Domů     Rozkošní zabijáci: 3 zvířata, se kterými byste se mazlit neměli
Rozkošní zabijáci: 3 zvířata, se kterými byste se mazlit neměli
8.7.2021

Velká kukadla, načechraný kožich, pestré barvy. To jsou lákadla, kterým neodolá žádný milovník zvířat. Má to ale jeden háček – někteří tvorečkové své jedinečné přednosti dokáží proměnit v tajné zbraně, pomocí kterých svou kořist odzbrojí a nemilosrdně usmrtí.

Otevřete společně s EPOCHOU PLUS dveře do zvířecí říše a okuste kouzlo tří roztomilých živočichů, se kterými by setkání ve volné přírodě nemuselo dopadnout dobře.

1. Nesmrtelný bojovník

Kdo: Medojed kapský

Podle jména by se mohlo zdát, že jde o přítulné zvířátko, které si pochutnává výhradně na sladkém medu.

Jenže pravda je někde úplně jinde – med a larvy včel jsou sice oblíbenou pochoutkou tohohle robustního všežravce, kromě toho ale loví ptáky, plazy a savce a nepohrdne ani mršinami.

Jeho silné zuby si poradí s želvím krunýřem a díky své extrémní odolnosti vůči jedům si troufne lovit i prudce jedovaté hady, jako jsou zmije a kobry!

A přestože jeho váha většinou nepřekračuje 15 kilogramů, když je v plné síle, dokáže dokonce zabít i domácí zvíře o velikosti kozy.

Parťák k pohledání

Příroda to medojedu kapskému totiž dobře zařídila – pokud se cítí ohrožen, vylučuje ze žláz páchnoucí sekret podobný sekretu skunka, čímž odvrátí nepřítelův útok. Díky své hrubé srsti, rychlosti a obratnosti se dokáže ubránit i kočkovitým šelmám.

To se mu skvěle hodí na savanách, v lesích i skalnatých oblastech Afriky a Asie, kde je doma. Má tu však i své přátele – jedním z nich je jestřáb kukačkovitý, který je skvělým parťákem na lov.

Když medojed šmejdí za kořistí, opeřenec posedává v jeho blízkosti a čeká, zda na něj pár soust zbude. Pokud ano, odvděčí se mu tím, že ho svým vzletem upozorní na blížící se nebezpečí.

Medojed si hravě poradí i se zvířetem o velikosti kozy. (Foto: Matěj Baťha / Creative Commons / CC BY-SA 2.5)
Medojed si hravě poradí i se zvířetem o velikosti kozy. (Foto: Matěj Baťha / Creative Commons / CC BY-SA 2.5)

2. Zakletý princ to není

Kdo: Pralesnička strašná

Drobný obojživelník s příznačným jménem pralesnička strašná je největší z druhů šípových žab, v dospělosti se může chlubit velikostí až 55 milimetrů.

Její tělo hraje pestrými barvami, které ovšem nejsou pozvánkou k bližšímu setkání, ale naopak jasnou výstrahou před smrtelným nebezpečím.

V kožních žlázách totiž uchovává silný alkaloidní jed, který zabraňuje nervům v přenášení impulsů a zanechává svaly ve stavu smrštění, což může vést k selhání srdce či fibrilaci.

Průměrně má k dispozici přibližně jeden miligram toxické látky – tedy dost na to, aby usmrtila 15 lidí či 2 samce slona afrického!

Kam na jed chodí?

V přirozeném prostředí má pouze dva nepřátele – hada Erythrolamprus epinephelus z čeledi užovkovitých, který je vůči jejímu jedu rezistentní, a domorodce z kmene Chocó, kteří jed používají k otrávení šipek do foukaček.

Získávají ho tak, že pralesničky napíchnou na špičatý klacek a zahřívají je nad ohněm, čímž smrtící kapky uvolní. Samy o sobě však tyhle žabky jedovaté nejsou, svou smrtící látku si musejí shánět.

Dosud ale není zcela jasné, ze kterých druhů hmyzu, kterým se živí, vysoce účinný jed získávají.

Prudký jed pestré pralesničky domorodci používají k otrávení šipek do foukaček. (Foto: PollyDot / Pixabay)
Prudký jed pestré pralesničky domorodci používají k otrávení šipek do foukaček. (Foto: PollyDot / Pixabay)

3. Královna barev a moří

Kdo: Chobotnice kroužkovaná

Mělkými vodami severního pobřeží Austrálie a západním Tichomořím ladně plují drobní hlavonožci, kteří nejraději splývají s mořským dnem nebo se schovávají ve skalních škvírách. Jsou známí svou klidnou povahou – tedy pouze do okamžiku, než se cítí ohroženi.

Jakmile 12 až 20 centimetrů velká chobotnice kroužkovaná vycítí nebezpečí, její barvy se zvýrazní a většina tělíčka následkem reakcí chromatoforů (buněk, které obsahují barevné pigmenty a odrážejí světlo) zazáří až 60 jasně žlutými a modrými kroužky, zvýrazňovanými pohyby svalů.

Kam se hrabe kyanid

Tahle kráska moc dobře ví, proč blížícího se útočníka varuje – chlubí se totiž titulem jednoho z nejjedovatějších podmořských živočichů!

Bakterie žijící v horní části jejího trávícího traktu produkují tetrodotoxin, jeden z nejagresivnějších biologických jedů na Zemi.

Samotné kousnutí je sice bezbolestné, ovšem i pro člověka znamená pozvánku na jistou smrt – jed je přibližně 1000krát silnější než kyanid draselný! Během několika minut způsobí ochrnutí, které vede k zástavě dechu a srdeční fibrilaci.

Hlavonožec je to sice drobný, člověka ale dokáže zabít během několika minut. (Foto: pen_ash / Pixabay)
Hlavonožec je to sice drobný, člověka ale dokáže zabít během několika minut. (Foto: pen_ash / Pixabay)
Foto: Titulka (Foto: Pixel-mixer / Pixabay) Zdroj foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com
Související články
Věda a technika
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Věda a technika
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Věda a technika
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Věda a technika
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
reklama
lifestyle
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér […]
Nezdravé jídlo: Zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Prepeři: Jak se zachránit v době krize
Městem začínají znít sirény a lidé propadají panice. V televizním vysílání je ohlášen začátek jaderné války mezi mocnostmi. Naprostá většina obyvatelstva na tento, byť velmi nepravděpodobný, scénář není připravena. Najdou se však tací, kteří chtějí přežít za každou cenu a na podobné události se dlouhá léta připravují. Preperství nebo také survivalismus má své počátky ve […]
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
svět zločinu
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává