Skip to content
reklama
reklama

Kruhy v obilí: Vzkaz z vesmíru nebo pěkně vypečený vtip?

blank

Podivné vzory, které se objevují každý rok v létě na polích, vyvolávají zájem a odvážné teorie mezi laickou i odbornou veřejností. Záhada inspiruje dokonce i řadu knih a filmů. Navzdory tomu, že je tento fenomén zkoumaný po celá desetiletí, zůstává nezodpovězená zásadní otázka: kdo nebo co za nimi vlastně stojí?

Mnoho lidí věří, že kruhy v obilí se objevují po staletí a jedním z hlavních důkazů pro toto tvrzení je dřevoryt z roku 1678, na kterém se objevuje ďábel s kosou na poli, kde jsou některé rostliny přitisknuty k zemi ve tvaru kruhu.

Někteří záhadologové to považují za jasné zachycení stejných kruhů, jaké se v obilí objevují i dnes, ale odborníci tvrdí něco jiného. Dřevoryt ve skutečnosti zobrazuje legendu o „ďábelském sečení“, ve které anglický rolník řekne najatému ženci, že raději požádá o pomoc pekelníka, než aby vyplatil přemrštěnou cenu za práci, kterou pracovník požaduje.

O 8 let později anglický přírodovědec Robert Plot (1640-1696) navrhne jako příčinu vzniku obrazců v obilí proudění vzduchu z nebe a jeho krajan, amatérský vědec John Rand Capron (1829-1888) popisuje v dopise do časopisu Nature, jak bouře na jeho poli vytvořila několik záhadných kruhových ploch.

blank
Rytina, která vyvolala polemiky, zpodobňuje dávnou legendu.(Foto: neznámý autor / cs.wikipedia.org / volné dílo)

Stopy v trávě

I když se některá známá pozorování objevují už v 1. polovině 20. století, za první skutečný mediálně známý novodobý případ se považují kruhy poblíž městečka Tully v Austrálii v roce 1966. Podle místního farmáře zbyly v trávě a rákosí poté, co tady přistálo mimozemské kosmické plavidlo.

Tento příběh je ale spíše zprávou o údajném pozorování UFO než dokladem o vzorcích v obilí. Poté se však podobné kruhy začínají objevovat ve Velké Británii, kde je jich dodnes každoročně nejvíce, dále pak v Austrálii a v Kanadě, ale jde stále o poměrně jednoduché obrazce.

Jejich počet a složitost dramaticky vzroste a dosáhne vrcholu v 80. a 90. letech, kdy se objevují stále komplikovanější tvary včetně těch, které vyžadují složité matematické výpočty. Setkat se s nimi lze i u nás, první hlášení pocházejí ze 70.

let z Domažlicka, později se kruhy objevují i na Klatovsku a Sušicku a od poslední dekády 20. století se šíří po celé České republice.

Cestování v čase, mimozemšťané nebo ježci?

Badatelé přicházejí s mnoha teoriemi o původu vzniku těchto agrosymbolů, od pravděpodobných po opravdu absurdní. Někteří se domnívají, že se na jejich vzniku podílí určité druhy větrného proudění anebo různá magnetická pole Země, případně další fyzikální vlivy.

Jiní naznačují, že vzorce mohli vytvořit cestující v čase z daleké budoucnosti. Věří, že jsou zamýšleny jako určité zprávy nebo vzkazy. Mnoho jiných pak upřednostňuje hypotézu, že kruhy vytvářejí mimozemšťané z kosmických lodí anebo pomocí neviditelných energetických paprsků přímo z vesmíru, takže si mohou ušetřit cestu na naši planetu.

Další skupina je přesvědčena o tom, že by vše mohla mít na svědomí zvířata. Jedna obzvláště zábavná teorie z 80. let jejich vznik vysvětluje mimořádnou sexuální aktivitou ježků, běhajících divoce během námluv v kruzích.

blank
Každý složitější obrazec v obilí přitahuje spoustu zvědavců.(Foto: Jabberocky / cs.wikipedia.org / volné dílo)

Nečekané přiznání

Přes velký počet různých teorií je ale zatím jediným známým a prokázaným původcem člověk. V září roku 1991 se dva angličtí šprýmaři David Chorley a Doug Bower přiznají, že vytvářejí vzorce po celá desetiletí jako legraci, aby si lidé mysleli, že jsou stopou po návštěvě mimozemské civilizace.

Při svých tvůrčích počinech používají prkna a provazy a na počátku svých dobrodružství se inspirují zprávou z Austrálie o přistání UFO nedaleko Tully. Nikdy netvrdí, že vytvořili všechny kruhy, které se kdy objevily, ale jejich žert podle všeho spustí lavinu a objeví se další vtipálci.

Většina vědců, kteří se tímto fenoménem zabývají, připouští, že drtivá většina kruhů v obilí je zřejmě skutečně vytvořena lidmi. Pro tuto hypotézu mluví několik faktů.

Vzhůru za zábavou!

Obrazce se objevují hlavně zrána, což znamená, že vzniknou během noci. Neexistuje logický důvod, proč by záhadné zemské energie nebo mimozemšťané vytvářeli vzorce pouze v noci. Navíc se objevují nejčastěji na polích, která jsou snadno přístupná pro veřejnost, hlavně v blízkosti silnic a dálnic.

Jen zřídka se vyskytnou ve vzdálených a nepřístupných oblastech. Z tohoto důvodu jsou velmi brzy po vzniku zaznamenány projíždějícími motoristy.

blank
Někteří lidé tvrdí, že uvnitř kruhů existuje zvláštní energie.(Foto: Kecko / cs.wikipedia.org / CC BY 2.0)

Prostor pro hypotézy

Na druhou stranu je i podle mnohých badatelských autorit těžké uvěřit tomu, že by si neznámí umělci dávali opakovaně tolik práce s dílem, u kterého nebudou moci přiznat autorství a ještě ho vytvářeli potmě nebo za chabého osvětlení.

Výjimkou jsou například umělecké skupiny, které se ke svým dílům hrdě hlásí. Že by tedy skutečně část obrazců vytvořila zvířata, podivné vzdušné víry, zvláštní zemská energie anebo paranormální síly?

Tvrdí se, že existuje poměr 80:20, kdy menší podíl by opravdu nemusel být dílem člověka. Zdá se, že v případě kruhů v obilí tak zůstává stále ještě spousta prostoru pro bádání, objevování a poznávání.

Foto: cs.wikipedia.org, commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Kecko / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...