Domů     Rozkošní zabijáci: 3 zvířata, se kterými byste se mazlit neměli
Rozkošní zabijáci: 3 zvířata, se kterými byste se mazlit neměli
8.7.2021

Velká kukadla, načechraný kožich, pestré barvy. To jsou lákadla, kterým neodolá žádný milovník zvířat. Má to ale jeden háček – někteří tvorečkové své jedinečné přednosti dokáží proměnit v tajné zbraně, pomocí kterých svou kořist odzbrojí a nemilosrdně usmrtí.

Otevřete společně s EPOCHOU PLUS dveře do zvířecí říše a okuste kouzlo tří roztomilých živočichů, se kterými by setkání ve volné přírodě nemuselo dopadnout dobře.

1. Nesmrtelný bojovník

Kdo: Medojed kapský

Podle jména by se mohlo zdát, že jde o přítulné zvířátko, které si pochutnává výhradně na sladkém medu.

Jenže pravda je někde úplně jinde – med a larvy včel jsou sice oblíbenou pochoutkou tohohle robustního všežravce, kromě toho ale loví ptáky, plazy a savce a nepohrdne ani mršinami.

Jeho silné zuby si poradí s želvím krunýřem a díky své extrémní odolnosti vůči jedům si troufne lovit i prudce jedovaté hady, jako jsou zmije a kobry!

A přestože jeho váha většinou nepřekračuje 15 kilogramů, když je v plné síle, dokáže dokonce zabít i domácí zvíře o velikosti kozy.

Parťák k pohledání

Příroda to medojedu kapskému totiž dobře zařídila – pokud se cítí ohrožen, vylučuje ze žláz páchnoucí sekret podobný sekretu skunka, čímž odvrátí nepřítelův útok. Díky své hrubé srsti, rychlosti a obratnosti se dokáže ubránit i kočkovitým šelmám.

To se mu skvěle hodí na savanách, v lesích i skalnatých oblastech Afriky a Asie, kde je doma. Má tu však i své přátele – jedním z nich je jestřáb kukačkovitý, který je skvělým parťákem na lov.

Když medojed šmejdí za kořistí, opeřenec posedává v jeho blízkosti a čeká, zda na něj pár soust zbude. Pokud ano, odvděčí se mu tím, že ho svým vzletem upozorní na blížící se nebezpečí.

Medojed si hravě poradí i se zvířetem o velikosti kozy. (Foto: Matěj Baťha / Creative Commons / CC BY-SA 2.5)
Medojed si hravě poradí i se zvířetem o velikosti kozy. (Foto: Matěj Baťha / Creative Commons / CC BY-SA 2.5)

2. Zakletý princ to není

Kdo: Pralesnička strašná

Drobný obojživelník s příznačným jménem pralesnička strašná je největší z druhů šípových žab, v dospělosti se může chlubit velikostí až 55 milimetrů.

Její tělo hraje pestrými barvami, které ovšem nejsou pozvánkou k bližšímu setkání, ale naopak jasnou výstrahou před smrtelným nebezpečím.

V kožních žlázách totiž uchovává silný alkaloidní jed, který zabraňuje nervům v přenášení impulsů a zanechává svaly ve stavu smrštění, což může vést k selhání srdce či fibrilaci.

Průměrně má k dispozici přibližně jeden miligram toxické látky – tedy dost na to, aby usmrtila 15 lidí či 2 samce slona afrického!

Kam na jed chodí?

V přirozeném prostředí má pouze dva nepřátele – hada Erythrolamprus epinephelus z čeledi užovkovitých, který je vůči jejímu jedu rezistentní, a domorodce z kmene Chocó, kteří jed používají k otrávení šipek do foukaček.

Získávají ho tak, že pralesničky napíchnou na špičatý klacek a zahřívají je nad ohněm, čímž smrtící kapky uvolní. Samy o sobě však tyhle žabky jedovaté nejsou, svou smrtící látku si musejí shánět.

Dosud ale není zcela jasné, ze kterých druhů hmyzu, kterým se živí, vysoce účinný jed získávají.

Prudký jed pestré pralesničky domorodci používají k otrávení šipek do foukaček. (Foto: PollyDot / Pixabay)
Prudký jed pestré pralesničky domorodci používají k otrávení šipek do foukaček. (Foto: PollyDot / Pixabay)

3. Královna barev a moří

Kdo: Chobotnice kroužkovaná

Mělkými vodami severního pobřeží Austrálie a západním Tichomořím ladně plují drobní hlavonožci, kteří nejraději splývají s mořským dnem nebo se schovávají ve skalních škvírách. Jsou známí svou klidnou povahou – tedy pouze do okamžiku, než se cítí ohroženi.

Jakmile 12 až 20 centimetrů velká chobotnice kroužkovaná vycítí nebezpečí, její barvy se zvýrazní a většina tělíčka následkem reakcí chromatoforů (buněk, které obsahují barevné pigmenty a odrážejí světlo) zazáří až 60 jasně žlutými a modrými kroužky, zvýrazňovanými pohyby svalů.

Kam se hrabe kyanid

Tahle kráska moc dobře ví, proč blížícího se útočníka varuje – chlubí se totiž titulem jednoho z nejjedovatějších podmořských živočichů!

Bakterie žijící v horní části jejího trávícího traktu produkují tetrodotoxin, jeden z nejagresivnějších biologických jedů na Zemi.

Samotné kousnutí je sice bezbolestné, ovšem i pro člověka znamená pozvánku na jistou smrt – jed je přibližně 1000krát silnější než kyanid draselný! Během několika minut způsobí ochrnutí, které vede k zástavě dechu a srdeční fibrilaci.

Hlavonožec je to sice drobný, člověka ale dokáže zabít během několika minut. (Foto: pen_ash / Pixabay)
Hlavonožec je to sice drobný, člověka ale dokáže zabít během několika minut. (Foto: pen_ash / Pixabay)
Foto: Titulka (Foto: Pixel-mixer / Pixabay) Zdroj foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi