Oholená tvář je nejenom seriózní, ale působí i elegantně, to muži věděli od pradávna. Spousta z nich si na hladkém obličeji dávala mimořádně záležet. Máš na tváří vous? Pak jsi zanedbaný chuďas, takové nepsané pravidlo platilo. Cesta k hladkému obličeji ale bývala klikatá.
Historie holení sahá až do pravěku. Už před 100 000 lety znali muži způsob, jak se zbavit vousů. Nejdříve používali dvě mušle jako kleštičky a s jejich pomocí jednotlivé vousy vytrhávali, což ovšem muselo pěkně bolet. V dobách asi 30 000 let př. n. l.
přišli na pohodlnější způsob holení pazourkovými čepelemi. Ve starém Egyptě je hladká tvář povinná. Vousaté a ochlupené muže dávní Egypťané považují za chudáky nebo v lepším případě za cizince.
Trpí nutkáním se holit
Z dob faraonů se dochovala i první měděná holítka. Na bezvousý obličej si potrpí Římané i Řekové. Neustálé nutkání se holit má i makedonský král Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.).
Během středověku se pak vyvíjejí různé úpravy vousů – do knírů nebo bradky. A o obojí je třeba pořádně pečovat. Pozornost hladké tváří věnuje i francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821).
Holení je nezbytnou součástí jeho ranního pobytu v koupelně. Toaletu.
Voda není potřeba
Americký seržant Jacob Schick (1877–1937) si v roce 1928 patentuje elektrický holicí strojek. Od této chvíle už muži nepotřebují vodu.
Jde sice o pořádně velký předmět, který je třeba uchopit oběma rukama a motor je umístěný vedle, ale znamená to pořádnou revoluci v holení. Muži novince přicházejí na chuť, zvláště když se motor záhy stává součástí aparátu.
Když holandský technik Alexandre Horowitz (1904–1982) zkonstruuje roku 1939 pro firmu Philips strojek, u kterého břity rotují, stává se tahle pánská výbava ikonou správného životního stylu.