Skip to content
reklama

Rozporuplný klerik: Olomouckého biskupa zabil panovníkův nevděk

František z Ditrichštejna otráveně rozlomí císařskou pečeť. Určitě zase chce peníze. Očima přelétne text. No jistě, Ferdinand II. ho žádá o 200 000 zlatých. Jenže kde je má, proboha, tak narychlo sebrat?

Rozčileně listinu zmačká a hodí na zem.

„Žádná jiná země není tak obtížena odváděním obilí, střelného prachu, munice, zbraní i velikého počtu koní pro potřeby armády jako Morava,“ vyčítá v roce 1635 olomoucký biskup František z Ditrichštejna (1570–1636) rakouskému císaři Ferdinandovi II. (1578–1637). A to nemluvě o obrovských kontribucích (daně), které po něm panovník neustále žádá. „Zubožení země je již tak veliké, že bude-li se postupovat dále s takovou ostrostí, všichni poddaní ze země utečou,“ píše jindy. Marně. Císař považuje během třicetileté války (1618–1648) Moravu za obilnici pro svoji obrovskou armádu.

Na rodových statcích v jihomoravském Mikulově se František z z Ditrichštějna usadí v roce 1593.

Cizince nechtějí

V roce 1593 přijíždí František na Moravu, kde se po otcově smrti ujímá v Mikulově správy jejich panství. Cizinec (rod pochází z rakouských Korutan), pošilhávající po vyšším církevním úřadě, ale moravské šlechtě není zrovna po chuti.

Když v roce 1598 zemře olomoucký biskup Stanislav II. Pavlovský (*asi 1545), významný moravský šlechtic Hanuš Haugvic z Biskupic se přimlouvá, „aby tím spíšeji biskup hodný, obzvláště, který by řeč moravskou, jakž mnoho na tom záleží, uměl, zvolen bejti mohl.“ František ale má za sebou mocné příznivce: papeže, který ho v březnu 1599 jmenuje kardinálem, i císaře Rudolfa II. Habsburského (1552–1612). Úřad proto nakonec v roce 1599 získává. Na popularitě mu to ale nepřidá.

Karel Starší ze Žerotína (1564–1636) dává Františkovi pěkně „sežrat“, že neumí pořádně česky. Ditrichštejn se nenechá zahanbit a útok mu vrátí i s úroky. S bratrem Zikmundem připraví žalobu, v níž Žerotína obviní z vlastizrady, protože bojoval ve Francii na straně Hugenotů.

Sám je fanatickým katolíkem.

blank
Ferdinandovi II. vyčítá kolik zátěže na Moravu nakládá. Vyslyšení se ale nedočká.

Aféra s mladou vdovou

Do oka nepadne ani papežskému nunciovi (vyslanci) Carlu Caraffovi (1584–1644). Ten neváhá a v roce 1621 na Ditrichštejna prozradí pikantní skandál. V dopise papežskému sekretáři v Římě Ludoviku Ludovisimu líčí, že si biskup vydržuje mladou pětadvacetiletou vdovu, která nejenom nechybí u jeho stolu, ale ani při audiencích.

Jak mám podle instrukce, kterou jsem právě dostal, zavádět do tohoto království, v němž mám pouze tři biskupství v Praze, Olomouci a Vratislavi, katolickou víru, když v čele jednoho biskupství stojí muž, navíc v hodnosti kardinála, který našemu dílu svatému tolik škodí…,“ domáhá se nápravy u papeže.

Jestli hlava církve neposlušnému Františkovi domluvila, o tom ale nikde zmínky nejsou.

blank
Rekatolizace v plém proudu. Odejít ze země musí i Jan Ámos Komenský.

Horlivý rekatolizátor má pochopení

Energicky se pustí do obracení zbloudilých oveček na katolickou víru a v ohnivém boji s kacíři se mu daří. „Ze 150 000 rodin na Moravě jich 110 000 přestupuje ke katolíkům,“ oznamuje hrdě ve své zprávě, kterou 21.

prosince 1634 posílá do Říma. Zakládá si i na tom, že z Obnoveného zřízení zemského (nová ústava Čech 1627 a Moravy 1628), na jehož tvorbě se podílí, mizí všechna práva upřednostňující nekatolíky. Navzdory tomu ale biskupovi nejsou lhostejní kacíři jako lidé.

Po bitvě na Bílé Hoře se zaslouží o to, aby tresty pro rebelující moravské šlechtice nebyly tak kruté a zajímá ho i osud poddaných. Přimlouvá se za snížení roboty.

blank
Pravá ruka tří císařů. Povinností má kardinál více než nad hlavu.

Císař ho ždímá

Jako rádce přežije sice tři císaře, Rudolfa II., jeho bratra Matyáše (1557–1619), ale pravou rukou se stává hlavně pro Ferdinanda II. (1578–1637). Právě tím si ovšem podepíše svůj ortel. Zařizuje i věci, do kterých by se míchat nemusel a panovník mu nakládá další a další povinnosti.

V roce 1635 má jednat o náboženském míru s luteránským Saskem. I když se dohodu podaří uzavřít, František se svým umírněným postojem k evangelické víře nezavděčí katolíkům. Stupňují se i císařské požadavky.

Třemi dopisy během srpna 1636 Ferdinand upomíná o dodávky obilí pro armádu. Přestože František vysvětluje, že ze země zničené válkou už nelze nic vyždímat, vídeňský dvůr mu nevěří a chce pořád víc.

blank
Stížnosti Svatému otci Urbanovi VIII. nejsou k ničemu.

Skončí v hromadném hrobě

Největší zradu na utrápeného biskupa přichystá císař 23. srpna 1636, kdy ho donutí vzdát se funkce protektora Germanie, úřadu pro vyřizování všech říšských církevních záležitostí v Římě. František si stěžuje papeži Urbanovi VIII. (1568–1644), že „jeho oddanost sledovala a směřovala kromě cti a slávy Boží jedině k tomu, aby beze všeho ohledu na jiné vždy sloužil věrně domu rakouskému, jeho vůli a libosti, a to bez ohledu na své zdraví, krev a život.

“ Zklamaný umírá 19. září 1636 na infarkt. Na skromný pohřeb nepřijede nikdo ze dvora a habsburský nevděk se později projeví ještě jednou. Do olomoucké hrobky se v 18. století dostane voda a rakve členů kapituly se vlhkem rozpadnou.

Kosti poházené na podlaze nařídí císař Josef II. (1741–1790) při úklidu naházet do společné jámy na městském hřbitově.

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mystický Paimpontský les. Měl zde Merlin křišťálový zámek?
enigmaplus.cz

Mystický Paimpontský les. Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný blok....
Válka znovu v plném proudu?
nasehvezdy.cz

Válka znovu v plném proudu?

Eva Burešová (29) se...
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz

Výstava: Zemědělská krajina a...

Výstava výtvarného fotografa...
Nestresujte se tolik!
panidomu.cz

Nestresujte se tolik!

Kolikrát jste už tohle vyslechli, že?...
Spatřil mořeplavec Henry Hudson skutečné mořské panny?
enigmaplus.cz

Spatřil mořeplavec Henry Hudson...

Příběhy o mořských pannách jsou staré téměř jako...
Zatracený bolševník: Co vám dokáže udělat 5metrový postrach?
epochalnisvet.cz

Zatracený bolševník: Co vám...

Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička...
Unikátní vejce ozdobily kapli Pražského hradu
iluxus.cz

Unikátní vejce ozdobily kapli...

Pozvaní VIP hosté si na konci ledna měli možnost...
Srovná se Sára Rychlíková s divokou minulostí svého miláčka?
nasehvezdy.cz

Srovná se Sára Rychlíková...

Půvabná a nadaná herečka Sára...
Pralesničky znovu spatřeny v přírodě!
21stoleti.cz

Pralesničky znovu spatřeny v...

Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se...
Ocitla jsem se v nebi?
skutecnepribehy.cz

Ocitla jsem se v nebi?

Ten, kdo nahlédne do prostoru mezi dvěma světy,...
Studená polévka gazpacho
tisicereceptu.cz

Studená polévka gazpacho

Tradiční studená polévka gazpacho (čtěte gazpačo) je...
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz

Geometrie ve službách...

Jasná koncepce moderní vily dává vyznít...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha