Skip to content
reklama
reklama

Na zámku Ohrada můžete letos během Muzejní noci zažít i vzlet horkovzdušným balonem!

Zážitková výstava, ukázky modelů parních strojů, přednášky, komentované prohlídky i soutěž o vzlet horkovzdušným balonem – to vše čeká návštěvníky letošní Muzejní noci na zámku Ohrada.

blank
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Foto: František Šťastný / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Národní zemědělské muzeum Ohrada, jedno z nejstarších oborových muzeí v Evropě, slaví 180 let od otevření veřejnosti. Kromě Jubilejní výstavy připravuje muzeum také srpnový Týden oslav výročí muzea. Oslavy budou zahájeny Muzejní nocí v pátek 27.

května od 17 hodin.

V duchu oslav

Muzejní noc na zámku Ohrada se letos ponese v duchu oslav 180 let zahájení činnosti místního muzea. V 17 hodin ji otevře přednáška historika Jana Ivanegy, který zpracoval stěžejní monografie o Hluboké a také o zámku Ohrada.

Jeho zájmem je barokní architektura a kultura jižních Čech. Zájemce čekají zajímavosti z historie zámku v krásném prostředí Hodovního sálu. „Program muzejní noci na Ohradě nám zahájí rok oslav neuvěřitelného 180.

výročí vzniku schwarzenberského lesnického a loveckého muzea v původním barokním loveckém zámku Ohrada. Vzlet balonu bude i symbolickým pozdravem jeho zakladatelům,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea na zámku Ohrada Jiří Houdek.

blank
Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Foto: Czeva / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Kurátoři muzea připravili komentovanou prohlídku a krátké vyprávění příběhů nejzajímavějších sbírkových předmětů z historických i novodobých sbírek muzea. V 18 hodin bude slavnostně otevřena miniexpozice o jediném exponátu – kompletním kosterním skeletu zubřice, který se muzeu podařilo získat do podsbírky Zoologie.

Následovat bude přednáška s názvem Zábavy myslivecké o stejnojmenném revue Františka Špatného, bratra Václava Špatného, který byl iniciátorem a prvním správcem muzea, spojená se čtením ukázek z pěti ročníků časopisu.

Václav Špatný do časopisu přispěl příběhy o ochočené ohradské vydře či o preparaci poslední medvědice vystavené v muzeu.

Oblíbená výstava

U příležitosti Muzejní noci se veřejnosti otevírá také oblíbená výstava LES pramenů. Vypravěči provedou návštěvníky všemi tajuplnými zákoutími. Na konci cesty výstavou pak na všechny kreativce čeká nová tvůrčí stěna pro psaní i kreslení.

blank
Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Foto: Czeva / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Stroje na schwarzenberském velkostatku, například modely parní pily a dalších strojů z 19. století, návštěvníkům představí pán v cylindru, možná sám Václav Špatný, dobrý duch ohradského muzea.

Pro malé i velké je připraven muzejní kvíz o zajímavé ceny. Třicítka výherců muzejního kvízu, kteří se budou losovat až v samém závěru programu, získá, pokud počasí dovolí, možnost prožít vzlet upoutaného balonu nad budovu muzea, a nahlédnout tak na muzejní areál z čapí perspektivy.

A proč zrovna z čapí? Protože jako každý rok jsou pravidelnými účastníky Muzejní noci na Ohradě také čápi na hnízdě, které lze pozorovat dalekohledem z nádvoří muzea.

blank
Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. Foto: Czeva / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0
Foto: Úvodní foto: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Labské údolí: Famózní scenérie a skřítci v jednom
epochanacestach.cz

Labské údolí: Famózní...

Labské údolí je samo o sobě...
Kotník dokáže zkomplikovat pohyb
panidomu.cz

Kotník dokáže zkomplikovat...

Pohybový aparát: kosti, klouby, svaly a šlachy slouží...
Zamlčel americký prezident George Bush starší pravdu o UFO?
enigmaplus.cz

Zamlčel americký prezident...

George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých...
Snaží se utajit svoji novou lásku?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit svoji novou...

Krásná herečka Sabina...
Jsou na starověkých mincích zobrazeni mimozemšťané?
enigmaplus.cz

Jsou na starověkých mincích...

V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález...
Jahody a bubliny: Odměna pro rodiče a děti za vysvědčení v La Bottega Oaks Deli Bistro
iluxus.cz

Jahody a bubliny: Odměna pro...

Konec školního roku a letní prázdniny se...
Chtějí slepit vztah dalším dítětem?
nasehvezdy.cz

Chtějí slepit vztah dalším...

Mohla by točit nebo hrát...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Pozor na kousnutí
21stoleti.cz

Pozor na kousnutí

V nedávné době narazili badatelé ve...
Čtvrtý mušketýr v avantgardním plášti DS
epochalnisvet.cz

Čtvrtý mušketýr v...

Pařížská avantgarda má nového člena „high...
Záchrana přišla z nebes
skutecnepribehy.cz

Záchrana přišla z nebes

Můj život visel doslova...
Kukuřice pečená v troubě
tisicereceptu.cz

Kukuřice pečená v troubě

Ingredience 4 kukuřičné klasy 3 lžíce oleje 1 lžička...