Skip to content

Láska okem vědy: Co se při ní děje v našem těle?

Láska má mnoho podob. Mateřská je něco jiného než sourozenecká a ta se zase liší od té partnerské. Jedno mají ale všechny společné – vychází ze srdce. „Nesmysl! Láska je záležitost mozku. Je to jen chemie!“ oponují vědci.

Kdo by ty verše neznal. „Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas,“ recitují si navzájem zamilované páry každý rok na začátku května. Možná přitom ani netuší, že přesto, že jim v tu chvíli srdce buší jako splašené, nejvíce zaměstnán je mozek, který vykazuje aktivitu, jako by dotyční jeli v tvrdých drogách.

Třeba v kokainu.

Láska je droga

Ne nadarmo se říká, že láska je jako droga. Biochemické pochody, probíhající v mozku, jsou totiž v podstatě tytéž, které se odehrávají v hlavě lidí pod vlivem například kokainu. A člověk přitom nutně nemusí stát milované osobě ani tváří v tvář.

Stačí pouhý pohled na její fotografii a mozek začne vyrábět fenyletylamin, ne nadarmo označovaný jako droga zamilovaných. V tu chvíli jsme plní energie, schopní lámat skály. Únava? Co to je? Problém nastane v okamžiku, kdy se tělu fenyletylaminu nedostává.

To je pak člověk nervózní, nespí, nejí a nic ho nebaví. Tak jako poblouzněný narkoman, kterému chybí jeho obvyklá dávka. Mimochodem, podobné pocity může způsobit i nedostatek čokolády. Fenyletylamin vyrábí i ona.

To vysvětluje, proč nám většinou nestačí jen jeden dílek.

Láska je droga se vším všudy. I s abstinenčními příznaky. Foto: unsplash

Tři stádia lásky

Nejde ale jen o fenyletylamin. Ten je jen jednou součástkou v poměrně složitém chemickém procesu, který rozjede mozek. Vědci, konkrétně americká antropoložka Helen Fisherová (*1945), ho dělí na tři fáze – tři stádia lásky, přičemž každé má svůj původ v jiné části mozku, projevuje se nezávisle na ostatních a prožíváme ho trochu jinak.

To první má vlastně k pravé zamilovanosti nebo lásce ještě poměrně daleko. Jde sice o touhu po protějšku, ale zatím pouze sexuální – obyčejný tělesný pud, chtíč, chcete-li, který se s lidstvem táhne už od jeho začátků.

Činí se při něm hlavně estrogen (u žen) a testosteron (u mužů). Ze všech tří fází je nejpomíjivější. Zřídka trvá déle než několik týdnů nebo měsíců.

Myslím jen na tebe…

Druhou fází lásky je přitažlivost. Tady už nejde jen o sex, ale o celkovou palčivou touhu být s milovanou osobou, každý den, každou hodinu, každou minutu. Kromě už zmíněného fenyletylaminu při ní hrají hlavní roli hormony štěstí dopamin a serotonin.

Ten první navodí intenzivní pocity euforie a radosti, druhý způsobí, že člověk není schopný myslet na nic jiného, než na svého partnera. A to není nic proti osobnímu setkání, kdy začnou nadledvinky vylučovat adrenalin a člověk se začne cítit podobně, jako když je ve stresu.

Zrychlí se mu dech i tlukot srdce, zčervená, začne se potit a vyschne mu v ústech. Podle odborníků trvá tato fáze obvykle jeden a půl až tři roky.

blank
Oxytocin pomáhá mimo jiné navodit pocit vzájemné důvěry po pohlavním styku. Foto: unsplash

Spolu navěky ve třetí fázi

Vzhledem k tomu, že touha a přitažlivost mají omezenou životnost, je pro zajištění dlouhodobého vztahu potřeba třetí fáze – oddanost. Ta může trvat desítky let a je založena na závazcích jako jsou manželství a děti.

Prim při ní hrají hlavně dva hormony – oxytocin a vazopresin. Oxytocin pomáhá navodit pocity věrnosti a vzájemnosti. Ve velkém se u mužů i žen uvolňuje mimo jiné během sexuálního vyvrcholení, což vede vědce k domněnce, že čím spolu dvojice častěji souloží, tím je jejich pouto pevnější.

Kromě toho se oxytocin vyplavuje i během porodu, kdy pomáhá s vytvořením pevných vazeb mezi matkou a novorozencem. I hladina vazopresinu se v těle zvyšuje sexem. Jde o hormon, zodpovědný za stálost svazku.

blank
Rodina je odjakživa základ státu a také výsledkem třetí fáze lásky – oddanosti. Foto: unsplash
Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hlídá Gottův odkaz a vydělává na něm
nasehvezdy.cz

Hlídá Gottův odkaz a vydělává...

Podzim byl ve znamení...
Přelivový bazén Albixon potěší i jako vánoční dárek
iluxus.cz

Přelivový bazén Albixon potěší...

Existuje jeden naprosto originální vánoční...
Domácí sekaná
tisicereceptu.cz

Domácí sekaná

Suroviny ½ kg vařené vepřové plece ¼ kg...
Moje kamarádka mi našla lásku
skutecnepribehy.cz

Moje kamarádka mi našla lásku

Nevadí těch pár let věkového...
Jak bezpečně rozpoznat lháře?
epochalnisvet.cz

Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Zřejmě každý z nás v životě někdy zalhal...
Úporný boj tajuplných Mayů se suchem
enigmaplus.cz

Úporný boj tajuplných Mayů...

Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým...
Manželství je pro ni vězením?
nasehvezdy.cz

Manželství je pro ni vězením?

Hvězda seriálu Ulice...
Tall el-Hammam: Údajné místo děsivého setkání Země s asteroidem?
enigmaplus.cz

Tall el-Hammam: Údajné místo...

Legendární biblická města Sodoma a Gomora měla být...
Antioxidanty na talíři
panidomu.cz

Antioxidanty na talíři

Termín „antioxidanty“ se do obecného...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší
epochanacestach.cz

Putování za kamennými kříži...

Prastaré monolity ve tvaru...
Starověké praktiky kojení v Andách
21stoleti.cz

Starověké praktiky kojení v...

Podle výzkumného projektu na archeologickém...