Robotika je budoucností lidstva. Teď není třeba se bát katastrofických scénářů ze světa Terminátora, naopak, stroje v současné době patří mezi zařízení, která mají pomáhat v těžké práci nebo tam, kam člověk nemůže.
Své o tom vědí i čeští multioboroví vědci, kteří si robotické práce velice cení.
Výzkumníkům z Fakulty elektrotechnické ČVUT se podařilo v závěru roku 2020 získat od americké agentury pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) financované Ministerstvem obrany Spojených států amerických celkem 1,5 milionu dolarů (cca 32,4 milionu korun) na vývoj autonomních robotů.
Koupí si pejsky
V srpnu 2019 a v únoru 2020 vědci a studenti ČVUT zvítězili v robotické soutěži DARPA Subterranean Challenge v kategorii nesponzorovaných týmů a celkově obsadili 3. místo.
Díky svým úspěchům si budou moci pořídit, dnes již legendární, roboty SPOT, které vyrábí americká společnost Boston Dynamics, a to dokonce v počtu tří kusů, k tomu ještě „přihodí“ letku zcela nových dronů, jež budou vybaveni senzory přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách.
V rámci výhry tak bude tým akademiků investovat do nákupu toho nejmodernějšího robotického hardwaru, a získá tak plně adekvátní technologické vybavení.
Další částky půjdou do podpory studentů podílejících se na výzkumu a umožní také financovat cestu na finálové kolo soutěže DARPA Subterranean Challenge, které má proběhnout na podzim roku 2021. „Máme v úmyslu z této subvence také uhradit náklady spojené s cestováním na testovací kolo, které je naplánováno v USA na duben.
Jeho uspořádání je ovšem z pohledu současné situace nejisté, v takovém případě bychom se snažili zorganizovat testování v České republice za podmínek, které by co nejlépe odpovídaly náročným podmínkám finále,“ uvedl Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, který je současně vedoucím týmu CTU-CRAS-NORLAB.
Spolehlivé a autonomní stroje
„Zakoupení roboti, které jsou dosud nejlépe optimalozováni pro skutečně autonomní chování a navíc jsou velmi spolehliví, byli teprve nedávno uvolněni k volnému prodeji.
Setkali jsme se s nimi v druhém soutěžním kole, kde je nasadil tým Costar a kde se ukázali v dobrém světle. Doufáme, že k nám dorazí včas, abychom je stačili zaintegrovat a mohli s nimi absolvovat finálovou soutěž,“ dodává Tomáš Svoboda.
To ale není vše, na co si ČVUT „brousila zuby“, kromě samotných robotů SPOT investuje peníze také do letky zcela nových dronů a nových LIDARů, které jsou navrženy pro pásové roboty pro co nejlepší 3D vidění.
„Máme v plánu významně posílit autonomní chování robotů, což souvisí s přesností jejich lokalizace a navigace.
K tomu se potřebujeme dále posunout ve vývoji senzorické výbavy robotů, a to jak u kráčejících robotů, tak u našich současných kolových a pásových robotů.
Podpora výzkumu od DARPA nám umožní řešit nejen výzkumné, ale také technologické výzvy související s nasazením robotů ve finálovém kole,“ naznačil další plány Jan Faigl, vedoucí laboratoře výpočetní robotiky Centra umělé inteligence.