Prototyp tomografu, který vytvořil, otestoval nejprve na anatomickém preparátu lidského mozku, následně na čerstvém kravském mozku a záhy i sám na sobě.

Zaznamenán výrazný pokrok

Nově objevenou metodu si Hounsfield nechal v roce 1968 patentovat. A byť vědecká obec nebyla hned schopná jeho nápad dostatečně docenit, už 1. října 1971 proběhlo první klinické CT (computed tomography) vyšetření člověka.

To zobrazilo cistu na mozku pacientky, která pak byla úspěšně odstraněna. O osm let později, kdy se na světě používalo kolem 1 000 CT snímačů si Housfield převzal za svůj přínos Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Původní myšlenka přístroje i dnes zůstává stejná, ale díky vývoji a inovacím se technologie neustále zlepšuje. Čas skenování se třeba snížil z původních asi pěti minut, na 0,24 sekund.

Přístroj rovněž vyzařuje méně rentgenového záření, poskytuje lepší kvalitu snímků a v neposlední řade také větší komfort pro pacienty. CT je v současnosti nákladným, avšak nezbytným a běžně používaným přístrojem.

Godfrey N. Hounsfield FOTO: autor neznámý / Creative Commons / volné dílo
Godfrey N. Hounsfield FOTO: autor neznámý / Creative Commons / volné dílo

Od lodí k miminkům

Kromě běžného rentgenového záření, využívá moderní radiologie také jiné zdroje energie.

Po objevu piezoelektřiny v roce 1880, jenž mají na svědomí bratři Pierre (1859–1906) a Jacques Curie (1855–1941), bylo možné využívat ultrazvukové vlny. Ještě před 2. světovou válkou se sonografie nespojovala s lidským tělem.

Vědci se zaměřili na její využití třeba v lodním průmyslu. Na medicínskou cestu naskočil až rakouský neurolog Karl Theo Dussik (1908–1968), jenž je považován za pionýra v této oblasti. Jako první zobrazil lidské tělo ultrazvukem.

John J. Wilde (1914–2009), který používal ultrazvuk zejména na odhalování a diagnostiku nádorů, si vysloužil titul „otec lékařského ultrazvuku“.

Zařízení, které v roce 1958 vytvořili pro medicínské účely skotský porodník Ian Donald (1910-1987) a inženýr Tom Brown (1933-2019) využil Donald na pozorování růstu plodu v děloze.

Výzkumy pokračovaly a v 80. letech se Kazunori Baba (*1952) z Tokijské univerzity zasloužil o vývoj první 3D ultrazvukové technologie, která poskytla možnost sonografie v reálném čase a ve velmi vysoké kvalitě.

Pětihodinová rezonance

Byť nukleární magnetická rezonance (NMR), známá jako efekt rotujícího atomu, byla objevena již koncem 30. let minulého století, ani tato metoda se zpočátku nepoužívala na lékařské účely. Až 70. léta přinesla zlom.

Americký lékař Raymond Damadian (1936-2022) publikoval článek, ve kterém uvedl, že NMR dokáže odhalit nádory v lidském těle, protože je dokáže odlišit od normálního tkaniva.

Spolu s dalšími vědci pak 3. července 1977 vykonal první celotělové skenování, které trvalo téměř 5 hodin.

Práce vědců Paula C. Lauterbura (1929-2007) a Petera Mansfielda (1933-2017), umožnila vytvoření zobrazovacích metod založených na magnetické rezonanci a vedla k vzniku moderních MRI skenerů. Dvojice se v roce 2003 za svůj objev podělila o Nobelovu cenu.

Foto: viz popisky. Náhled: FOTO: Unsplash
Související články
Věda a technika
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je Eufrat dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že by nemuselo trvat dlouho, než řeka Eufrat zcela vyschne. A to budí velké obavy! Může se […]
Věda a technika
Dorůstání zubů: Do šesti let i u vašeho stomatologa?
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Věda a technika
Mění se s klimatem i velikost zvířat?
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Věda a technika
Patřil Albert Einstein k chronickým nevěrníkům?
Mileva Maričová Einsteinová v sobě nezapře žárlivost, kterou Alberta velmi dráždí. Když Einstein dostane v roce 1909 místo profesora teoretické fyziky na curyšské univerzitě ozve se mu k Milevině velké nelibosti dávná láska Anna Mayerová-Schmidová. Mileva Maričová (1875–1948) si neváhá stěžovat Anninu manželovi. I syn Hans Albert, který se později stane profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ví, jaké […]
reklama
lifestyle
České filmové novinky 2024: Co nás ještě čeká do konce roku
Většinu roku 2024 máme již za sebou a dosud se jeví jako období plné inovací a zajímavých příběhů, které reflektují aktuální společenská i osobní témata. Dočkali jsme se široké škály filmových žánrů, které dokazují, že český film má co nabídnout nejen na domácí scéně, ale i v mezinárodním kontextu. A přestože nám do konce roku […]
Lidské nemoci ohrožují (nejen) šimpanze a gorily
Pro africké gorily a šimpanze dnes už nejsou hlavní hrozbou pytláci. Větší riziko paradoxně představují kýchající turisti a školní děti. Běžná lidská nachlazení totiž bývají pro lidoopy smrtelná. Slavná bioložka Jane Goodallová si všimla už v počátcích svých výzkumů, že šimpanzi trpí poměrně často rýmou a kašlem. Už tehdy tušila, že zdrojem nákazy, a to nejen […]
Máte při hubnutí slabou vůli? Ve skutečnosti za to nemůžete!
Myslíte si, že jste pevně rozhodnuti a vaše vůle je nezlomná? A poté zase hubnutí vyprchá vniveč? Pro mnoho lidí je obezita výsledkem emočního jezení. Proces řídí mozek, kterému zkrátka chybí ony krásné pocity z toho,  když se nají… Zbývá jen otázka: Dá se s tím něco dělat? „Obezita není selhání vůle, ale závažné chronické […]
Břišní tuk: proč je nebezpečný?
Hubnutí břišního tuku nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, ale zároveň to nemusí být taková dřina, jak si myslíte. Tuky uložené v oblasti břicha se liší od běžných tuků. Odborně se nazývají viscerální tuky a představují opravdu hrozbu pro náš organismus. První problém je, že viscerální tuk „obtéká“ všechny důležité orgány pro trávení (tenké střevo, játra, slezinu, […]
reklama
záhady a tajemství
Věštby královny ze Sáby
„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká,“ volá jedna. „Prahu pak Pán nad jiná města potrestá. Ohněm a hroznou povodní zkázu vezme a nepřítel zhoubu dokoná. Její rozvaliny zarostou borovím a hložím, kuny a lišky budou tu pelešiti,“ tvrdí druhá. A teď babo raď. Proroctví jsou oblíbená. Nacházíme je v nejstarších světových textech a stejně […]
Herkulova věž, poslední římský maják dochovaný do dnešních dnů
Torre de Hércules, Herkulova věž, patří k nejvýznamnějším památkám galicijského přístavního města La Coruňa na severozápadě Španělska. Jedná se o velmi starý, avšak doposud funkční maják, který byl podle legendy vytvořen bájným hrdinou Herkulem. Dokonce se jedná o jediný antický maják, který se nám dochoval ve funkčním stavu. Jde tak o nejstarší funkční maják na […]
Stal se Milan Rastislav Štefánik obětí atentátu?
Znechucený Milan Rastislav Štefánik by se po konfliktech s Edvardem Benešem nejraději na politiku vykašlal a soustředil se na vědeckou práci astronoma. Jenže z domova ho prosí o návrat, na jih Slovenska dorážejí Maďaři a jeho krajané doufají v pomoc zkušeného diplomata a vojáka. Nakonec Milan Rastislav Štefánik (1880–1919)  naléhání uposlechne. Ještě napíše dopis italské markýze Giulianě Benzoniové […]
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác je objemnější, než Cheopsova pyramida!
Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší. Náhle zatleská. Zvuk se nese až k dělníkům dokončujícím dvojité točité schodiště. Práce ustane. „Předělat! Stupně mi nevychází na krok!“ vzteká se první muž Rumunska. Vyděšený architekt cítí, jak se mu derou do očí slzy. Tohle je už podruhé. Přijde o kariéru, anebo rovnou skončí v lágru? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz