Domů     Rozporuplný diplomat: Přivedl svatý Vintíř do Čech vojska nepřítele?
Rozporuplný diplomat: Přivedl svatý Vintíř do Čech vojska nepřítele?

Český kníže Oldřich pohlédne žádostivě na starého muže. Nemusí říct ani slovo, a přesto mu mnich Vintíř čte ze rtů otázku, co se mu podařilo u římského císaře vyjednat. Vintíř nechá Přemyslovce ještě chvíli v napětí.

„Přináším příznivé zprávy ohledně tvého návratu na trůn,“ naznačí potom. Oldřich úlevně vydechne.

Vintíř (asi 955–1045), benediktinský mnich původem z hraběcí rodiny, si po krátké anabázi na proboštském stolci v Göllingenu v Drynsku vybere horu Ranziger v předhůří Šumavy a tu po třech letech vymění za údolí říčky Rinchnach.

Zakládá zde klášter s kostelem svatého Jana Křtitele, který 28. srpna 1019 vysvětí pasovský biskup Berangar. Navzdory nepříznivým podmínkám k životu se k němu postupně přidávají další benediktinští mniši.

římský král a pozdější císař Jindřich II. (972/973–1024) má z kroků svého příbuzného náramnou radost. Klášter se totiž kromě svého duchovního poslání stává i skvělým nástrojem, jak kolonizovat okolní krajinu a oblast mezi Šumavou a Dunajem není příliš osídlená.

Pro Jindřicha II. klášter v Rinchnachu tvoří prodlouženou ruku jeho vlády, díky které může prosazovat své zájmy.

Vintřír má sice vznešený původ, ale nakonec zvolí poustevničení v šumavských lesích.
Vintřír má sice vznešený původ, ale nakonec zvolí poustevničení v šumavských lesích.

Obratný prostředník

Prostý asketický život v mnišské sutaně není ale jedinou Vintířovou tváří, a to ani v době, když už si vycvičí sebeovládání natolik, že si bez problémů odepře i světské slasti.

Nikdy ale nepřeruší svoje kontakty ve šlechtických kruzích, udržuje silné vazby na císařský dvůr. Stále cestuje a nebrání se různým diplomatickým úkolům.

Například v roce 1017 ho císař na sněmu v Magdeburku pověří misijní cestou k pohanským Luticům u ústí řek Odry a Havoly. Ovšem bližší zprávy o průběhu cesty nemáme, stejně tak chybí informace o Vintířově životě v dalších letech.

Jisté ale, že v letech 1032–1034 vystupuje jako poradce Jindřichova následovníka, římského císaře Konráda II. (kolem 990–1039) a v roce 1034 také jako vyjednavač mezi přemyslovským knížetem Oldřichem (†1034) a římským císařem.

Oldřicha pak získává zpátky svůj trůn. Mocný diplomat a mnich se dokonce stává kmotrem Oldřichova syna Břetislava I. (1002/1005–1055).

Pro římského císaře Jidnřicha II. slouží klášter i jako centrum diplomatického vyjednávání a kolonizace okolních území.
Pro římského císaře Jidnřicha II. slouží klášter i jako centrum diplomatického vyjednávání a kolonizace okolních území.

Pomáhal Němcům?

Roku 1040 předává Vintíř svůj klášter v Rinchnachu správě domovského kláštera v Dolním Altaichu. Odchází na Šumavu do Dobré Vody. Vysvětlení tak nečekaného kroku je docela prosté. Německý král Jindřich III. (1017–1056) tehdy plánuje válečnou výpravu do Čech.

Vintíř proto míří v šumavských lesích k místu, kde se nachází celnice a zemská brána střežící vstup do Čech. Jeho dalším úkolem má být pomoc při válečné výpravě. Potvrzuje to i několik dobových kronikářů.

V srpnu 1040 opravdu Jindřich III. dorazí k českým hranicím a od Břetislava se dočká porážky.

Podle současného historika Petra Kubína po porážce Vintíř „měl informovat severní část císařského vojska, která operovala pod Krušnými horami už na našem území v údolí řeky Bíliny. Měl jim tlumočit císařův rozkaz stáhnout se do Saska.“

Jindřích III. se chystrá proniknout do Čech. Poustevník mu zřejmě pomůže přes pohraniční hvozdy.
Jindřích III. se chystrá proniknout do Čech. Poustevník mu zřejmě pomůže přes pohraniční hvozdy.

Legenda o smrti

Rozkaz Vintíř vyřídí a poté odchází na severozápad Čech. S Břetislavem tam domluví, že německá vojska mohou odejít v míru, a dokonce si i ponechat svoji kořist. Nikde ale není řečeno, že by vojáky odváděl z Šumavy a jak dodává Kubín:

Nemáme ani žádnou zprávu o tom, že by toho příštího roku (rok 1041), kdy nás Němci porazili, k tomu Vintíř nějak přispěl.“ Další zprávy o Vintířovi pocházejí až z roku 1045, kdy umírá ve své poustevně v šumavské Dobré Vodě.

K jeho smrti se váže legenda. Kníže Břetislav tehdy s biskupem Šebířem pobývá na hradě Práchni a na svých toulkách krajem se dostane až k Vintířově poustevně. Rozpráví s ním.

Mnich předpovídá, že následující den zemře a žádá, aby se k němu kníže na druhý den vrátil s biskupem. To se také stane. 9. října 1045 mnich ve 3 hodiny odpoledne umírá.

Břetislav I. nechá za mnicha odsloužit mši a vyhoví i jeho prosbě být pohřbem v Břevnovském klášteře.

Historik František Palacký se na Vintíře nedívá zrovna příznivě.
Historik František Palacký se na Vintíře nedívá zrovna příznivě.

Obvinění od historika

Později se na Vintíře zapomíná. Jeho životní příběh církev oživuje až v době baroka, kdy se kult svatých stává účinným nástrojem rekatolizace. Popularitu mu to rozhodně nepřidá.

Nepříliš dobrou pověst Vintíře přiživí v 19. století i tvrzení historika Františka Palackého (1798–1876), že právě Vintíř pomohl převést německé vojsko do Čech a tím výrazně přispěl k naší porážce roku 1041. Z nevinného světce, snažícího se o diplomatický smír mezi českým knížetem a římským císařem, se tak rázem stává nepřítel státu.

Skutečnost je ale nejspíše jiná, což dokazuje i současný historik Jan Royt.

Diplomat Vintíř zprostředkovává jednání mezi svým kmotřencem Břetislavem I. a císařem Jindřichem III. Jeho cílem je především sjednat mír a „výtky některých starších českých historiků (např. F. Palackého), že převedl přes šumavské hvozdy vojsko císaře Jindřicha, se ukázaly jako historicky neudržitelné,“ dodává Royt.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
reklama
zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz