Domů     Kruhy v obilí: Vzkaz z vesmíru nebo pěkně vypečený vtip?
Kruhy v obilí: Vzkaz z vesmíru nebo pěkně vypečený vtip?

Podivné vzory, které se objevují každý rok v létě na polích, vyvolávají zájem a odvážné teorie mezi laickou i odbornou veřejností. Záhada inspiruje dokonce i řadu knih a filmů.

Navzdory tomu, že je tento fenomén zkoumaný po celá desetiletí, zůstává nezodpovězená zásadní otázka: kdo nebo co za nimi vlastně stojí?

Mnoho lidí věří, že kruhy v obilí se objevují po staletí a jedním z hlavních důkazů pro toto tvrzení je dřevoryt z roku 1678, na kterém se objevuje ďábel s kosou na poli, kde jsou některé rostliny přitisknuty k zemi ve tvaru kruhu.

Někteří záhadologové to považují za jasné zachycení stejných kruhů, jaké se v obilí objevují i dnes, ale odborníci tvrdí něco jiného.

Dřevoryt ve skutečnosti zobrazuje legendu o „ďábelském sečení“, ve které anglický rolník řekne najatému ženci, že raději požádá o pomoc pekelníka, než aby vyplatil přemrštěnou cenu za práci, kterou pracovník požaduje.

O 8 let později anglický přírodovědec Robert Plot (1640-1696) navrhne jako příčinu vzniku obrazců v obilí proudění vzduchu z nebe a jeho krajan, amatérský vědec John Rand Capron (1829-1888) popisuje v dopise do časopisu Nature, jak bouře na jeho poli vytvořila několik záhadných kruhových ploch.

Rytina, která vyvolala polemiky, zpodobňuje dávnou legendu.(Foto: neznámý autor / cs.wikipedia.org / volné dílo)
Rytina, která vyvolala polemiky, zpodobňuje dávnou legendu.(Foto: neznámý autor / cs.wikipedia.org / volné dílo)

Stopy v trávě

I když se některá známá pozorování objevují už v 1. polovině 20. století, za první skutečný mediálně známý novodobý případ se považují kruhy poblíž městečka Tully v Austrálii v roce 1966. Podle místního farmáře zbyly v trávě a rákosí poté, co tady přistálo mimozemské kosmické plavidlo.

Tento příběh je ale spíše zprávou o údajném pozorování UFO než dokladem o vzorcích v obilí.

Poté se však podobné kruhy začínají objevovat ve Velké Británii, kde je jich dodnes každoročně nejvíce, dále pak v Austrálii a v Kanadě, ale jde stále o poměrně jednoduché obrazce.

Jejich počet a složitost dramaticky vzroste a dosáhne vrcholu v 80. a 90. letech, kdy se objevují stále komplikovanější tvary včetně těch, které vyžadují složité matematické výpočty.

Setkat se s nimi lze i u nás, první hlášení pocházejí ze 70. let z Domažlicka, později se kruhy objevují i na Klatovsku a Sušicku a od poslední dekády 20. století se šíří po celé České republice.

Cestování v čase, mimozemšťané nebo ježci?

Badatelé přicházejí s mnoha teoriemi o původu vzniku těchto agrosymbolů, od pravděpodobných po opravdu absurdní.

Někteří se domnívají, že se na jejich vzniku podílí určité druhy větrného proudění anebo různá magnetická pole Země, případně další fyzikální vlivy. Jiní naznačují, že vzorce mohli vytvořit cestující v čase z daleké budoucnosti.

Věří, že jsou zamýšleny jako určité zprávy nebo vzkazy. Mnoho jiných pak upřednostňuje hypotézu, že kruhy vytvářejí mimozemšťané z kosmických lodí anebo pomocí neviditelných energetických paprsků přímo z vesmíru, takže si mohou ušetřit cestu na naši planetu.

Další skupina je přesvědčena o tom, že by vše mohla mít na svědomí zvířata. Jedna obzvláště zábavná teorie z 80. let jejich vznik vysvětluje mimořádnou sexuální aktivitou ježků, běhajících divoce během námluv v kruzích.

Každý složitější obrazec v obilí přitahuje spoustu zvědavců.(Foto: Jabberocky / cs.wikipedia.org / volné dílo)
Každý složitější obrazec v obilí přitahuje spoustu zvědavců.(Foto: Jabberocky / cs.wikipedia.org / volné dílo)

Nečekané přiznání

Přes velký počet různých teorií je ale zatím jediným známým a prokázaným původcem člověk.

V září roku 1991 se dva angličtí šprýmaři David Chorley a Doug Bower přiznají, že vytvářejí vzorce po celá desetiletí jako legraci, aby si lidé mysleli, že jsou stopou po návštěvě mimozemské civilizace.

Při svých tvůrčích počinech používají prkna a provazy a na počátku svých dobrodružství se inspirují zprávou z Austrálie o přistání UFO nedaleko Tully.

Nikdy netvrdí, že vytvořili všechny kruhy, které se kdy objevily, ale jejich žert podle všeho spustí lavinu a objeví se další vtipálci.

Většina vědců, kteří se tímto fenoménem zabývají, připouští, že drtivá většina kruhů v obilí je zřejmě skutečně vytvořena lidmi. Pro tuto hypotézu mluví několik faktů.

Vzhůru za zábavou!

Obrazce se objevují hlavně zrána, což znamená, že vzniknou během noci. Neexistuje logický důvod, proč by záhadné zemské energie nebo mimozemšťané vytvářeli vzorce pouze v noci.

Navíc se objevují nejčastěji na polích, která jsou snadno přístupná pro veřejnost, hlavně v blízkosti silnic a dálnic. Jen zřídka se vyskytnou ve vzdálených a nepřístupných oblastech. Z tohoto důvodu jsou velmi brzy po vzniku zaznamenány projíždějícími motoristy.

Někteří lidé tvrdí, že uvnitř kruhů existuje zvláštní energie.(Foto: Kecko / cs.wikipedia.org / CC BY 2.0)
Někteří lidé tvrdí, že uvnitř kruhů existuje zvláštní energie.(Foto: Kecko / cs.wikipedia.org / CC BY 2.0)

Prostor pro hypotézy

Na druhou stranu je i podle mnohých badatelských autorit těžké uvěřit tomu, že by si neznámí umělci dávali opakovaně tolik práce s dílem, u kterého nebudou moci přiznat autorství a ještě ho vytvářeli potmě nebo za chabého osvětlení.

Výjimkou jsou například umělecké skupiny, které se ke svým dílům hrdě hlásí. Že by tedy skutečně část obrazců vytvořila zvířata, podivné vzdušné víry, zvláštní zemská energie anebo paranormální síly?

Tvrdí se, že existuje poměr 80:20, kdy menší podíl by opravdu nemusel být dílem člověka. Zdá se, že v případě kruhů v obilí tak zůstává stále ještě spousta prostoru pro bádání, objevování a poznávání.

Foto: cs.wikipedia.org, commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Kecko / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Související články
Záhady a tajemství
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Záhady a tajemství
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Záhady a tajemství
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
reklama
historie
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž […]
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný